بهمن 1397
شن یک دو سه چهار پنج جم
 << <   > >>
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


اللهم صل علی محمد وال محمدوعجل فرجهم ضمن عرض سلام وخوش امد گویی خدمت سروران گرامی هدفم از وبلاگ نویسی فقط رضای خداوند است شاید بتوانم در این راستا عماری برای سید علی زمان باشم از نظرات وپیشنهادات وانتقادات شما گرامیان به گرمی استقبال میکنم ومتشکرم یاعلی(عمار)


 موضوعات 

 • همه
 • سبک زندگی اسلامی
 • طوفان جاهلیت
 • یاد شهدا
 • بیانات حکیمانه حضرت اقا
 • تزکیه نفس
 • جنگ نرم
 • معارف اهل بیت
 • مناسبتهای ملی
 • تزکیه نفس
 • اسلام ستیزی
 • موضوعات اخلاقی
 • احکام
 • تربیت فرزند(تاثیرپاداشهای اجتماعی دررفتار فرزند
 • باشهدا(اخلاص شهیدبروجردی)
 • انتخابات
 • پزشکی درمانی
 • دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران
 • 8سال دفاع مقدس
 • حقوق بشرامریکایی


 •  نوای وبلاگ رهبرمن 


   روزشمار عیدغدیر 

  روزشمار غدیر روزشمارعیدغدیر

   دعای عظم البلا 

  دعای عظم البلا

   دفاع مقدس 

  جنگ دفاع مقدسجنگ

   روزشمارفاطمیه 

  روزشمار فاطمیهفاطمیه


   روزشمارمحرم 

  روزشمار محرم عاشوراروزشمارمحرم

   مرگ بر امریکا 

  مرگ بر آمریکا

   یادگار انقلاب 

  انقلاب اسلامی

   ذکرایام هفته 

  ذکر روزهای هفته

   انس با قران 

  آیه قرآن تصادفی

   دانشنامه مهدویت 

  مهدویت امام زمان (عج)

   پخش زنده حرمها 

  پخش زنده حرم

   زیارت عاشورا 

  زیارت عاشورا

   دعای سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه 

  دعای فرج

   جانم فدای رهبر 

  اللهم صل علی محمد وال محمدوعجل فرجهم ما را به غیر داغ تو گریان نمیکنند جز در هوای روضه بریشان نمیکنن انان که مومنن امتحان شده اند هر چه کنند بشت به ایمان نمیکنند تا برچم حسین رو بام خانه هاست باور کنید حمله به ایران نمیکنند یاد شهیدان یاد ولایت میاورد بیهوده نیست یاد شهیدان نمیکنند پیران مدعی همین انقلاب ما کاری که میکنند جوانان نمیکنند با نهضت حسینی دوران مخالفند حفظ حریم بیر جماران نمیکنند اسلام زنده است ببینید دشمنان دیگر هوای حمله به لبنان نمیکنند این گردباد های به غیرت درامده تسلیم رهبرند که طوفان نمیکنند صد شکرکه دستان ولی برسرماست دستان ابوالفضل علی یاور ماست ما فاتح فتنه های دورانیم چون سید علی خامنه ای رهبر ماست ما از الست طایفه ای سینه خسته ایم ما بچه های مادر پهلو شکسته ایم امروز اگر سینه و زنجیر میزنیم فردا به عشق فاطمه شمشیر میزنیم ما را نبی قبیله سلمان خطاب کرد روی غرور و غیرت ما هم حساب کرد از ما بترسید طایفه ای پر اراده ایم ما مثل کوه پشت سید علی ایستاده ایم مردم همیشه نور خدا منجلـی شود / در سینه ای که مملو مهر ولــی شود من افتخار می کــــنم آری خـــدا کــنـد / جـانم فــــدای حضرت سیدعلــــــی شود

   مرگ بر امریکا 

  -->

   نوای وبلاگ 

   
    وداع امیرالمومنین ہ(ع)با حضرت زهرا(س)(خطبه 202نهج البلاغه) ...

  جانسوزترین وداع تاریخ

   وداع امیر المومنین (ع) با حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در خطبه 202 نهج البلاغه

  السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ عَنِّي وَ عَنِ ابْنَتِكَ النَّازِلَةِ فِي جِوَارِكَ وَ السَّرِيعَةِ اللَّحَاقِ بِكَ. قَلَّ يَا رَسُولَ اللَّهِ عَنْ صَفِيَّتِكَ صَبْرِي وَ رَقَ عَنْهَا تَجَلُّدِي، إِلَّا أَنَّ فِي التَّأَسِّي لِي بِعَظِيمِ فُرْقَتِكَ وَ فَادِحِ مُصِيبَتِكَ مَوْضِعَ تَعَزٍّ، فَلَقَدْ وَسَّدْتُكَ فِي مَلْحُودَةِ قَبْرِكَ وَ فَاضَتْ بَيْنَ نَحْرِي وَ صَدْرِي نَفْسُكَ، فَ “إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ". فَلَقَدِ اسْتُرْجِعَتِ الْوَدِيعَةُ وَ أُخِذَتِ الرَّهِينَةُ، أَمَّا حُزْنِي فَسَرْمَدٌ وَ أَمَّا لَيْلِي فَمُسَهَّدٌ، إِلَى أَنْ يَخْتَارَ اللَّهُ لِي دَارَكَ الَّتِي أَنْتَ بِهَا مُقِيمٌ. وَ سَتُنَبِّئُكَ ابْنَتُكَ بِتَضَافُرِ أُمَّتِكَ عَلَى هَضْمِهَا، فَأَحْفِهَا السُّؤَالَ وَ اسْتَخْبِرْهَا الْحَالَ؛ هَذَا وَ لَمْ يَطُلِ الْعَهْدُ وَ لَمْ يَخْلُ مِنْكَ الذِّكْرُ. وَ السَّلَامُ عَلَيْكُمَا سَلَامَ مُوَدِّعٍ لَا قَالٍ وَ لَا سَئِمٍ، فَإِنْ أَنْصَرِفْ فَلَا عَنْ مَلَالَةٍ وَ إِنْ أُقِمْ فَلَا عَنْ سُوءِ ظَنٍّ بِمَا وَعَدَ اللَّهُ الصَّابِرِينَ.

  درود بر تو ای رسول خدا، از من و از دختر تو که در همسایگی تو به خاک فرود آمد و برای رسيدن به تو شتابان حرکت کرد. ای رسول خدا، در فقدان دختر نازنينت شکيبایی از دستم رفته و تحملی برايم نمانده است، ولی پيرو سختی جدایی از تو و شدت مصيبت از دست دادن تو، که باعظمت تر از اين مصيبت بود، تسلیتی برای من وجود دارد. من جسد مبارک تو را با دست خودم در قبر نهادم و نفس مبارک تو در آن موقع که سر مقدست مابين گلو و سينه من قرار داشت از بدن شريفت بيرون رفت (ما از آن خداييم و ما به سوی او برمي گرديم.)
  (ای رسول خدا)، امانت برگردانده شد و آن روح مقدس که چند روزی در گرو بدن بود، گرفته شد! پس از اين، اندوهم ابدی است و شبم با بيداری خواهد گذشت. تا آنگاه که خداوند متعال همان جايگاه را که اکنون تو در آن اقامت نموده ای، برای من برگزيند. ای پيامبر عزيز، به زودی دخترت خبر اجتماع امت تو را برای از بين بردن حقوقش به تو خواهد داد. تا عمق مصائبی که به او وارد شده است، از وی سوال فرما و سرگذشتش را بپرس. (اين همه مصيبتها بر او روا داشته شد) با اين که از رحلت تو و تعهدی که برای دوست داشتن خاندانت از مردم گرفته بودی، زمانی دراز نگذشته و هنوز نام مبارک تو و قضايای تو از زبان ها قطع نشده است.
  درود بر شما، درود وداع کننده ای که وداعش نه از روی اعراض است و نه از ملالت خاطر. پس اگر برگردم، نه به جهت خستگی از تنگدلی است، و اگر بر سر قبر اقامت گزينم، نه به جهت بدگمانی به آن وعده ای است که خداوند به صبر کنندگان فرموده است.

  موضوعات: فاطمیه, جانسوزترین وداع تاریخ  لینک ثابت

  [چهارشنبه 1396-11-11] [ 09:42:00 ب.ظ ]      اسلام» بیشترین ضربه را از «خودی‌ها» خورده است ...

  کسانی «سقیفه» را برگزار کردند؟

  «سقیفه» را نه خلیفۀ اول و نه خلیفۀ دوم برپا کردند بلکه مجری و برگزار کننده «سقیفه»، «انصار حزب اللهی» بودند که گرایش به اهل بیت (ع) و امیرالمومنین داشتند

   «اسلام» بیشترین ضربه را از «خودی‌ها» خورده است. نه از «دشمن خارجی»، از ندانم کاری های «خودی‌ها» و «مدعیان‌ولایت مداری»

   کسانی که «قدرت» را بعد از رسول الله (ص) به دست گرفتند، از آب گل آلود ماهی گرفتند ولی چه کسانی آب را گل آلوده کردند؟


  بخشی هایی از سخنرانی راز سکوت امیرالمونین بعد از سقیفه

   «سقیفه»، مهم ترین مسئلۀ چالشی جهان اسلام، بعد از رحلت رسول خدا (ص) است. دغدغه اصلی برگزار کنندگان آن، تصمیم گیری درباره واگذاری «قدرت» و تصمیم‌گیری آینده سیاسی جامعه اسلامی، بود. نتیجه این نشست، تاثیر به سازیی در «جهت سیاسی» جامعه در زمان خویش و آینده مسلمانان گذاشت.

   «سقیفه»، نامی برای محل اجتماع «انصار» به‌منظور حل مشکلات و معضلات اجتماعی و سیاسی‌شان بود. (ماجرای سقیفه، ص121) «انصار»، گروه بزرگی از مسلمانان «مدینه» بودند که بیشتر گرایش به علی بن ابی‌طالب (ع) و اهل‌بیت پیامبر (ص) داشتند. (تعامل انصار با اهل بیت ع، سعید طالقانی، ص87)

   «انصار» به‌خوبی می‌دانستند که قریش مکه، به این سادگی نمی‌گذارند، جریان «انتقال قدرت»، بعد از رحلت پیامبر (ص)، براساس برنامه‌ریزی رسول خدا (ص)، به سرانجام برسد و علی بن ابی طالب (ع) به «حکومت »برسد. (الصحیح من سیره النبی الاعظم، ج3، ص150) از سویی دیگر، «انصار»، بیم آن داشتند که با در دست گرفتن «قدرت» توسط قریش، آسیب ببینند (پژوهشی پیرامون انصار، غلام حسن محرمی، ص138) و خوی انتقام‌جویی جاهلی قریش، به سبب خون‌های که از آنان، در نبردهای اُحُد و بدر و … به دست انصار ریخته شده، دوباره زنده گردد ؛ بنابراین در مکانی که محل اجتماع قومی و قبیلگی آنان بود، پشت درهای بسته و سری ، تصمیم گرفتند تا جریان «انتقال قدرت» را مدیریت کنند.

   عده کمی از«قریش مکه،» بااطلاع از برگزاری چنین نشست سری و پشت درهای بسته خود را به سرعت به جلسه رساندند. آنان با استفاده از عدم انسجام درونی رهبران «انصار» (تاریخ طبری، ج3، ص218) و دوقطبی «اوس» و «خزرج» و «احساس ضعف» آنان پروژه «انصار» را به شکست کشانده و حکومت را از دست آن‌ها گرفتند. هرچند برخی از مدعیان «انصار» که قافیه را به حریف باخته بودند، فریاد «لانبایع الا علیا»(همان) سر دادند ولی این صداها دیگر به‌جایی نرسید و مسند حکومت به دست، پایین‌ترین قبایل قریشی از لحاظ جایگاه اجتماعی، افتاد.( تاریخ الامم و الملوک، ج2، ص237)

   «سقیفه»، درواقع فرصتی بود که برای «انصار» تبدیل به تهدید شد و ازآنچه بیم داشتند، خود زمینه‌ساز، وقوع آن را فراهم کردند. علی (ع) فرمود: «سعد [رئیس خزرجیان مدینه که به دعوت او، انصار در سقیفه جمع شده بودند] دری را باز کرد که دیگران از آن در داخل شدند؛ او آتشی را روشن کرد که نورش به درد دیگران خورد، اما خودش سوخت اَوَّلُ مَنْ جَرَأَ النَّاسَ عَلَيْنَا سَعْدُ بْنُ عُبَادَةَ فَتَحَ بَاباً وَلَجَهُ‏ غَيْرُهُ وَ أَضْرَمَ نَاراً كَانَ لَهَبُهَا عَلَيْهِ وَ ضَوَءُهَا لِأَعْدَائِهِ»(شرح نهج البلاغه، ج20، ص307)

   یادتان باشد که «سقیفه» را نه خلیفۀ اول و نه خلیفۀ دوم برپا کردند بلکه مجری و برگزار کننده «سقیفه»، «انصار حزب اللهی» بودند که گرایش به اهل بیت (ع) و امیرالمومنین داشتند.(تعامل انصار با اهل بیت، سعید طالقانی، ص140)

   «اسلام» بیشترین ضربه را از «خودی‌ها» خورده است. نه از «دشمن خارجی»، از ندانم کاری های «خودی‌ها» و «مدعیان ولایت‌مداری». «از ماست که برماست»، آقای «سعد بن عباده»! آیا شما با هماهنگی امیرالمونین، «سقیفه» را برگزار کردید؟ کسانی که «قدرت» را دست گرفتند، از آب گل آلود ماهی گرفتند ولی چه کسانی آب را گل آلود کردند؟ «خودی‌ها»!

  موضوعات: فاطمیه, چه کسانی ثقیفه را برگزارکردند  لینک ثابت

  [یکشنبه 1396-11-08] [ 10:39:00 ب.ظ ]      شهادت مادرمون حضرت زهرا(س) نزدیکه............ ...

  تو ماشین که نشستم گفتم ببخشید عزیز میشه ضبط و خاموش کنی؟
  گفت حاجی بخدا مجازه چیز بدی هم نمیخونه…
  گفتم میدونم… ولی عزادارم!
  گفت شرمنده و ضبط و خاموش کرد…
  گفت تسلیت میگم اقوام نزدیک؟
  گفتم بله. مادرم از دنیا رفته….
  گفت واقعا متاسفم. داغ مادر خیلی بده… منم تو سن بیست و پنج سالگی مادرم و از دست دادم درک میکنم. البته مادرم مریض بود و زجر میکشید بنده ی خدا راحت شد.
  بعد پرسید مادر شما هم مریض بودن؟
  گفتم نه. مجروح بود…
  پرسید یعنی چی؟
  گفتم یه عده اراذل و اوباش ریختن سرش و تا میخورد کتکش زدن.
  گفت جدا؟ شما هیچکاری نکردین؟
  گفتم ما نبودیم. وگرنه میدونستیم چیکار کنیم…
  گفت خدا لعنتشون کنه یعنی اینقد ضربات شدید بود؟
  گفتم آره. مادرم سه ماه بستری شد و بعد از دنیا رفت….
  گفت حاجی ببخشیدا عجب آدمای بی ناموسی بودن! من خودم همه غلطی میکنم؛ گاهی عرق هم میخورم ولی پای ناموس که وسط باشه رگ غیرتم نمیزاره دست از پا خطا کنم… بغضم گرفت… تو دلم گفتم کاش چند تا جوون عرق خور مثل تو بودن مدینه… نمیذاشتن به ناموس علی جسارت بشه… سکوتم و که دید گفت ظاهرا ناراحتتون کردم
  گفتم نه خواهش میکنم. واقعا داغ مادر بده! مخصوصا اگه جوون باشه…
  گفت آخی جوون بودن؟
  گفتم آره. فقط هجده ساله بود…
  پرسید گرفتی مارو حاجی؟ شما که خودت بیشتر از هیجده سالته چطور مادرتون…. حرفش و قطع کردم و گفتم مادر شما هم هست… این هجده ساله مادر همه ی ما شیعه ها، حضرت زهراست…
  مکث کرد و با تعجب نگام کرد و بعد خیره شد به جاده….
  گفت آها ببخشید تازه متوجه شدم… نمیدونستم اینجور احساس نزدیک بودن بین آدما به حضرت فاطمه هم وجود داره… راستی حاجی یه سی دی مداحی هم دارم البته اگر دوس دارین بذارم….
  جواب ندادم. داشبورد و وا کرد و یه سی دی گذاشت تو ضبط. نوای آشنایی بود…
  آتش زبانه زد در خانه ی علی …
  من بودم و راننده و صدای بلند مداح و نگاه خیسم به جاده

   

  موضوعات: فاطمیه, این هجده ساله مادر همه ی ما شیعه ها، حضرت زهراست.  لینک ثابت

  [جمعه 1396-11-06] [ 01:38:00 ق.ظ ]      انقلاب اسلامی ایران برای مردم چه کرده است؟؟؟؟؟؟؟؟ ...

  انقلاب اسلامی ایران برای مردم چه کرده است

  پاسخ……….

  پزشکی
  جزو ۴کشور برترِ دنیا در درمانِ ناباروری
  جزو ۱۰کشور برتر سازنده داروهای بیماری خاص
  جزو ۵کشور برتر دنیا در علم ژنتیک و رویان
  جزو ۴کشور اول جهان در ارتوپدی، عملهای زیبایی، پیوند اعضا
  ساخت هزاران مرکز درمانی مجهز در شهر و روستا

  ورزشی
  مقام اول تا سوم کشتی دنیا
  طی ٣المپیک قوی ترین وزنه برداران دنیا ایرانی بوده اند
  جزو ۵قدرت برتر تکواندو دنیا
  جزو ٨قدرت برتر والیبال
  رتبه ۵ فوتسال دنیا
  رتبه ۴ فوتسال ساحلی دنیا
  رتبه ۱ فوتبال آسیا
  رتبه ۱ بستکتبال آسیا علی رغم حضور چین و ژاپن
  جزو قدرتهای جودو و کاراته دنیا
  برترینهای شطرنج دنیا ایرانی اند

  نظامی
  جزو ٨کشور قدرتمندِ نظامی دنیا
  جزو ٧کشور قدرتمند موشکی
  جزو ۵کشور سازنده زیر دریایی و و دومین کشور سازنده اژدرهای حباب ساز
  ساخت انواع موشک کروز و بالستیک
  ساخت انواع پهبادهای پیشرفته بومی
  ساخت انواح ناوچه و تانک و هلکوپتر بومی

  دانشگاهی
  افزایش چند ده برابری تعداد دانشگاها و دانشجویان
  رتبه زیر ۱۰۰دانشگاههای معروف ایران در دنیا
  ٧۵% جوانان ٢۰تا٣۵ ساله تحصیلات آکادمیک دارند.
  رتبه های اول تا پنجم مسابقات جهانی رباتیک
  رتبه های بالای المپیادهای علمیِ دانشجویی و دانش آموزی

  علمی
  رشد و شتابِ اول علمی دنیا قبل از دولت روحانی
  مقام اول تولید علم و مقاله قبل از دولت روحانی
  جزو ٨کشور دارنده دانش بومیِ هسته ای
  جزو ۵کشور دارنده دانش پیل سوختی
  جزو ٧کشورِ اول در نانوتکنولوژی
  جزو ۱۰کشور سازنده ماهواره و فضاپیما
  جزو ۱۰کشور سازنده گوشی تلفنِ هوشمندِ ٣هسته ای با تکنولوژیِ بومی(GLX)
  جزو ٨کشور برتر سازنده سد های بتنی و خاکی و تأسیساتِ نیروگاهی

  کشاورزی
  رتبه های اول تا هفتم جهان در تولیدِ زعفران، پسته، گردو، خرما، سیب، مرکبات، هلو، زدآلو، خیار، هندوانه
  خودکفایی در گندم
  احداث چند صد هزار هکتار گلخانه و مزرعه مکانیزه
  رتبه اول تولید حبوبات در آسیا
  رتبه بالا در تولید گل
  رتبه ٧دنیا در تولید و رواج گیاهان دارویی و طب سنتی

  رفاهی
  ساخت هزاران کیلومتر جاده کوهستانی، روستایی و پوشش ٩۰% جاده ای کشور
  برق رسانی به بیش از ٩۵% مناطق کشور
  گاز رسانی به ٨۰% مناطق کشور
  پوشش ارتباط تلفنی و موبایلی در بیش از ٩۰% مناطق کشور
  پوشش اینترنت در بیش از ٨۰% کشور

  قرآنی_مذهبی
  تربیت هزاران حافظ کلِ قران
  مقام های اول قاریان ایرانی در مسابقات بین المللی
  افزایش چند ده برابری تعداد طلاب و حوزه های علمیه
  چند صد برابر شدن تعداد مساجد و حسینیه ها
  افزایش چند ده ملیونی جمعیت شیعیان جهان

  سیاسی
  تشکیل گروههای به شدت طرفدارِ ایران و هسته های مقاومت از شرق تا غرب عالم مثلِ:
  حزب الله لبنان،جهاد اسلامی و حماس در فلسطین،الوفاق بحرین، حوثی یمن، شیخ زکزاکی در نیجریه، سپاه بدر عراق، فاطمیون افغانستان، زینبیون پاکستان، مقاومت سوریه و ….
  تبدیل شدن به بانفوذ ترین قدرتِ منطقه

  درضمن،تمام این پیشرفتها، درحالی بوده که ٨سال جنگیدیم، تحریمِ علمی و اقتصادی بودیم، و فروش نفتمون نسبت به زمان شاه از ۶میلیون بشکه به حداکثر ٢میلیون بشکه رسیده، و جمعیت هم از ٣۰میلیون به ٨۰میلیون نفر رسیده و به همین نسبت هزینه ها چند برابر شده…

  موضوعات: عیدغدیر, دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران, انقلاب اسلامی ایران برای مردم چه کرده است  لینک ثابت

   [ 12:32:00 ق.ظ ]      مهم ترین عوامل ابرومندی در قران ...

   

  گاه اشخاص گرفتار امور موهوم هستند و گمان می‌کنند عوامل آبرومندی مثلا پول و ثروت و فرزند و مانند آن است؛ در حالی که این‌ها عامل آبرومندی نیست تا نداشتن آن به معنای بی‌آبروی باشد. به عنوان نمونه خداوند در آیات 15 و 16 سوره فجر بیان می‌کند که ثروت و فقر به معنای اکرام و اهانت نیست. از همین رو دیدگاه کافران را نقد می‌کند که مردمان فقیر را خوار و اشرار می‌دانستند و حاضر به ایمان‌آوری نبودند.(ص، آیه 62)

  از نظر قرآن مهم‌ترین عوامل آبرومندى حقیقی انسان عبارتند از:

  1. ايمان: ايمان، سبب آبرومندى و محبوب شدن در دل‌هاى مردم است(مریم، آیه 96) زیرا حقیقت آبرو و عرض آدمی همین ایمان است که خداوند به شکل نور در درون انسان‌ها می‌گذارد.

  2. پاكدامنى: از نظر قرآن پاكدامنى، عامل اصلی آبرومندى انسان است که شخص باید آن را برای خود و بستگان خویش حفظ کند و اجازه ندهد به هیچ شکلی مخدوش شود.(مریم، آیات 27 و 28)

  3. عمل صالح‌: آبرومندشدن نزد ديگران در سايه ایمان و عمل صالح امکان‌پذیر است و انسان باید همواره به نيكوكارى و اعمال صالح به عنوان مهم‌ترین عامل آبرومندی در دنیا و آخرت توجه داشته باشد.(مریم، آیه 96؛ یونس، آیه 26)

  موضوعات: سبک زندگی اسلامی, کلام نور, مهم ترین عوامل ابرومندی در قران, مهم ترین عوامل ابرومندی در قران  لینک ثابت

  [شنبه 1396-05-07] [ 08:35:00 ق.ظ ]      سندمراسم قرآن سر گرفتن ...

  سندمراسم قرآن سر گرفتن

  در حالیکه دشمنان علی علیه السلام با غرض ورزی قرآن به سر گرفتن را زیر سوال می برند ، در کتب اهل سنت این عمل همچون سایر اعمال مستحبی شیعیان با سند صحیح روایت شده است .
  نمونه : ابو يوسف فسوي در كتاب المعرفة والتاريخ با سندي كه تمام راويان آن از راويان بخاري و يا مسلم هستند مي نويسد:
  (در تصویرضمیمه شده مشاهده می شود )
  (1295)- حَدَّثَنَا عَبْدُ الْعَزِيزِ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الْأُوَيْسِيُّ، ثنا إِبْرَاهِيمُ بْنُ سَعْدٍ، عَنْ شُعْبَةَ، عَنْ أَبِي عَوْنٍ مُحَمَّدِ بْنِ عُبَيْدِ اللَّهِ الثَّقَفِيِّ، عَنْ أَبِي صَالِحٍ الْحَنَفِيِّ، قَالَ: رَأَيْتُ عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ عليه السلام أَخَذَ الْمُصْحَفَ فَوَضَعَهُ عَلَي رَأْسِهِ حَتَّي لَأَرَي وَرَقَهُ يَتَقَعْقَعُ، ثُمَّ قَالَ: ” اللَّهُمَّ إِنَّهُمْ مَنَعُونِي أَنْ أَقُومَ فِي الْأُمَّةِ بِمَا فِيهِ، فَأَعْطِنِي ثَوَابَ مَا فِيهِ … . (سند صحیح و معتبر است)
  از ابو صالح حنفي نقل شده است كه ديدم علي بن أبي طالب عليه السلام را كه قرآن را مي گرفت و بر سر مي گذاشت؛ تا جائي كه من صداي حركت ورق هاي آن را مي شنيدم . سپس مي فرمود: خدايا آن ها مانع شدند كه من در ميان امت حكومت نمايم؛ پس خدايا ثواب آن را به من عطا فرما …

  و اگر سند حدیث امام صادق علیه السلام و عمل قرآن به سر که در مفاتیح و سایر اسناد ذکر شده است را نمی پذیرند وجود روایات دیگر با همین مضمون از سایر ائمه علیهم السلام قبل و بعد از امام صادق علیه السلام همچون امام کاظم علیه السلام ، و امام رضا علیه السلام گواه دیگری بر صحت آن است .

  موضوعات: معارف اهل بیت, سندمراسم قرآن سر گرفتن  لینک ثابت

  [شنبه 1396-03-27] [ 01:44:00 ق.ظ ]      از محاسبه ثواب ان عاجزم? ...

  من از محاسبه ثواب عاجزم

  رسول خدا (صلى‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: در معراج ، ملکی را دیدم که هزار هزار دست دارد( یعنی یک میلیون ) و هر دستی هزار هزار انگشت دارد و هر انگشتی هزار هزار بند دارد . آن ملک گفت : من حساب دانه های قطرات باران را می دانم که چند تا در صحرا و چند دانه در دریا می بارد. تعداد قطرات باران را از ابتدای خلقت تا حال را می دانم ، ولی حسابی است که من از محاسبه آن عاجزم .

  رسول خدا (صلے‌الله‌علیه‌و‌آله‌) فرمودند: چیست؟ عرض کرد: هرگاه جماعتی از امت تو با هم باشند و با هم بر تو صلوات بفرستند ، من از محاسبه ثواب صلوات عاجزم.

  اللّٰهمَّ صَلِّ عَلی مُحَمّدٍ وآل مُحمّد
  وَ عَجّل فَرَجهُم

  آثار و برکات صلوات ص ۳۰

  موضوعات: معارف اهل بیت, معارف اهل بیت, از محاسبه ثواب عاجزم, از محاسبه ثواب ان عاجزم?  لینک ثابت

   [ 01:38:00 ق.ظ ]      میسر نگردد به کس این سعادت به کعبه ولادت به مسجد شهادت ...

  شهادت امام‏ علی(ع)

  گزارش لحظه به لحظه از شهادت امام علی(ع)
   

  و سرانجام جایگاه آن حضرت

  آن شب به داغ مولا مهتاب گریه می‌کرد

  تصویر ماه در آب بی‌تاب گریه می‌کرد

  شد چهره عدالت گلگون ز تیغ فتنه

  پیش نگاه مسجد محراب گریه می‌کرد

  همچون برادرانش زینب(س) به چشم خون داشت

  آن آیه صبوری بی‌تاب گریه می‌کرد

  «اصبغ بن نباته» می‌گوید: «وارد خانة علی(ع) شدم، دیدم علی(ع) پارچة زردی را به سر مبارکشان بسته‌اند و خون هم مرتب از سر مولا می‌ریزد و رخسار شریفشان زرد شده است؛ به گونه‌ای که من بین پارچه و صورت تشخیص ندادم. آن‏گاه فریاد کشیدم و خود را به دامن حضرت انداختم و او را می‌بوسیدم و اشک می‌ریختم. حضرت فرمود: لَا تَبْکِ یَا اَصْبَغُ فَاِنَّهَا وَ اللَّهِ الْجَنَّةُ؛(۱)

  گریه نکن اصبغ! به راستی و قسم به خداوند! این [حالی که می‌بینی، مرا در شرف ورود به] بهشت [قرار داده] است.

  و به دخترش ‏ام کلثوم(س) که به شدت گریه می‌کرد، جایگاه خویش را گوشزد کرده، فرمود: یَا بُنَیَّةُ لَا تَبْکِین فَوَ اللَّهِ لَوْ‏ترین مَا یَرَی اَبُوکَ مَا بَکَیْتِ…؛ دخترم! گریه نکن! به خدا سوگند! اگر می‌دیدی آنچه را که پدرت می‌بیند، گریه نمی‌کردی.» عرض کرد: «شما چه می‌بینید؟ فرمود: می‌بینم که ملائکه و انبیاء عظام صف کشیده‌اند و همه منتظرند که من بروم….» (2)

   


  1-. اسرار عبادت، عبدالله جوادي آملي، نشراسراء، ص‏265؛ بحارالانوار، ج‏42؛ ص‏204، ح 8.
  2-. بحارالانوار، همان، ج‏42، ص‏201 ـ 202 ؛ انوار البهيه، همان، ص‏31 ؛ خصال شيخ صدوق، ج‏1، ص‏268.

  و حسن ختام را جملات عاشق علی(ع) «صعصعة بن صوحان» قرار می‌دهیم. وی در حالی که یک دست بر قلب خود گذاشته بود و با دست دیگر خاک بر سر می‌پاشید، می‌گفت: «مرگ و شهادت گوارایت باد! که تولدت پاک و شکیبایی‌ات نیرومند و جهادت بزرگ بود. بر اندیشه‌ات دست یافتی و تجارتت سودمند گشت. بر آفریننده‌ات وارد گشتی و او تو را با خوشی پذیرفت و ملائکه‌اش به گردت جمع شدند. در همسایگی پیغمبر(ص) جای‌گزین گشتی و خداوند تو را در قرب خویش جای داد و به درجة برادرت مصطفی(ص) رسیدی و از کاسه لبریزش آشامیدی… .» (1)


  میسر نگردد به کس این سعادت

  به کعبه ولادت به مسجد شهادت

  1-. بحارالانوار، ج‏42، ص‏295.

  موضوعات: معارف اهل بیت, میسر نگردد به کس این سعادت به کعبه ولادت به مسجد شهادت  لینک ثابت

  [چهارشنبه 1396-03-24] [ 11:33:00 ب.ظ ]      چرا به شب نزول قرآن، شب قدر می گویند؟ ...

  زمان نزول قرآن / تعیین سرنوشت انسان

   بسم الله الرحمن الرحیم إِنَّا انزَلْنَاهُ فِی لَیلَةِ الْقَدْرِ* وَمَا أَدْرَاک مَا لَیلَةُ الْقَدْرِ* لَیلَةُ الْقَدْرِ خَیرٌ مِنْ أَ لْفِ شَهْرٍ* تَنَزَّلُ الْمَلَائِکةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِن کلِّ أَمْرٍ* سَلَامٌ هِی حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ

  در حقیقت، ما آن (قرآن) را در شب قدر (: اندازه زدن) فرو فرستادیم.* و چه چیز تو را آگاه کرد که شب قدر چیست؟!* شب قدر بهتر از هزار ماه است!* فرشتگان و روح در آن (شب)، به رخصت پروردگارشان، از برای (اندازه زدن) هر کاری فرود می آیند.* آن (شب) تا طلوع سپیده دم، سلامت است!

   نکته ها و اشاره ها

  1- چرا به شب نزول قرآن، شب قدر می گویند؟ مفسران در این مورد چند احتمال داده اند
  الف) واژه ی «قدر» یا به معنای «اندازه زنی» است و به این شب از آن رو قدر گویند که در آن شب، امور مردم اندازه زده می شود و تعیین می گردد؛
  ب) قدر به معنای شرافت و عظمت است و از آن جهت به آن شب قدر گفته می شود که شبی با عظمت و عظیم القدر است؛
  ج) آن شب را بدن جهت قدر نامند که قرآن با تمام قدر و منزلتش در آن شب نازل شده، یا مقدّر شده که قرآن در آن شب نازل شود؛
  د) شب قدر از آن جهت قدر است که هر کس آن شب را بیدار بماند صاحب قدر و منزلت معنوی می شود؛
  ه) شب قدر شبی است که عرصه ی زمین به خاطر نزول فرشتگان زیادی بر آن، تنگ می شود.
  البته مانعی ندارد که آیات فوق به همه ی این معانی اشاره داشته باشد؛ هر چند تفسیر اول مشهورتر است.
  2- در این آیات از چند جهت به عظمت شب قدر اشاره شده است:
  الف) شب قدر ظرف نزول قرآن است؛
  ب) به پیامبر می فرماید: چه چیزی تو را آگاه کرد که شب قدر چیست؟!
  ج) شب قدر از هزار ماه برتر است؛
  د) شب قدر شب نزول فرشتگان و روح است؛
  ه) شب قدر شب سلامت، رحمت و برکت است.

   آموزه ها و پیام ها

  قرآن با عظمت در شبی عظیم القدر نازل شده است آن را بشناسید و پاس دارید
   درک عظمت شب قدر، برای هر کس میسّر نیست
   شب قدر، شب تعیین مقدّرات امور است پس با شب زنده داری، توبه و دعا زمینه ساز مقدّرات نیکویی برای خود باشید
   فرشتگان و روح، در شب قدر نازل می شوند و آن شب آکنده از سلامتی، خیر و برکت می گردد پس بیدار باشید و از این برکات استفاده کنید

  منبع
  تفسیر قرآن مهر جلد بیست و دوم، ص ۲۸۱

  موضوعات: معارف اهل بیت, چرا به شب نزول قرآن، شب قدر می گویند؟  لینک ثابت

   [ 11:22:00 ب.ظ ]      شهادت مظلومانه امیرالمومنین حضرت علی (ع) تسلیت باد ...

  مسجد کوفه نگر عزم سفر کرد علی

  با دل خون ز تو هم قطع نظر کرد علی(ع)

  مسجد کوفه مگر مسجدالاقصایی تو

  که زمحراب تو تا عرش سفر کرد علی(ع)

  رفت آن شب که به مهمانی‏ام کلثوم

  دخترش را ز غم خویش خبر کرد علی(ع)

  خبر از کشتن خود داد به تکبیر و قنوت

  هر زمان جامه به افلاک نظر کرد علی(ع)

  کس چو او روزه یک ساعته هرگز نگرفت

  چونکه افطار به هنگام سحر کرد علی(ع)

  گرچه جانش سپر تیغ بلا گردیدی

  پیش شمشیر ستم فرق سپر کرد علی(ع)

  گرچه در هر نفسی بود علی در معراج

  غوطه در خون زد و معراج دگر کرد علی(ع)

  ریخت بر دامن محراب ز فرق و سر و رو

  آن چه اندوخته از خون جگر کرد علی(ع)

  نزدیک طلوع فجر امام حسن(ع) به ملاقات پدر رفت، حضرت علی(ع) فرمود: «لحظه‏ای به خواب رفتم، و رسول خدا(ص) را در خواب دیدم.» عرض کردم: «بعد از شما از دست امّت خون دلها خوردم، حضرت رسول(ص) فرمود: علیه آنها نفرین کن، پس این‏گونه نفرین کردم: خدایا مرا از آنها بگیر و یک فرد نالایق بر آنها مسلّط ساز.» ) (1)


  1-. نهج البلاغه، صبحي صالح، ص‏99.

  موضوعات: معارف اهل بیت, شهادت مظلومانه امیرالمومنین حضرت علی (ع) تسلیت باد  لینک ثابت

   [ 10:55:00 ب.ظ ]      مقدرات شب های قدر ...


  امام صادق ‏عليه السلام :
  التَّقديرُ في لَيلَةِ تِسعَ عَشرَةَ و الإبرامُ في لَيلَةِ إحدي و عِشرينَ و الإمضاءُ في لَيلَةِ ثلاثَ و عِشرينَ
  مقدّرات در شب نوزدهم تعيين ، در شب بيست و يكم تأييد و در شب بيست و سوم ماه [رمضان] امضا مي‏شود
  الكافي ، ج 4 ، ص 159 .

  موضوعات: معارف اهل بیت, مقدرات شب های قدر  لینک ثابت

   [ 10:37:00 ب.ظ ]      شهادت امام هادی(ع) ....تلفظ کاف یا گاف در عبارت عَسْکَریَّیْن ...

  تلفظ کاف یا گاف در عبارت عَسْکَریَّیْن

  عَسْکَریَّیْن لقب امام هادی علیه السلام و امام حسن عسکری علیه السلام امام دهم و یازدهم شیعیان است. خلفای عباسی برای زیر نظر داشتن فعالیت‌های فرهنگی، علمی و سیاسی امام هادی علیه‌السلام، آن حضرت را در سال 236 ه.ق از مدینه به سامرا انتقال و در محله عسکر سکونت دادند. چون امام حسن علیه‌السلام و پدر بزرگوارش امام هادی علیه‌السلام در محله عسکر قرارگاه سپاه در شهر سامرا زندگی می‌کردند و به عسکری لقب یافتند و این لقب مشترک بین آن حضرت و پدرشان امام هادی علیه‌السلام است و آنها را عسکریین گفته‌اند.

  شنیده می‌شود که گفته‌اند حسن عسگری عقیم بوده و فرزندی نداشته است و لقب عسگری به معنای عقیم و بی‌دانه است .اگر بنا بود این لفظ به (گاف) نوشته یا تلفظ شود، باید امام هادی نیز عقیم می‌بود و از نعمت فرزند محروم تلقی می‌شد. از سوی دیگر عسکر لفظی عربی است و به معنای لشکر است. عسکری اسم منسوب است و منسوب به عسکر است و اصولا در زبان عربی حرف گاف وجود ندارد. پس آنچه صحیح است، عسکری (با کاف) است، نه عسگری (با گاف).
  در به وجود آمدن شایعه عقیم بودن حضرت، عوامل مختلفی چون خلفای عباسی، جعفر کذاب و فردی به نام زبیری تاثیری به‌سزا داشتند.

   

   

  امام هادی علیه السلام می فرمایند:
  هرگاه امام و پیشوای شما از میان شما غایب شد پس، باید فرج آن حضرت را از زیر گامهای خود انتظار داشته باشید.
  (یعنی همواره چشم انتظار امام زمانتان بوده و ظهورش را نزدیک بدانید و آماده باشید.)
  کمال الدین، ج۲، ص۳۸۱

   

   

  موضوعات: معارف اهل بیت, تلفظ کاف یا گاف در عبارت عَسْکَریَّیْن  لینک ثابت

  [شنبه 1396-01-12] [ 03:28:00 ب.ظ ]      ​عقیم سازی با استفاده از مواد دستکاری ژنتیکی شده تصادفی نیست. ...

  عقیم سازی با استفاده از مواد دستکاری ژنتیکی شده تصادفی نیست. مونسانتو از دهه 1960 چنین چیزی را برنامه ریزی کرده است. هنری کیسینجر، این دست پروده بنیاد راکفلر و یکی از نیروهای محرک  حتی تا امروز- جامعه بیلدربرگ، تنها گوینده این اظهارنظر شرم آور در اوایل دهه 70 نیست که: «هر کسی که  تامین مواد غذایی را در کنترل خود بگیرد، مردم را کنترل می کند؛ هر کسی که انرژی را در کنترل خود بگیرد، می تواند هر پنج قاره را کنترل کند و هر کسی که پول را در کنترل خود بگیرد، می تواند جهان را کنترل کند.» محصولات دستکاری ژنتیکی شده به دو شیوه حاصل می شوند؛ یکی از طریق مقاومت در برابر حشرات و دیگری مقاومت در برابر علف کش ها که خطرناک تر است، چون مقاوم دربرابر گلیفوسات است. او حتی گفته است که «کاستن از میزان جمعیت این مناطق، باید بالاترین اولویت سیاست خارجی ما در قبال جهان سوم باشد.» این فرایند همچنان یکی از اهداف اصلی نخبگان محسوب می شود (که معمولا حرف زیادی از آن زده نمی شود)، در کنار سازمان های نیمه سرّی مختلفی چون بیلدربرگرها، شورای روابط خارجی، کمیسیون سه جانبه، بریتیش کاتهام هاوس، کنفرانس اقتصادی (داووس) و دیگران.

  موضوعات: عیدغدیر, جنگ نرم, ​عقیم سازی با استفاده از مواد دستکاری ژنتیکی شده تصادفی نیست., ​عقیم سازی با استفاده از مواد دستکاری ژنتیکی شده تصادفی نیست.  لینک ثابت

  [دوشنبه 1395-12-30] [ 05:43:00 ب.ظ ]      منع حجامت دستاورد نفوذ دشمنان ...

  منع انجام حجامت برای رونق بیمارستان ها! بعد از تاسیس بیمارستان فیروز آبادی در شهر ری، جمعی از فرزندان اشراف دربار، برای آموزش علم پزشکی راهی فرانسه شده و بعد از تعلیم، در این بیمارستان مشغول به کار شدند؛ امّا پس از چند ماه، مشاهده کردند که کسی از این بیمارستان استقبال نمی کند و فقط افرادی مراجعه می کنند که در اثر چاقو کشی و یا پرتاب از بلندی دچار جراحت شده اند و از بیماران دیگر و کسانی که از ناراحتی هایی مانند سردرد و قلب درد و پا درد و کمر درد و آرتروز و … رنج می برند، خبری نیست. این امر برای پزشکان، سنگین بود و مسؤول بیمارستان که شخصی فرانسوی بود، گفت: « تا وقتی حجامت در ایران هست، شما نمی توانید طبابت کنید. برای رفع این معضل، می بایست، به مجلس نامه بنویسید و از آنان بخواهید که حجامت را لغو کنند.»   نامه ای تهیه و به مجلس ارسال گردید. این قضیه در آن مجلس مطرح شد و عده ای مخالفت کردند و گفتند که سنت پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می باشد و این سنت حسنه را نمی توان برچید. پزشکان پیشنهاد کردند که پس این کار تنها در فصل بهار و پاییز انجام شود. یک سال گذشت و پزشکان دوباره نامه ای به مجلس فرستاده در آن نوشتند: «مشاهده کردید که هیچ اتفاقی نیفتاد، پس بخواهید این کار را فقط در فصل بهار انجام دهند و از حجامت در فصل پاییز هم جلوگیری شود».  … به دنبال این ممنوعیت، مراجعین بیمارستان بیشتر شد، چرا که مردم دیگر نمی توانستند در فصل تابستان و پاییز و زمستان حجامت کنند و کسانی که دچار سردرد می شدند، به پزشک مراجعه می کردند، در نتیجه بیمارستان از رونق بیشتری برخوردار گردید. بعد از سه الی چهار سال، پزشکان از مجلس خواستند که حجامت را به کلی ممنوع کنند، چرا که علم پزشکی پیشرفت کرده و بهتر می تواند مداوا کند و به جای حجامت می توانند خون بدهند! مجلس آن زمان به کلیه ژاندارم ها دستور داد که در هر جای ایران اگر کسی حجامت کند، او را مورد ضرب و شتم و زندان قرار دهند و حجامتگران آن زمان از ترس این گونه احکام صادره، حجامت را کنار گذاشتند. پس از آن ماجرا، بیماری ها به طرف مردم هجوم آورد. بیماری هایی چون فلج اطفال، عقب ماندگی ذهنی، سکته های قلبی و مغزی و بیماری های اعصاب و روان و کمر درد و نازایی و درد کلیه و پروستات و سیاتیک و … که تاکنون نیز عوارض و تبعات این فرهنگ شوم غرب در بین مردم عوام جای گرفته است ….

   (قانون فصد و حجامت، ص 112، انتشارات سلسله، محمد ابراهیم آوازه)

  موضوعات: عیدغدیر, جنگ نرم, منع حجامت دستاورد نفوذ دشمنان  لینک ثابت

   [ 05:43:00 ب.ظ ]      برکت ...

  یکی از اسامی حضرت زهرا(س) مبارکه است.‏ مبارک به چیزی گفته می شود که دارای دو ویژگی باشد؛ کثرت در خیر و ماندگاری بسیار آن.‏ قرآن کریم گاهی مکان را مبارک می‌نامد مثل مکه؛ (إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا)  گاهی زمان را مبارک ‏معرفی می‌کند؛ (إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةٍ مُبارَکَةٍ) و گاهی افراد را مبارک میداند؛ چنانکه عیسی‌بن مریم(ع) در گهواره فرمود: (قَالَ ‏إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ آتَانِيَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِي نَبِيًّا * وَجَعَلَنِي مُبَارَكًا)‏ حضرت زهرا(س) نیز وجود بابرکتی است که در قرآن کریم به عنوان کوثر معرفی شده است. برخلاف حضرت عیسی(ع) که ‏هیچ نسلی از ایشان باقی نمانده و در سی و سه سالگی عروج داده شد، حضرت زهرا(س) نسلی بسیار پر برکت دارد.

  موضوعات: عیدغدیر, تزکیه نفس, برکت ازاسامی حضرت زهرا (س)  لینک ثابت

   [ 05:42:00 ب.ظ ]      آدمی اگر پيامبر هم باشد از زبان مردم آسوده نيست، ...

   در محضر شیخ بهایی  آدمی اگر پيامبر هم باشد از زبان مردم آسوده نيست،  زيرا : اگر بسيار كار كند، می‌گويند احمق است! اگر كم كار كند، می‌گويند تنبل است! اگر بخشش كند، مي‌گويند افراط مي‌كند! اگر جمعگرا باشد، می‌گويند بخيل است! اگر ساكت و خاموش باشد می‌گويند لال است! اگر زبان‌آوری كند، می‌گويند ورّاج و پرگوست! اگر روزه برآرد و شب‌ها نماز بخواند می‌گويند رياكار است! و اگر نكند مےگويند كافراست و بی‌دين!  لذا نبايد بر حمد و ثنای مردم اعتنا كرد و جز از خداوند نبايد از كسی ترسيد. پس آنچه باشید که دوست دارید. شاد باشید ؛ مهم نیست که این شادی چگونه قضاوت شود.

  موضوعات: عیدغدیر, تزکیه نفس, تزکیه نفس, آدمی اگر پيامبر هم باشد از زبان مردم آسوده نيست،  لینک ثابت

   [ 05:41:00 ب.ظ ]  
    ام البنین مادرادب ...

  حضرت ام البنين(سلام الله علیها) (محدث، متوفى سال 70 ه) (فاطمه كلابيه)، دختر حزام، از زنان مؤمن، شجاع و فداكار بود.روايت است كه امير المؤمنين عليه السلام پس از شهادت حضرت زهرا عليه السلام به برادرش عقيل كه انساب عرب را خوب می ‏دانست و از احوال خانوادگى آنها آگاه بود فرمود : مى خواهم زنى برايم خواستگارى نمايى كه از خاندان شجاعت باشد تا فرزند شجاعى برايم به دنيا آورد.عقيل، فاطمه كلابيه (ام البنين) را به ايشان معرفى نمود و گفت: در بين عرب خاندانى شجاعتر از خانواده وى سراغ ندارم.اين مادر پسرانش عباس، جعفر، عبد الله و عثمان را چنان تربيت كرد كه همه شيفته برادر بزرگوارشان حضرت امام حسين عليه السلام بودند و در ركاب آن حضرت شهيد شدند.

   

  موضوعات: معارف اهل بیت, ام البنین مادرادب  لینک ثابت

  [شنبه 1395-12-21] [ 11:07:00 ب.ظ ]      سیره حضرت فاطمه زهرا(س)(دفاع ازحریم ولایت وامامت) ...


  بدون شک امامت حلقه اتصال نبوت است. پیامبر جانشین و امام بعد از خود را دراندک مناسبت های مختلف قبل از وحی و بعد از رسالت خطیر نبوت بیان می کرد. اما بعد از رحلت جانگداز پیامبر امامت و وصایای پیامبر را کنار گذاشتند. دختر پیامبر برای تبیین موضوع مهم امامت تلاش فراوان نمود. گریه ها و ندبه های این بانوی بهشتی بالاترین فریاد و دفاع از مقام امامت بود. بیرون کشاندن حضرت فاطمه(س) از خانه‌اش به بیت‌الاحزان، نه تنها به نفع خلیفه و دستیارانش تمام نشد؛ بلکه باعث وبال حکومت گردید. آن‌ها می‌خواستند حضرت زهرا(س) را از مسجد رسول ‌خدا(ص) که محل تجمع مردم بود، دور سازند؛ ولی با این کار سند دیگری بر مظلومیت حضرت زهرا(س) افزودند.زیرا مردم می‌دیدند که عده‌ای که خود را از پیروان آنان می‌دانند و به نبوت پدرش اعتراف دارند، ظلم و ستمگری‌شان به جایی رسیده است که نزدیک‌ترین مردم به رسول‌خدا(ص) یعنی دخترش را که عواطف زنانه خود را دارد، در فشار قرار دادند و او را از اظهار حزن و اندوه در فراق پدرش باز داشتند که مبادا حضرت زهرا(س) از ظلمی که بر او روا داشته‌اند، با صدای بلند سخن بگوید. ولی صدیقة طاهر (س) به رغم هیئت حاکمه، به اعتراض خویش در قالب حزن و اندوه ادامه داد و از خانه‌اش به بقیع در زیر درختچه‌ای مأوی گزید. هنگامی که آن درخت را قطع نمودند، امام علی(ع) سایبانی به نام بیت‌الاحزان ساخت و حضرت زهرا(س) در آنجا قرار گرفت.

  از مهم ترین و بارزترین قله های زندگی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) دفاع ایشان از حریم ولایت امیرمومنان علی(ع) و خطبه فدکیه آن حضرت است. که سرانجام آن حضرت در راه دفاع از ولایت مجروح شده، نوزادش محسن(ع) را سقط کرده و به شهادت رسید.

  موضوعات: فاطمیه  لینک ثابت

  [دوشنبه 1395-12-09] [ 11:08:00 ق.ظ ]      سیره حضرت فاطمه زهرا(س)(زندگی سیاسی اجتماعی) ...

  سبک زندگی سیاسی و اجتماعی
  حضرت فاطمه(س) حتی الامکان از ظاهر شدن در انظار عمومی اجتناب می کرد اما این بدان معنی نبود که در مواقع حساس و لازم از انجام وظیفه خود شانه خالی کند.

  ابن ابی الحدید از واقدی نقل می کند که پس از جنگ احد فاطمه(س) با گروهی از زنان مدینه از خانه خارج شد و چون چهره مجروح پدرش را دید او را در آغوش گرفت و خون از صورت مبارکش پاک کرد؛ سپس آبی فراهم نمود و خون های چهره رسول خدا را شست و شمشیر او را پاک کرد.

  همچنین می نویسد: زنانی که از مدینه آمده بودند چهارده نفر بودند که زهرا(س) یکی از آنان بود و آب و نان با خود به جبهه برده و در کنار رزمندگان از مجروحین پرستاری می کردند.

  همچنین علی(ع) نقل می کند:ما به مراه پیامبر(ص) در جریان حفر خندق بودیم که فاطمه(س) با تکه نانی نزد پیامبر(ص) آمد و آن را به خدمت او برد. پیامبر(ص) فرمود: این چیست فاطمه عرض کرد: از نانی است که برای دو فرزندم پختم، این تکه آن را برای شما آوردم. پیامبر(ص) فرمود: دخترم! این اولین غذایی است که بعد از سه روز وارد دهان پدرت می شود.

  موضوعات: فاطمیه  لینک ثابت

   [ 11:01:00 ق.ظ ]      سیره حضرت فاطمه زهرا(س)(عبادات) ...


  تجلی عبادت و روح عادت در سیره حضرت موج میزد به گونهای که عبادت و ایشان زبانزد عام و خاص، دوست دشمن بوده است. حضرت پیامبر(ص) درباره حضرت فاطمه(س)می فرمود: ایمان به خدا در اعماق دل و باطن روح زهراء چنان نفوذ کرده که برای عبادت خدا خودش را از همه چیز فارغ می سازد. فاطمه دخترم بهترین زن عالم است. پاره تن من و نور چشم من و میوه دل من و روح و روان من است. حوریه ای است به صورت انسان. آنگاه که در محراب عبادت می ایستد نورش برای ملائک آسمان درخشندگی دارد و خداوند به ملائکه خطاب می کند: بنده مرا ببینید! چطور در مقابل من به نماز ایستاده و اعضای بدنش را خوف می لرزد و غرق عبادت است! ای ملائکه گواه باشید که پیروان فاطمه را از عذاب دوزخ در امان قرار دادم.

  در حدیث دیگری به سلمان می فرماید: ای سلمان! خدای تعالی چنان دل و جان و تمام اعضاء و جوارح دخترم فاطمه را به ایمان پر کرده که یک سره برای عبادت و فرمانبرداری حق تعالی خود را از همه چیز فارغ ساخته است.

  امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود: در دنیا کسی عابدتر از مادرم فاطمه(س) نبود؛ آن قدر به عبادت می ایستاد تا پاهایش ورم می کرد. همین طور ابن عمره از پدرش نقل می کند که گفت: از امام صادق(ع) پرسیدم: چرا فاطمه(س) زهرا نامیده شد؟

  فرمود: برای آن که وقتی فاطمه زهرا(س) در محراب عبادت می ایستاد، نورش برای اهل آسمان می درخشید، همان طوری که نور ستارگان برای اهل زمین می درخشد.

  امام مجتبی(ع) نقل فرموده اند که: «مادرم فاطمه(س) را دیدم شب جمعه در محراب خود به عبادت برخاسته است و تا نمایان شدن سپیده صبح در عبادت و رکوع و سجود می بود، و می شنیدم که برای مؤمنین و مؤمنات دعا می فرمود و آنان را نام می برد و برایشان دعا می کرد، و برای خود هیچ دعا نمی کرد، به او گفتم: مادر! چرا همان طوری که برای دیگران دعا می فرمایی برای خودت دعا نمی کنی؟ فرمود: پسرم، ابتدا همسایه سپس خانه خود.

  موضوعات: فاطمیه  لینک ثابت

   [ 10:52:00 ق.ظ ]      سیره حضرت فاطمه زهرا(س)(تربیت فرزند) ...


  سیره رفتار فاطمه(س) با فرزندان خود نیز سرمشقی مناسب برای تربیت صحیح فرزندان است. ایشان به فرزندان احترام می گذاشتند و آنها را با احترام خطاب می کردند و همیشه سعی در آموزش و تربیت دینی و اخلاقی آنها داشتند.

  در حدیث شریف کساء حضرت فاطمه(س) در پاسخ سلام فرزند خود امام حسن(ع) می فرماید: سلام برتو ای نور دیده ام و میوه دلم. و در پاسخ سلام امام حسین(ع) می فرماید: سلام بر تو ای فرزند من و ای نور دیده ام و میوه دلم.

  حضرت زهرا (س) فرزندان خود را همیشه برای یادگیری و تعلیم و تزکیه آماده می کرد؛ به عنوان مثال به فرزندش حسن(ع) می فرمود: «به مسجد برو، آنچه را از پیامبر شنیدی فراگیر و نزد من بیا و برای من بازگو کن».

  و در عین حال شادی و خوشحالی را در بیت خود تسری می داد و این تا حدی بود که از بازی با کودکان که نقش بسزایی در تربیت آنها دارد اجتناب نمی نمود. نقل شده است که فاطمه(س) فرزندش حسن(ع) را روی دست می گرفت و بالا می انداخت و حرکت می داد و می فرمود: اشبه أباک یاحسن، و اخلع عن الحق الرّسن، و اعبد الهاً ذامنن، و لاتوال ذا الاحسن.(ای حسن، نظیر پدرت باش و ریسمان ظلم از حق دور کن، و خداوندی را که صاحب نعمت هاست پرستش کن و با افراد تیره دل دوست مباش).

  ایشان همیشه رسیدگی به فرزندان را در اولویت قرار می داد. سلمان می گوید: روزی فاطمه زهرا(س) را دیدم که مشغول آسیاب بود. در این هنگام فرزندش حسین گریه می کرد. عرض کردم: برای کمک به شما آسیاب کنم یا بچه را آرام نمایم؟ ایشان فرمود: من به آرام کردن فرزند اولی هستم، شما آسیاب را بچرخانید.

  همچنین از نکات بارز حضرت زهرا(س) در تربیت فرزندان سبک عملی تشویق به عبادت برای آنها بود. مسلما وقتی والدین الگوی عملی کودکان برای عبادت پروردگار باشند، در آینده و بزرگ سالی آنها نیز به تعصی از والدین این راه را پیش خواهند برد.

  در همین زمینه امام حسن(ع) می فرماید: مادرم فاطمه را در شب جمعه در محراب عبادت دیدم که به عبادت و نماز مشغول است، او پیوسته به رکوع و سجود مشغول بود که شب به پایان رسید.

  آن حضرت در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان کودکان خود را به بیداری فرا می خواند. حضرت در روز بچه ها را می خواباند تا استراحت کنند و غذای کمتری به آنان می داد تا بدین گونه زمینه و موقعیت بهتری برای شب زنده داری داشته باشند. ایشان نمی گذاشت احدی از اهل خانه خوابش ببرد و می فرمود: محروم است کسی که از برکات شب قدر محروم بماند.

  از نکات دیگر تربیتی ایشان عدالت در توجه به کودکان بود. آمده است روزی امام حسن(ع) نزد پیامبر(ص) آمد و اظهار تشنگی کرد. رسول خدا(ص) برخاست، ظرفی برداشت و از گوسفندی که داخل منزل بود مقداری شیر دوشید و به امام حسن(ع) داد. فاطمه زهرا (س)، به پیامبر(ص) گفت: گویا حسن برای شما عزیزتر از حسین است. پیامبر(ص) فرمود: نه. هردو برایم عزیز و محبوبند ولی چون اول حسن تقاضای آب کرد او را مقدم داشتم.

  همچنین روزی حسنین(ع) در حضور پیامبر(ص) کشتی گرفتند. در این میان فاطمه(س) شنید که پدر بزرگوارش، امام حسن را به پیروزی بر امام حسین ترغیب می کند. حضرت زهرا(س) از این نوع رفتار پیامبر(ص) اظهار تعجب کرد. پیامبر فرمود: دوستم جبرئیل، حسین را تشویق می کند و من حسن را تشویق می نمایم.

  موضوعات: فاطمیه  لینک ثابت

   [ 10:40:00 ق.ظ ]      سیره حضرت فاطمه زهرا(س)(همسرداری) ...

  خوب شوهرداری کردن
  برای زن بزرگ ترین موفقیت و ارزش این است که در شئون گوناگون زندگی، خشنودی همسرش را به دست آورد و از هر گونه عملی که موجب ناراحتی شوهر می گردد پرهیز نماید. حضرت علی(ع) می فرمایند: «جهاد زن، خوب شوهرداری است» زن برای اینکه بتواند در این جهاد پیروزمند باشد باید تمام سعی و تلاش خود را بکار گیرد تا خانه را محل آرامش مرد قرار دهد.

  شوهرداری حضرت زهرای مرضیه(س) بهترین الگو برای زنان مسلمان است. رفتار حضرت زهرا(س) با شوهر در عالی ترین مرحله صفا و مهربانی بود. نه تنها هرگز خاطر شوهر را نرنجاند بلکه یاوری مهربان برای او بود.

  حضرت علی(ع) می فرمایند: «سوگند به خدا، من زهرا(س) را تا آن زمان که خداوند او را به سوی خود برد، خشمگین نساختم و در هیچ کاری موجب ناخشنودی او نشدم. او نیز هیچ گاه مرا خشمگین نکرد و عملی از او سر نزد تا باعث ناخشنودی من شود.»

  و همچنین نقل است که امام علی(ع) فرمود: هرگاه به چهره او «زهرا(س)» نگاه می کردم هر گونه غم و اندوه از من برطرف می شد.

  پس از ماجرای تلخ سقیفه، سران سقیفه برای جلب افکار عمومی مردم به فکر چاره افتادند تا به گونه ای که از حضرت زهرا(س) دلجویی نمایند که اجازه ملاقات می خواستند. اما فاطمه زهرا(س) هر گونه پیشنهادی را رد می نمود و موضع اعتراض و سکوت و بیزاری را ادامه می داد.

  روزی امام علی(ع) وارد منزل شد و فرمود: فاطمه جان خلیفه و عمر در پشت درب منزل، منتظر اجازه ورود می باشند، تا نظر شما چه باشد. حضرت زهرا(س) فرمودند: «علی جان خانه، خانه توست و من همسر تو می باشم هر آنچه می خواهی انجام ده.»

  همسرداری حضرت فاطمه(س) نیز بهترین الگو برای زنان مسلمان است. شیوه رفتار با همسر برای یک زن آن قدر مهم است که حضرت علی(ع) می فرماید: جهاد زن، خوب شوهرداری کردن است.

  فاطمه(س) با آن همه فضیلت، همسری نیکو و مطیع برای امیر مؤمنان علی(ع) بود. روایت است هنگامی که علی(ع) به فاطمه (س) می نگریست، غم و اندوهش برطرف می شد.

  رسول خدا در اولین شب ازدواج علی (ع) و زهرا(س) کارهای آنان را به این شکل تقسیم نمود: خمیر کردن آرد و پختن نان و تمیز کردن و جارو زدن خانه به عهده فاطمه (س) باشد و کارهای بیرون منزل از قبیل جمع آوری هیزم و مواد غذایی را علی(ع) انجام دهد.

  پس از آن بود که حضرت زهرا(س) فرمود: جز خدا کسی نمی داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه خوشحال شدم، زیرا رسول خدا (ص) مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است، باز داشت.

  فاطمه (س) هیچ گاه حتی اموری را که احتمال می داد علی(ع) قادر به تدارک آنها نباشد، از او طلب نمی نمود؛ تا آنجا که از علی(ع) در رابطه با فاطمه(س) نقل شده است: به خدا سوگند که او را به خشم نیاوردم و تا هنگامی که زنده بود، او را وادار به کاری که خوشش نیاید نکردم؛ او نیز مرا به خشم نیاورد و نافرمانی هم نکرد.

  از ویژگی های مهم حضرت فاطمه(س) این بود که آن بزرگوار بهترین یار و یاور شوهرش علی(ع) در اجرای فرامین الهی بود. پیامبر(ص) از علی(ع) سوال کرد: همسرت را چگونه یافتی؟ و علی(ع) پاسخ گفت: نِعْمَ الْعَوْنُ علی طاعَةِ اللَّه(بهترین یار و یاور برای اطاعت و بندگی خدا).

  آن بانوی بزرگوار، نام همسر خود را با احترام یاد می کرد. گاهی وی را با کنیه «ابالحسن» می خواند و گاهی با یاد قرابت نسبی(یا ابن عم) وی را ندا می داد. در حدیث شریف کساء آمده است که حضرت فاطمه(س) می فرماید: ابوالحسن علی بن ابیطالب وارد شد و فرمود سلام بر تو ای دختر رسول خدا گفتم: و بر تو باد سلام ای ابا الحسن و ای امیر مؤ منان. این گونه نقل نام و خطاب احترام آمیز یکی از نکات اصلی رابطه زوجین نسبت به یکدیگر است.

  از دیگر نکات متابعت ایشان از شوهر بود. نقل است هنگامی که مصدوم کردن حضرت زهرا(س) از امیرمومنان درخواست ملاقات و عیادت ایشان را کردند، حضرت علی(ع) تقاضای آن دو را به فاطمه(س) ارائه کردند و ایشان در جواب فرمودند: البیت بیتک و الحره امتک(خانه متعلق به شماست و من هم به منزله کنیز و خدمتگزار در خانه شماهستم).

  رسیدگی به وضع ظاهری به خاطر همسر از اصول زندگی یک زن و مرد مسلمان است. آمده است پیامبر برای شب عروسی حضرت زهرا(س) دستور داد عطرهایی خوشبو تهیه کنند و حضرت زهرا(س) نیز در داخل خانه دائماً معطر بودند.

  موضوعات: فاطمیه  لینک ثابت

   [ 10:36:00 ق.ظ ]      سیره حضرت فاطمه زهرا(س) ( رفتار با والدین) ...


  حضرت فاطمه سلام الله علیها هشت سال در مکه پا به پای پدر در اعتلا و پیشرفت اسلام کوشید و در آزار کفار و مشرکان و منافقان یار و مددکار پدر بود. در دره و شعب ابوطالب، سه سال درکنار پدر تحمل کرد و زمانی که مشرکان پیامبر(ص) را آزار و اذیت و زخمی و یا جسارتی می کردند، پیامبر(ص) را دلداری می داد و زخم هایش را مداوا می کرد؛ این گونه بود که پیامبر(ص) ایشان را «ام ابیها»(مادر پدرش) نامید.

  فاطمه زهرا(س) در همه حال به یاد پدر گرامی خویش بود و از هیچ نعمت و کمکی برای یاری به پدر دریغ نمی کرد. در روایت است که: سه روز بود که پیامبر(ص) غذایی نخورده بودند به طوری که بر حضرت سخت می گذشت. در نزد همسرانش خوراکی یافت نمی شد. نزد فاطمه آمد و گفت: دخترم نزد تو چیزی برای خوردن هست که بسیار گرسنه ام؟ عرض کرد: نه به خدا سوگند! وقتی پیامبر(ص) بیرون رفت، دخترش از اینکه نتوانسته پدر را سیر کند محزون شد. ناگهان دختر همسایه در زد و دو قرص نان و یک تکه گوشت خدمت فاطمه(س) آورد. او خوشحال شد و گفت خود را بر رسول خدا مقدم نمی داریم. درحالی که همه گرسنه بودند آن را زیر سبد نهاده و سرپوش بر آن گذاشت. حسن و حسین علیها السلام را خدمت پیامبر(ص) فرستاد، تا جدشان را برای غذا دعوت کنند. پیامبر(ص) تشریف آوردند و غذای بسیار معطری زیر سبد یافت. سوال کرد این غذا از کجاست؟ فاطمه(س) جواب داد: از جانب خدایی که به هر کس بخواهد بدون حساب روزی می دهد. پیامبر(ص) و همه اعضای خانواده علی(ع) و همسران پیامبر(ص) از آن غذا خوردند و برای همسایه ها هم فرستادند.

  بانوی عطوفت حضرت زهرا(س) همیشه رفتاری سرشار و آمیخته از ادب و تواضع و فروتنی نسبت به پدر داشت. گرچه رابطه ایشان بسیار عاطفی و سراسر محبت و صمیمیت بود، اما این مانع احترام و تواضع ویژه ایشان نسبت به پیامبر(ص) نمی شد. نقل است از حضرت فاطمه(س) که فرمود: وقتی بر پیامبر(ص) آیه نازل شد(که پیامبر(ص) را با نامش خطاب نکنید)، هیبت پیامبر(ص) مرا گرفت، به طوری که نتوانستم به او “یا ابة” بگویم و یا رسول الله به او می گفتم. حضرت از من روی گرداند. چند بار به همین ترتیب صدا کردم و او جواب نداد. سپس فرمود: دخترم این آیه درباره تو و خاندان تو نازل نشده است. تو از منی و من از تو هستم. این آیه درباره اهل جفا و تکبر و کسانی که فخر می ورزند نازل شده است. تو “یا ابة” بگو. چون برای قلب من محبوب تر و برای پروردگار رضایت بخش تر است.

  موضوعات: فاطمیه  لینک ثابت

   [ 08:57:00 ق.ظ ]      جنگ نرم (ماهیت شبکه من و تو ؟) ...

  من و تو ؛ چند نکته و چند پرسش؟

  اگر بخواهیم به ماهیت شبکه ی “من و تو” پی ببریم فهم چند مطلب. می تواند تاثیرگذار باشد:

  کیوان عباسی(موسس “من و تو") بزرگ شده یک خانواده بهائی در سیدنی استرالیا است

  کیوان فرزند فریبرز عباسی موسس تلویزیون آزادی، خواهرزاده ی سیروس برزگر ساکن اسرائیل،عموزاده ی بهروز عباسی شاغل در صدای آمریکا و داماد فرهاد اسکندری استاد دانشگاه حیفای رژیم صهیونیستی است

  همسر عباسی ، مرجان اسکندری معروف به مرجان عباسی است که یک بهایی و بزرگ شده ی اسرائیل است

  عباسی در اسرائیل تحصیل کرده و هزینه ی تحصیلاتی او توسط اسرائیل پرداخت شده است.

   هزینه ی دانشگاه کیوان عباسی توسط بورسیه ی تحصیلاتی “دانشگاه بن گوریون رژیم صهیونیستی” -که مختص بهائیان است- پرداخت شده است

  اولین تجربه ی کاری او راه اندازی تلویزیون کاملا مستهجن “هاستلر تی وی” بوده است

  دومین تجربه ی او راه اندازی “تلویزیون طپش” بود

  آیا فردی با چنین سوابقی، محرم خانه ی من و شماست؟

  کمی بیاندیشیم.

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [شنبه 1395-12-07] [ 06:44:00 ب.ظ ]      مصحف فاطمه(س) چيست؟ ...

  گويند حضرت فاطمه(س) كتابي به نام مصحف دارد، كه قرآن جامع همان است، و در دست امامان(ع) دست به دست مي گشته، و اكنون در نزد حضرت مهدي آل محمد(عج) است، و هنگام ظهور، آن را آشكار مي سازد، آيا اين مصحف با قرآني كه در همه جا در دسترس ماست، فرق دارد؟

  پاسخ: قرآني كه اكنون در همه جا در دسترس است، تحريف و كم و زياد نشده، بلكه همان قرآني است كه با املاء پيامبر اكرم(ص) نوشته شده و تنظيم گشته است، و شخص پيامبر(ص) در نام گذاري سوره ها و تقسيم قرآن به 114 سوره، و تنظيم آن به همين صورت فعلي نظارت كامل داشته است. ولي مصحف فاطمه زهرا(س) كتاب ديگر با محتواي ديگر است، و هيچ گونه تضادي با قرآن ندارد. توضيح اين كه، مطابق روايات، مصحف فاطمه(س) كتاب مخصوصي است با مطالبي كه آن مطالب از ناحيه فرشته مخصوص يا جبرئيل به حضرت فاطمه(س) القاء شده، و حضرت علي(ع) آن را نوشته و تدوين كرده است، در اين كتاب سخني از حلال و حرام نيست، بلكه مشتمل بر حوادث غيبي آينده و اسرار آل محمد(ص) است، و در نزد امامان(ع) دست به دست مي گشته، و اكنون در نزد حضرت مهدي(عج) است و هنگام ظهور آن را آشكار مي سازد، بناب راين نسبت فوق نارواست. در اين راستا نظر شما را به چند روايت زير جلب مي كنيم:

  1- شيخ كليني به سند خود از ابوعبيده نقل مي كند: كه يكي از اصحاب از امام صادق(ع) پرسيد:

   

  «مصحف فاطمه(س) چيست؟»

   

  امام صادق(ع) پس از سكوت طولاني فرمود: «فاطمه(س) 75 روز بعد از رسول خدا(ص) زنده بود، و در اين ايام از فراق پدر، بسيار غمگين بود. جبرئيل نزد فاطمه(س) مي آمد، و او را دلداري مي داد و احوال و مقام هاي پدرش را براي او بيان مي كرد، و از حوادث آينده و غيبي در مورد ظلم هاي دشمنان به فرزندانش به او خبر مي داد، حضرت علي(ع) آن مطالب را مي نوشت، و آن (مجموعه) نوشته شده، همان مصحف فاطمه(س) است.»1

  2- روزي يكي از شاگردان امام صادق(ع) به نام حماد بن عثمان در محضر آن حضرت بود، سخن از مصحف فاطمه(س) به ميان آمد، حماد مي گويد: از آن حضرت شنيدم درباره مصحف فاطمه(س) چنين فرمود: «هنگامي كه رسول خدا(س) رحلت كرد، فاطمه(س) بسيار اندوهگين شد كه اندازه آن را كسي جز خدا نداند، در اين هنگام فرشته اي به حضور فاطمه(س) مي آمد، فاطمه(س) را دلداري مي داد، و با او هم سخن مي شد، فاطمه(س) حاضر شدن فرشته را احساس مي كرد، و صدايش را مي شنيد، ماجرا را به حضرت علي(ع) خبر داد، حضرت علي(ع) به فاطمه(س) فرمود: «وقتي كه حضور فرشته را احساس كردي و صدايش را شنيدي، به من بگو.» آنگاه فاطمه(س) به حضرت علي(ع) خبر مي داد، حضرت علي(ع) نزد فاطمه (س) مي آمد و هرچه (از فاطمه يا از فرشته) مي شنيد، مي نوشت. تا آن كه از آن نوشته ها مجموعه اي به نام مصحف، تدوين شد، در آن مصحف چيزي از حلال و حرام نيست، بلكه در آن از حوادث (غيبي) آينده، خبر داده شده است.»2

  3- امام صادق(ع) در سخن ديگري فرمود: «مصحف فاطمه(س) در نزد ما است، معتقد نيستم كه در آن، چيزي از قرآن باشد، آنچه را كه مردم به آن نياز دارند در اين وجود دارد، و ما به كسي احتياج نداريم، در آن مصحف، حتي مجازات يك تازيانه و نصف تازيانه و يك چهارم تازيانه و جريمه خراش هست.»3

  4- امام صادق(ع) در ضمن گفتار و احتجاج در رد مخالفان فرمود: «اگر آنها راست مي گويند، مصحف فاطمه(س) را كه وصيتش در آن است، و سلاح پيامبر(ص) نيز همراه آن است بيرون آورند.»4 يعني مصحف فاطمه(س) در نزد ما است، و وصيت حضرت زهرا(س) كه در آن مصحف ذكر شده مخالفان را تكذيب مي كند.

  5- فضيل بن سكره مي گويد: به محضر امام صادق(ع) شرفياب شدم، به من فرمود: آيا مي داني كه اندكي قبل چه چيزي را مطالعه مي كردم؟ گفتم: نه، فرمود: به كتاب فاطمه (س) مي نگريستم، نام همه سلاطين كه در زمين فرمان روايي مي كنند و همچنين نام پدران آنها در آن، ذكر شده است، ولي من از نوادگان امام حسن(ع) (و زمامداري آنها) چيزي را در مصحف نديدم.»5

  از اين روايات فهميده مي شود، كه مصحف فاطمه(س) كتابي غير از قرآن است، و حاوي مطالبي از اخبار آينده و اسراري است كه توسط جبرئيل يا فرشته ديگر به حضرت فاطمه(س) القاء شده، و نيز مشتمل بر وصيت حضرت زهرا(س) مي باشد كه حضرت علي(ع) آن مطالب را تنظيم و تدوين نموده است، و اين مصحف در نزد امامان(ع) مي باشد. بنابراين آنچه بعضي به شيعه نسبت داده اند كه مصحف فاطمه(س) در نزد شيعيان همان قرآن حقيقي است و امام عصر(عج) هنگام ظهور، آن را آشكار مي كند، و آن غير از اين قرآني است كه در دست رس مسلمانان مي باشد، نسبت بيهوده و ناروا است. به نقل از: پاسدار اسلام- ش246

   

  پي نوشت ها:
  1- اصول كافي، ج1، ص241، حديث.502- همان، ص240، حديث.2

  3- همان، حديث.3

  4- همان، ص241، حديث.4

  5- همان، ص242، حديث8

  موضوعات: مصحف حضرت فاطمه (س)  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-12-05] [ 02:54:00 ب.ظ ]      جنگ خاموش وکشتار بیو لوژیکی (محصولات دستکاری ژنتیکی شده ) ...

  محصولات دستکاری ژنتیکی شده به دو شیوه حاصل می شوند؛ یکی از طریق مقاومت در برابر حشرات و دیگری مقاومت در برابر علف کش ها که خطرناک تر است، چون مقاوم دربرابر گلیفوسات ( گلایفوزیت)است. گلیفوسات که با نام تجاری «راندآپ» بیشتر شناخته شده است، در الیاف مواد غذایی جذب می شود و اثرات وخیمی بر سلامتی دارد. آفت کش ها غدد درون ریز را مختل می کنند و دوزهای مشخصی از آنها، می تواند در سیستم هورمونی پستانداران مداخله کند. این اختلال ها می تواند موجب سرطان، ناباروری، سقط جنین، نارسایی های مادرزادی و آنطور که مطالعه روس ها قبلا نشان داده است، عقیم شدن کامل تا نسل سوم گردد.

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [چهارشنبه 1395-12-04] [ 07:46:00 ب.ظ ]      جنگ خاموش وکشتار بیو لوژیکی (بیوتروریسم در اسلام) ...

  بیوتروریسم در اسلام

  رسول خدا(ص) از سم پاشیدن در مناطق مشرکان نهی کرده است. سم پاشیدن اشاره به هرگونه سلاحی است که سبب کشتار افراد بی‌گناه در خارج از مناطق جنگی است. اعم از انسان‌ها، حیوانات، و یا آسیب به مزارع و محیط زیست
  از دیدگاه فقه اسلام، کشتن دشمن در صحنه جنگ هر چند راه پیروزی مسموم کردن منطقه جنگی باشد جایز نیست. این نظریه که صاحب جواهر فقیه شیعی آن را اثبات می‌کند، به مراتب از قوانین بین‌المللی درباره منع ابزار کشتار جمعی پیشرفته‌تر است،لذا مراجع تیز مطابق با سنت رسول الله از این کارها نهی نموده اند.

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

   [ 07:41:00 ب.ظ ]      تربیت فرزند(دراغوش گرفتن کودک) ...

   

  فرزندانتان را زیادی بغل کنید، قبل از اینکه زیادی بزرگ شوند.
  این صمیمیت و نزدیکی الفتی خاص میان شما و فرزندانتان ایجاد می کند. کودکانی که والدینشان بیشتر آنها را بغل می کنند، کمتر از کودکان دیگر گریه می کنند. این کودکان نسبت به آغوش والدینشان شرطی می شوند و وقتی در بغل آنان قرار می گیرند، ناخودآگاه آرام می شوند و می توانند دنیای اطرافشان را بهتر نظاره کنند و بهتر از آن بیاموزند.

  موضوعات: عیدغدیر, تربیت فرزند  لینک ثابت

   [ 07:15:00 ب.ظ ]      حوزه های علمیه نباید در برابر این مسٲله خاموش بنشینند(امضای سندی شنیع ترازکاپیتولاسیون) ...

  امضای سندی ده‌ها برابر شنیع تر از لایحه کاپیتولاسیون

  حوزه نباید در برابر این مسٲله خاموش بنشیند

  محمد مهدی گرجیان، دانشیار دانشگاه باقرالعلوم (ع) با انتقاد از امضای سند آموزشی 2030 یونسکو از سوی دولت گفت:
  اخیرا کاری از سوی برخی مسؤولان نااهل صورت گرفت و آن اینکه سندی در عرصه آموزش امضا شد، مبنی بر اینکه آنچه در عرصه نظام آموزش دنیا است باید از سوی ایران نیز رعایت شود؛ به‌عبارتی‌ دیگر به‌ صراحت مطرح شد آموزش جنسی کودکان از ابتدایی تا به مقاطع بالاتر واجب است و غربی‌ها بر اجرای آن نظارت دارند و اگر این کار انجام نشود ایران از سوی غرب محکوم می‌شود.

  این موضوع از ده‌ها لایحه کاپیتولاسیون شنیع‌تر است؛ بنابراین حوزه نباید در برابر این مسأله خاموش بنشیند چراکه خیانتی بزرگ صورت گرفته، چراکه تمامی مبانی آموزشی اسلامی با این عمل نادیده گرفته شده است.

  سبب تأسف یا خوشبختی  است : خوشبختی برای اینکه که تنها بیانیه، بعد از تصویب این قانون بیانیه بسیج اساتید حوزه بوده است.وتاسف چون صدای اعتراض دیگران بلند نشد

  متن كامل خبر و بيانيه بسیج اساتید حوزه را در لینک زیر بخوانید
  http://l1l.ir/13gc

  https://t.me/joinchat/AAAAAD-XNwMGl8Hs5OG00g

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [یکشنبه 1395-12-01] [ 11:06:00 ب.ظ ]      مادر همه ی ما شیعه ها، حضرت زهراست.. ...

  تو ماشین که نشستم گفتم ببخشید عزیز میشه ضبط و خاموش کنی؟
  گفت حاجی بخدا مجازه چیز بدی هم نمیخونه…
  گفتم میدونم… ولی عزادارم!
  گفت شرمنده و ضبط و خاموش کرد…
  گفت تسلیت میگم اقوام نزدیک؟
  گفتم بله. مادرم از دنیا رفته….
  گفت واقعا متاسفم. داغ مادر خیلی بده… منم تو سن بیست و پنج سالگی مادرم و از دست دادم درک میکنم. البته مادرم مریض بود و زجر میکشید بنده ی خدا راحت شد.
  بعد پرسید مادر شما هم مریض بودن؟
  گفتم نه. مجروح بود…
  پرسید یعنی چی؟
  گفتم یه عده اراذل و اوباش ریختن سرش و تا میخورد کتکش زدن.
  گفت جدا؟ شما هیچکاری نکردین؟
  گفتم ما نبودیم. وگرنه میدونستیم چیکار کنیم…
  گفت خدا لعنتشون کنه یعنی اینقد ضربات شدید بود؟
  گفتم آره. مادرم سه ماه بستری شد و بعد از دنیا رفت….
  گفت حاجی ببخشیدا عجب آدمای بی ناموسی بودن! من خودم همه غلطی میکنم؛ گاهی عرق هم میخورم ولی پای ناموس که وسط باشه رگ غیرتم نمیزاره دست از پا خطا کنم… بغضم گرفت… تو دلم گفتم کاش چند تا جوون عرق خور مثل تو بودن مدینه… نمیذاشتن به ناموس علی جسارت بشه… سکوتم و که دید گفت ظاهرا ناراحتتون کردم
  گفتم نه خواهش میکنم. واقعا داغ مادر بده! مخصوصا اگه جوون باشه…
  گفت آخی جوون بودن؟
  گفتم آره. فقط هجده ساله بود…
  پرسید گرفتی مارو حاجی؟ شما که خودت بیشتر از هیجده سالته چطور مادرتون…. حرفش و قطع کردم و گفتم مادر شما هم هست… این هجده ساله مادر همه ی ما شیعه ها، حضرت زهراست…
  مکث کرد و با تعجب نگام کرد و بعد خیره شد به جاده….
  گفت آها ببخشید تازه متوجه شدم… نمیدونستم اینجور احساس نزدیک بودن بین آدما به حضرت فاطمه هم وجود داره… راستی حاجی یه سی دی مداحی هم دارم البته اگر دوس دارین بذارم….
  جواب ندادم. داشبورد و وا کرد و یه سی دی گذاشت تو ضبط. نوای آشنایی بود…
  آتش زبانه زد در خانه ی علی …
  من بودم و راننده و صدای بلند مداح و نگاه خیسم به جاده

  موضوعات: فاطمیه  لینک ثابت

  [سه شنبه 1395-11-26] [ 11:44:00 ق.ظ ]      تربیت فرزند(تاثیراحساسات منفی) ...

  تاثیر احساسات منفی

  تحقیقات روان‌شناسی نشان داده که وقتی انسان هیجان‌ زده می‌شود، (چه مثبت و چه منفی، چه عصبانی و نفرت یا محبت افراطی و … ) عقل و خِرد او «به یک‌ سوم، افت پیدا می‌کند»

  يعني اگر ما ۱۸۰ درجه IQ (ضریب هوشی) داشته باشیم و جزو نوابغ باشیم، وقتی هیجان‌زده شویم، ضریب هوشی‌ مان به ۶۰ می‌رسد (نُرمالِ ضریب هوشی، ۱۰۰ است) یعنی مثل یک آدم عقب‌مانده تصمیم می‌گیریم !

  خونسردی، آرامش و متانت و تصميم نگرفتن در لحظه های خشم و عصبانيت و يا هیجان زياد (!) ، راهِ درست زندگی کردن و موفق و خوشبخت شدن است.

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [دوشنبه 1395-11-25] [ 02:11:00 ب.ظ ]      ارامش حضرت زهرا (س) ...

  فاطمه ع لبریز از ایمان

  رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در وصف ایمان وعبادت حضرت زهرا(علیهاالسلام) فرمود:

  (( یا سلمان، ابنتی فاطمه ملا الله قلبها وجوارحها ایمانا الی مشاشها تفرغت لطاعه الله))


  ای سلمان! خداوند متعال قلب و جوارح دخترم فاطمه را مملو از ایمان کرده است، لذا او با آرامش خاصی همیشه مشغول عبادت پروردگار می باشد.

  منبع: مناقب،ج3،ص337

  موضوعات: فاطمیه  لینک ثابت

  [یکشنبه 1395-11-24] [ 10:37:00 ق.ظ ]      شهادت جانسوز بی بی فاطمه زهرا (س)تسلیت باد ...

  ایام فاطمیه امسال دهه اول و دوم در اسفند ماه قرار دارد.

  ایام فاطمیه سال 95 چه روزهایی است؟

  روز 23 بهمن 1395 = شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام ا… علیها (به روایتی)

  [ 13 جمادی الاول 1438 هجری قمری و 11 فوریه 2017 میلادی ]

  روز 12 اسفند 1395 = شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام ا… علیها

  [ 3 جمادی الثانی 1438 هجری قمری و 2 مارچ 2017 میلادی ]

  تاریخ شروع ایام فاطمیه و تاریخ پایان ایام فاطمیه بدین ترتیب می باشد :

  از 23 بهمن 1395 تا 12 اسفند 1395 مجموعاً 20 روز (به کل این زمان ایام فاطمیه می گویند).

  لازم به ذکر است ایام فاطمیه امسال به طور کامل، در سال 1395 بوده و هیچ روزی از آن در سال 1396 یا نوروز 96 نمی باشد.

  دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) روایات مختلف و متضاد است. از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر (ص).
  میان علمای شیعه، دو تاریخ مشهور و مقبول است:یکی هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر (ص) و دیگری نود و پنج روز.
  با توجه به رحلت پیامبر اسلام (ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخة سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل ، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می خوانند.
  اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیة دوم می خوانند.


  ایام فاطمیه جمعا 6 روز می باشد، 3 روز در ماه جمادی الاول و 3 روز در ماه جمادی الثانی. بنابراین فاطمیه اول از 13 تا 15جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد. ظاهراً علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماههای قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)،29روز بوده باشند،حال آنکه درصورت کامل بودن ماههای قبل،روز شهادت 13جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود. چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری 29 روزه و حداکثر 4 ماه قمری 30 روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.
  ولی در عرف به دهه دوم جمادی الاول از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول 75روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول 95روز،شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است،دهه فاطمیه دوم گفته می شود.

  موضوعات: فاطمیه  لینک ثابت

   [ 10:16:00 ق.ظ ]      دلی که هم دنیا دارد هم عقبی ...

  رسول خدا (ص) فرمودند:

   دل سه گونه است:

   گرفتار دنیا، گرفتار عُقبی وِ گرفتار مولا.

   دلی که گرفتار دنیا باشد، سختی و رنج نصیب اوست؛

   دلی که گرفتار عقبی باشد، درجات بلند نصیبش شود؛

   دلی که گرفتار مولا باشد، هم دنیا دارد و هم عقبی را و هم مولا را.

   سید بن طاووس، محاسبه النفس،ص ۳۵

   

  موضوعات: حضرت محمد (ص)  لینک ثابت

  [جمعه 1395-11-15] [ 07:19:00 ب.ظ ]      میلاد باسعادت عمه سادات حضرت زینب کبری (س) مبارک باد ...

  ولادت عمه سادات مبارک باد


  شیعه شدنم از نفس حضرت زهراست
  ایمان من از مرحمت زینب کبر ی ست

  مدیون حسینم به خدا تا دم آخر
  عشقم به حسین از کرم زینب کبری ست

  ما غیرتمان گوشه ای از غیرت سقاست
  ناموس تشیع حرم زینب کبری ست

  مانند ابالفضل شدن فرض محال است
  لیکن همه ی هستی ما زینب کبری ست

  اطراف حرم گرچه پُر از خولی وشمر است
  دنیای تشیع سپر زینب کبری ست

  شیران مدافع دلتان شاد که عباس
  همراه شما در حرم زینب کبری ست

  موضوعات: میلاد عمه سادات  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-11-14] [ 04:20:00 ب.ظ ]      محبوب ترین عمل نزد خداوند؟ ...

  محبوب ترین عمل نزد پروردگار

  (( أحَبُّ العَمَلِ إلَى اللّه ِ عز و جل تَعجيلُ الصَّلاةِ لِأَوَّلِ وَقتِها . ))

  رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود:

  محبوب ترين كارها نزد خداوند ، شتاب در به جا آوردن نماز در اوّلِ وقتش است

   كنز العمّال : 7 / 360 / 19263 .

   

  موضوعات: حضرت محمد (ص)  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-11-07] [ 08:40:00 ب.ظ ]      امامت را بشناس..... ...

  امام صادق عليه السلام :
  امامت را بشناس؛ تقدم یا تأخر امر فرج به تو ضرر نمی رساند !

  فضیل بن یسار می گوید:
  از امام صادق علیه السلام درباره این آیه سؤال كردم: “روزی که همه مردم را با امامشان می خوانیم”

  حضرت فرمودند: ای فضیل! امامت را بشناس، که اگر امام خود را شناختی زود یا دیر شدن امر فرج به تو آسیبی نمی رساند، و اگر کسی امام خود را بشناسد آنگاه بمیرد قبل از آنکه صاحب این امر قیام کند، همانا به منزله کسی است که در سپاهش قرار دارد، نه، بلکه به منزله کسی است که زیر پرچم او و در رکاب او باشد؛

  وشنیدم از بعضی اصحاب که می گفتند: چنین شخصی به منزله کسی است که در رکاب رسول خدا به شهادت رسیده باشد.

  الكافي ؛ ج1 ؛ ص371

   

  موضوعات: امام صادق (ع)  لینک ثابت

  [یکشنبه 1395-11-03] [ 04:44:00 ب.ظ ]      سه دسته از زنان عذاب قبر ندارند ...

  سه دسته از زنان عذاب قبر ندارند و با فاطمه زهرا(س) محشور خواهند شد:

   زنی که سخت گیری های همسرش را تحمل کند و صابر باشد؛

   زنی که در برابر بد خُلقی شوهرش صبور باشد؛

   زنی که مهریه خود را به همسرش ببخشد.

  خداوند در برابر انجام هر یک ثواب هزار شهید و یک سال عبادت به او خواهد داد.

  وسائل الشیعه، ج 21، ص 285

   

  موضوعات: احادیث اهل بیت(ع)  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-10-30] [ 03:53:00 ب.ظ ]      تمام خير در سه چيز جمع شده است ...

  امير المومنين عليه السلام فرموده :

   تمام خير در سه چيز جمع شده است:

   نگاه  سكوت  سخن

  هر نگاهى كه پندى در آن گرفته نشود،
  فراموشى است.

  هر سكوتى كه انديشه اى در آن نباشد، غفلت است.

  هر سخنى كه ذكرى در آن نباشد، بيهوده است.

  خوشا بحال كسى كه:
  نگاه او پند، سكوت او انديشه و سخن او ذكر باشد، بر گناهش گريسته و مردم از شرش در امان باشند.

   منبع: کتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق رحمة الله علیه

   

  موضوعات: احادیث جضرت علی(ع)  لینک ثابت

   [ 03:48:00 ب.ظ ]      انس با قران ...


  پیام های یک آیه

  وَالَّذِينَ لَايَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّواْ بِاللَّغْوِ مَرُّواْ كِرَاماً . فرقان آيه 72
  و (بندگان خدا) كسانى هستند كه در مجلس (گفتار و كردار) باطل حاضر نمى‏شوند و چون بر لغوى عبور كنند كریمانه بگذرند.

  1- نه تنها انجام گناه حرام است، بلكه شركت در جلسه‏ى گناه و شاهد بودن بر گناه نیز ممنوع است. «لا یشهدون الزور»
  2- هر نوع آگاهى و اطلاع و حضور در صحنه‏اى، ارزش نیست. «لا یشهدون الزور» (گاهى انزوا و گوشه‏گیرى از اجتماع، ارزش است)
  3- حاضر نشدن در مجلس گناه و بى‏اعتنایى به گناهكاران، نوعى نهى از منكر است. «لایشهدون… مرّوا كراما»
  4- شركت در مجالس فاسد، حتّى در بندگان واقعى خدا اثر مى‏كند. «لا یشهدون»
  5 - هرگونه لغو در كلام، عمل وآرزو ممنوع است. «مرّوا باللغو» (بندگان خدا، هدف معقول و مفیدى دارند و عمر خود را صرف امور بیهوده نمى‏كنند)
  6- در شیوه‏ى نهى از منكر، همه جا خشونت لازم نیست. «لا یشهدون… مرّوا»
  7- نگذاریم فكر بد در روح ما مستقر شود. «مرّوا كراما»
   تفسیر نور

  موضوعات: کلام نور  لینک ثابت

  [یکشنبه 1395-10-26] [ 10:50:00 ب.ظ ]      شیطان با این پنج نفر مشکل دارد ...

   شیطان با این پنج نفر مشکل دارد!

   

  امام صادق عليه السّلام می فرمایند:

  قال إبليس: خمسة (أشياء) ليس لي فيهن حيلة وسائر الناس في قبضتي …

  ابليس گفت: پنج نفر هستند که هيچ چاره اي براي آنها ندارم اما ديگر مردمان در مشت من هستند:

  هر که با نيت درست به خدا پناه برد و در همه کارهايش به او تکيه کند
  کسي که شب و روز بسيار تسبيح خدا گويد
   کسي که براي برادر مؤمنش آن پسندد که براي خود مي پسندد
   کسي که هر گاه مصيبتي به او مي رسد، بي تابي نمي کند
   و هر کسي که به آنچه خداوند قسمتش کرده، خرسند است و غم روزيش را نمي خورد.

   الخصال، ج ۱، ص ۲۸۵

   

  موضوعات: امام صادق علیه السلام  لینک ثابت

  [جمعه 1395-10-24] [ 11:56:00 ب.ظ ]      ازدوخصلت بپرهیز ...


  امام صادق عليه ‏السلام :

  إِيَّاكَ وَ خَصْلَتَيْنِ الضَّجَرَ وَ الْكَسَلَ فَإِنَّكَ إِنْ ضَجِرْتَ لَمْ تَصْبِرْ عَلَى حَقٍّ وَ إِنْ كَسِلْتَ لَمْ تُؤَدِّ حَقّاً

  از دو خصلت بپرهيز: بى‏ حوصلگى و تنبلى، زيرا اگر كم‏ حوصله باشى بر حق شكيبايى نكنى و اگر سست و تنبل باشى حقّى را ادا نكنى.
  امالى(صدوق) ص 543
  ضجر یعنی دلتنگ شدن , ملول و بی حوصله شدن . می فرماید مراقب باش دچار کم حوصلگی نشوی .حوصله از بزرگترین نعمت های جوانی است . با وجود حوصله می توان از قوای خود استفاده کرد مطلبی را تحقیق کرد , اشکال گرفت , راه های دیگر را بررسی کرد ,از قوای بدنی استفاده کرد . بی حوصلگی آدم را از پایداری در راه حقی که انتخاب کرده است محروم می کند . کَسَل یعنی تنبلی . مثل به تاخیر انداختن کار ها .آدم کسل و بی حوصله از انرژی جوانی استفاده نمی کندیا به نیمه ی راه نرسیده خسته می شو د و از تصمیم گرفته و از راه رفته ناامید می شود و برمی گردد. قدر نشاط و سرزندگی را باید دانست.
  امام در این حدیث می فرماید آدم بی حوصله و تنبل بر حق پا فشاری نمی کند.
  در دعاهای بسیاری ائمه علیهم السلام به ما یاد می دهند که از تنبلی و کسالت باید پرهیز کرد .اللهم إنی أعوذ بك من الكسل

  موضوعات: امام صادق علیه السلام  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-10-23] [ 02:08:00 ب.ظ ]      باشهدا(شهید آوینی) ...

  شهید سید مرتضی آوینی: گردش خون در رگ هاي زندگي شيرين است؛ اما ريختن آن در پاي محبوب شيرين تَر است؛ و نگو شيرين تر، بگو بسيار شیرین تر

  موضوعات: عیدغدیر, شهدا  لینک ثابت

   [ 08:58:00 ق.ظ ]      وفات حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)تسلیت باد ...

  از ولادت تا هجرت حضرت معصومه :
  آن حضرت اوّل ذي القعده سال 173هـ . ق در مدينه منوّره به دنيا آمد. و در سنّ28 سالگي در روز دهم(2)يا دوازدهم ربيع الثاني سال 201هـ . ق در شهر قم از دنيا رفت.

  سفر مقدّس به شهر مقدّس :
  در سال 201 هـ . ق ، يك سال پس از سفر تبعيد گونه حضرت رضا (ع) به شهر ” مرو” حضرت فاطمه معصومه (س) همراه عدّه اي از برادران خود براي ديدار برادر و تجديد عهد با امام زمان خويش راهي ديار غربت شد. در طول راه به شهر ساوه رسيدند، ولي در آنجا عده اي از مخالفين اهل بيت با مأموران حكومتي همراهي نموده و با همراهان حضرت به نبرد و جنگ پرداختند كه عدّه اي از همراهان حضرت در اين حادثه غم انگيز به شهادت رسيدند.حضرت در حالي كه از غم و حزن بسيار مريضه بود با احساس نا امني در شهر ساوه فرمود: مرا به شهر قم ببريد ، زيرا از پدرم شنيدم كه فرمود:” شهر قم مركز شيعيان ما مي باشد” ؛ سپس حضرت به طرف قم حركت نمود.

  سرانجام آن همه شوق و شور و شعف ، از اجلال نزول كوكب ولايت و توفيق زيارت بانويي از تبار فاطمه اطهر ، با افول نجمه آسمان عصمت و طهارت ، مبدّل به دنيايي از حزن و اندوه شد ، و اين غروب غم انگيز عاشقان امامت و ولايت را در سوك و عزا نشاند. در رابطه با علّت مريضي نابهنگام حضرت و مرگ زود رس آن بزرگوار گفته شده است كه زني در شهر ساوه ايشان را مسموم نمود كه اين مطلب با توجه به درگيري دشمنان اهل بيت با همراهان حضرت و شهادت عده اي از آنها “‌در ساوه” و جوّ نامساعد آن شهر و حركت نابهنگام آن بزرگوار در حال مريضي به سوي شهر قم ، مطلبي قابل قبول مي تواند با شد.

  بعد از وفات شفيعه روز جزا ، آن حضرت را غسل داده و كفن نمودند ، سپس به سوي قبرستان ” بابلان” تشييع كردند ولي به هنگام دفن آن بزرگوار ” به خاطر نبودن محرم ” آل سعد” دچار مشكل شدند و سرانجام تصميم گرفتند كه پيرمردي به نام” قادر” اين كار را انجام دهد. ولي قادر و حتّي بزرگان و صلحا ، شيعه قم هم ، لايق نبودند عهده دار اين امر مهم شوند ؛‌چرا كه معصومه اهل بيت را بايد امام معصوم به خاك سپارد. مردم منتظر آمدن ” آن پيرمرد صالح ” بودند ، كه ناگهان دو سواره را ديدند كه از جانب ريگزار به سوي آنان مي آيند و قتي نزديك جنازه رسيدند ، پياده شده و بر جنازه نماز خواندند و جسم پاك ريحانه رسول خدا را در داخل سردابي ” كه از قبل آماده شده بود ” دفن كردند و بدون اينكه با كسي تكلّمي نمايند ، سوار شده و رفتند ، و كسي هم آنها را نشناخت

  موضوعات: کریمه اهل بیت  لینک ثابت

  [یکشنبه 1395-10-19] [ 09:22:00 ب.ظ ]      میلاد امام حسن عسکری(ع)مبارک باد(صورت وسیرت امام) ...

  امام حسن عسکري (ع) در سال 232هجري در مدينه چشم به جهان گشود. مادر والا گهرش سوسن يا سليل زني لايق و صاحب فضيلت و در پرورش فرزند نهايت مراقبت را داشت، تا حجت حق را آن چنان که شايسته است پرورش دهد.

  اين زن پرهيزگار در سفري که امام عسکري (ع) به سامرا کرد همراه امام بود و در سامرا از دنيا رحلت کرد. کنيه آن حضرت ابامحمد بود.

  صورت و سيرت امام حسن عسکري (ع)
  امام يازدهم صورتي گندمگون و بدني در حد اعتدال داشت. ابروهاي سياه کماني، چشماني درشت و پيشاني گشاده داشت. دندانها درشت و بسيار سفيد بود. خالي بر گونه راست داشت.

  امام حسن عسکري (ع) بياني شيرين و جذاب و شخصيتي الهي باشکوه و وقار و مفسري بي نظير براي قرآن مجيد بود. راه مستقيم عترت و شيوه صحيح تفسير قرآن را به مردم و به ويژه براي اصحاب بزرگوارش - در ايام عمر کوتاه خود - روشن کرد.

  دوران امامت
  به طور کلي دوران عمر 29ساله امام حسن عسکري (ع) به سه دوره تقسيم مي گردد:
  دوره اول 13سال است که زندگي آن حضرت در مدينه گذشت.
  دوره دوم 10سال در سامرا قبل از امامت.
  دوره سوم نزديک 6 سال امامت آن حضرت مي باشد.

  دوره امامت حضرت عسکري (ع) با قدرت ظاهري بني عباس رو در روي بود. خلفايي که به تقليد هارون در نشان دادن نيروي خود بلندپروازيهايي داشتند.

  امام حسن عسکري (ع) از شش سال دوران اقامتش، سه سال را در زندان گذرانيد. زندانبان آن حضرت صالح بن وصيف دو غلام ستمکار را بر امام گماشته بود، تا بتواند آن حضرت را - به وسيله آن دو غلام - آزار بيشتري دهد، اما آن دو غلام که خود از نزديک ناظر حال و حرکات امام بودند تحت تأثير آن امام بزرگوار قرار گرفته به صلاح و خوش رفتاري گراييده بودند.

  وقتي از اين غلامان جوياي حال امام شدند، مي گفتند اين زنداني روزها روزه دار است و شبها تا بامداد به عبادت و راز و نياز با معبود خود سرگرم است و با کسي سخن نمي گويد.

  عبيدالله خاقان وزير معتمد عباسي با همه غروري که داشت وقتي با حضرت عسکري ملاقات مي کرد به احترام آن حضرت برمي خاست، و آن حضرت را بر مسند خود مي نشانيد. پيوسته مي گفت: در سامره کسي را مانند آن حضرت نديده ام، وي
  زاهدترين و داناترين مردم روزگار است.

  پسر عبيدالله خاقان مي گفت: من پيوسته احوال آن حضرت را از مردم مي پرسيدم. مردم را نسبت به او متواضع مي يافتم. مي ديدم همه مردم به بزرگواريش معترفند و دوستدار او مي باشند.

  با آنکه امام (ع) جز با خواص شيعيان خود رفت و آمد نمي فرمودند، دستگاه خلافت عباسي براي حفظ آرامش خلافت خود بيشتر اوقات، آن حضرت را زنداني و ممنوع از معاشرت داشت.

  از جمله مسائل روزگار امام حسن عسکري (ع) يکي نيز اين بود که از طرف خلافت وقت، اموال و اوقات شيعه، به دست کساني سپرده مي شد که دشمن آل محمد (ص) و جريانهاي شيعي بودند، تا بدين گونه بنيه مالي نهضت تقويت نشود.چنانکه نوشته اند که احمد بن عبيدالله بن خاقان از جانب خلفا، والي اوقاف و صدقات بود در قم، و او نسبت به اهل بيت رسالت، نهايت مرتبه عداوت را داشت.

  نيز اصحاب امام حسن عسکري، متفرق بودند و امکان تمرکز براي آنان نبود، کساني چون ابوعلي احمد بن اسحاق اشعري در قم و ابوسهل اسماعيل نوبختي در بغداد مي زيستند، فشار و مراقبتي که دستگاه خلافت عباسي، پس از شهادت حضرت رضا (ع) معمول داشت، چنان دامن گسترده بود که جناح مقابل را با سخت ترين نوع درگيري واداشته بود. اين جناح نيز طبق ايمان به حق و دعوت به اصول عدالت کلي، اين همه سختي را تحمل مي کرد، و لحظه اي از حراست (و نگهباني) موضع غفلت نمي کرد.

  اينکه حضرت هادي (ع) و حضرت امام حسن عسکري (ع) هم از سوي دستگاه خلافت تحت مراقبت شديد و ممنوع از ملاقات با مردم بودند و هم امامان بزرگوار ما - جز با ياران خاص و کساني که براي حل مشکلات زندگي مادي و ديني خود به آنها مراجعه مي نمودند - کمتر معاشرت مي کردند به جهت آن بود که دوران غيبت حضرت مهدي (ع) نزديک بود، و مردم مي بايست کم کم بدان خو گيرند، و جهت سياسي و حل مشکلات خود را از اصحاب خاص که پرچمداران مرزهاي مذهبي بودند بخواهند، و پيش آمدن دوران غيبت در نظر آنان عجيب نيايد.

  باري، امام حسن عسکري (ع) بيش از 29سال عمر نکرد ولي در مدت شش سال امامت و رياست روحاني اسلامي، آثار مهمي از تفسير قرآن و نشر احکام و بيان مسائل فقهي و جهت دادن به حرکت انقلابي شيعياني که از راههاي دور براي کسب فيض به محضر امام (ع) مي رسيدند بر جاي گذاشت.

  در زمان امام يازدهم تعليمات عاليه قرآني و نشر احکام الهي و مناظرات کلامي جنبش علمي خاصي را تجديد کرد، و فرهنگ شيعي - که تا آن زمان شناخته شده بود - در رشته هاي ديگر نيز مانند فلسفه و کلام باعث ظهور مردان بزرگي چون يعقوب بن اسحاق کندي ، که خود معاصر امام حسن عسکري بود و تحت تعليمات آن امام، گرديد.

  در قدرت علمي امام (ع) - که از سرچشمه زلال ولايت و اهل بيت عصمت مايه گرفته بود - نکته ها گفته اند. از جمله: همين يعقوب بن اسحاق کندي فيلسوف بزرگ عرب که دانشمند معروف ايراني ابونصر فارابي شاگرد مکتب وي بوده است، در مناظره با آن حضرت درمانده گشت و کتابي را که بر رد قرآن نوشته بود سوزانيد و بعدها از دوستداران و در صف پيروان آن حضرت درآمد.

  موضوعات: امام حسن عسکری (ع)  لینک ثابت

  [جمعه 1395-10-17] [ 04:20:00 ب.ظ ]      صلوات در روز جمعه ...

  ثواب صلوات روز جمعه

  قال رسول الله صلی الله علیه وآله:

  در روز جمعه فراوان بر من درود فرستيد، كه هر كس درودش بر من بيشتر باشد، مقام و منزلتش به من نزديك تر است ، و هر كس روز جمعه صد بار بر من صلوات بفرستد، در روز قيامت با چهره نورانى محشور مى شود، و هر كس در روز جمعه هزار بار بر من درود فرستد، چشم از دنيا نبندد تا جايگاهش را در بهشت ببيند.

  ثارالصادقین ، ج 11 ، ص 216

  موضوعات: حضرت محمد (ص)  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-10-16] [ 03:33:00 ب.ظ ]      یوم الحسرت ...

  از امام صادق (علیه السلام) پرسیدند:

   یوم الحسرة، کدام روز است که خدا می فرماید: بترسان ایشان را از روز حسرت

   حضرت جواب دادند: آن روز قیامت است که حتی نیکوکاران هم حسرت می خوردند که چرا بیشتر نیکی نکردند.

   پرسیدند: آیا کسی هست که در آن روز حسرت نداشته باشد؟

   حضرت فرمودند: آری، کسی که در این دنیا مدام بر رسول خدا صلوات فرستاده باشد.

   ( وسائل الشیعه/ج7 )

  موضوعات: امام صادق (ع)  لینک ثابت

   [ 03:29:00 ب.ظ ]      انس با قران ...


  قانون طلایی در قرآن
  آنچه را برای خود می پسندی برای دیگران نیز بپسند و…

  1- وَ لْیعْفُوا وَ لْیصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یغْفِرَ اللَّهُ لَکمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحیمٌ
  «عفو داشته باشید و گذشت نمایید: آیا دوست نمی‌دارید که مورد عفو خداوند متعال قرار گیرید؟ و خداوند آن عفوکنندهٔ رحمت‌گستر است.»
  سوره نور، آیه ۲۲
  2- «وای بر کم‌فروشان: آنان که وقتی برای خود پیمانه می‌کنند، حق خود را به‌طور کامل می‌گیرند. امّا هنگامی که می‌خواهند برای دیگران پیمانه یا وزن کنند، کم می‌گذارند! آیا آنها گمان نمی‌کنند که برانگیخته می‌شوند، در روزی بزرگ که مردم در پیشگاه پروردگار جهانیان می‌ایستند؟»
  سوره مطفّفین، آیه ۱ تا ۶

  موضوعات: کلام نور  لینک ثابت

   [ 03:23:00 ب.ظ ]      بصیرت و ولایت فقیه ...

  روز نهم دی

  روزی است که مردم ایران نشان دادند دشمنان خود و انقلاب خود را به خوبی می شناسند و هرگز فریب حیله ها و نیرنگ های آنان را نمی خورند

  روز نهم دی روزی است که مردم ایران نشان دادند که با بصیرتند و در میان گرد و غباری که فتنه گران به پا کرده اند هرگز، نه راه را گم می کنند و نه دست از راهبر واقعی که همانا ولایت فقیه است، بر می دارند و در نهایت روز نهم دی روزی است که مردم مسلمان و انقلابی ایران نشان دادند که این جمله حضرت امام (ره) را که فرمودند:

  «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت تان آسیب نرسد» به خوبی در عمل به آن معتقد و پایبند هستند. نهم دی ماه یک هزار و سی صد و هشتاد و هشت، جشن بلوغ فکری و شخصیتی نظام اسلامی بود


  موضوعات: عیدغدیر, بصیرت نامه فضای مجازی  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-10-09] [ 03:48:00 ب.ظ ]      ریا درنماز ...

   

  از یکی از عالمان بزرگ نقل کرده اند که او سی سال در صف اول نمار جماعت اقتدا می کرد. پس از سی سال روزی به دلیلی به صف دوم در نماز رسید و در صف اول جای نیافت و احساس خجالتی در برابر مردم پیدا کرد پس دریافت که صف اول نمازش در ریا بوده لذا تمام آن سی سال را قضا نمود.

  مرجع_کتاب  سیمای فرزانگان صفحه105

  موضوعات: عیدغدیر, ایت الله بهاالدینی  لینک ثابت

  [سه شنبه 1395-09-30] [ 03:27:00 ب.ظ ]      باشهدا(چندروزمانده به عید) ...

  پنج یا شش روز به عید مانده بود .
  ساعت ده شب شهید بابایی به منزل ما آمد و مقداری طلا كه شامل یك سینه ریز و تعدادی دستبند بود به من داد و گفت : « فردا به پول نیاز دارم ، لطفا اینها را بفروش .»
  گفتم : « اگر پول نیاز دارید ، بگویید تا از جایی تهیه كنم .»
  گفت : « تو نگران این موضوع نباش . من قبلاً اینها را خریده ام و فعلاً نیازی به آنها نیست . در ضمن با خانواده ام هم صحبت كرده ام .»
  فردای آن روز آنها را فروختم و برگشتم .
  شهید بابایی شب به منزل ما آمد و از من خواست تا برویم بیرون و كمی قدم بزنیم .
  پول ها را با خود برداشتم و رفتیم بیرون .
  كمی كه از منزل دور شدیم گفت : « وضع مناسب نیست ، قیمت اجناس بالا رفته و حقوق كارمندان و كارگران پایین است و درآمدشان با خرجشان نمی خواند و… »
  حدود نیم ساعت صحبت كرد . بعد رو به من كرد و گفت : « شما كارمندها عیالوار هستید . خرجتان زیاد است ومن نمی دانم باید چه كار كنم »
  بعد پول ها را از من گرفت و بدون اینكه بشمارد ، بسته پول ها را باز كرد و از میان آنها یك بسته اسكناس درآورد و به من داد و گفت : «این هم برای شما و خانواده ات . برو شب عیدی چیزی برایشان بخر .»
  ابتدا قبول نكردم . بعد چون دیدم ناراحت شد ، پول را گرفتم و پس از خداحافظی ، خوشحال به خانه برگشتم .
  بعدها از یكی از دوستان شنیدم كه همان شب پول ها را بین سربازان متأهل ، كه قرار بود فردا برای مرخصی عید نزد زن و فرزندانشان بروند تقسیم كرده است …

  امیر آسمانها ، سرلشگر خلبان شهید عباس بابایی

   برای ما زمینی ها، این کارها خیلی قابل هضم نيست.

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: عیدغدیر, شهدا  لینک ثابت

   [ 10:05:00 ق.ظ ]      پاک شدن سیاهی ازقلب با........... ...  امام صادق (علیه السّلام)
  اذا اَذْنَبَ الرّجلُ یخرُج فی قلبِهِ نکتَةٌ سَوْداءُ فاِنْ تابَ انْمَحَت و ان زادَ زادَتْ حتّی تغلِبَ علی قلبِهِ فَلا یفلِح بعدَها ابداً.
  زمانی که انسان گناهی را مرتکب شود نقطه ای سیاه در قلب و روح او ایجاد می شود، اگر توبه کند پاک می شود و اگر بر گناهان خود بیفزاید بر آن سیاهی نیز افزوده می شود تا جائی که تمام قلب او را فرا گیرد که بعد از آن هیچ گاه رستگار نخواهد شد  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: امام صادق علیه السلام  لینک ثابت

  [یکشنبه 1395-09-28] [ 10:01:00 ب.ظ ]      وحدت از نگاه قران(2) ...

  وحدت مذاهب و ادیان , با یک نقطه ی اشتراک

   پروفسور محمد عثمان صالح، رئیس هیئت علمای سودان در گفتگوی خود با روزنامه اخبار الیوم چاپ سودان مورخ 23 آذرماه 1391با تاکید بر وحدت شیعه و سنی گفته است : بیش از 90% مشترکات وجود دارد و اگر اختلافات جزئی هم وجود دارد، اختلافات تاریخی است".حتی به عقیده ی برخی از علمای الازهر مصر 95درصد اشتراک نظر وجود دارد.

  حتی اگر یک کلمه مورد اشتراک باشد قرآن آن را محور گفتگو وبرادری قرار داده است ؛چنانچه در سوره ی آل عمران آیه ی64 فرموده است :

  قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْاْ إِلَى کَلَمَةٍ سَوَاء بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ …فَقُولُواْ اشْهَدُواْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ بگو: «اى اهل کتاب، بیایید بر سر سخنى که میان ما و شما یکسان است(پذیرفته ی ما و شماست ) بایستیم که: جز خدا را نپرستیم و چیزى را شریک او نگردانیم، و بعضى از ما بعضى دیگر را به جاى خدا به خدایى نگیرد.» پس اگر [از این پیشنهاد] اعراض کردند، بگویید: «شاهد باشید که ما مسلمانیم [نه شما].»

  این آیه ی شریفه خطاب خداوند به یهود و نصاری و اهل کتاب است که حتی یک کلمه اشتراک را محور وحدت میخواند. این وحدت در بین ادیان الهی است در بین مذاهب که حائز شدت بیشتری به دلیل اشتراکات بیشتراست.
  فعل “قل” امر است و می توان از آن وجوب را گرفت .

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: عیدغدیر, هفته وحدت  لینک ثابت

  [شنبه 1395-09-27] [ 03:26:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(مصافحه) ...


  در سیره ی پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله آمده است ، زمانی که کسی با ایشان دست می داد ، تا او دستش را نمی کشید ، ایشان دست مبارکشان را در دست او نگه می داشتند.
  بیاییم ، با همین سنت ساده شبیه رسول اکرم شویم و از همین جا شروع نماییم.

   

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 03:19:00 ب.ظ ]      عبادت بردگان،مزدوران،ازادگان................ ...

  اقسام عبادت کنندگان از نگاه امام صادق(ع)

   العباد ثلاثة : قوم عبدوا الله عز و جل خوفا فتلك عبادة العبيد و قوم عبدوا الله تبارك و تعالي طلب الثواب ، فتلك عبادة الأجراء و قوم عبدوا الله عز و جل حبا له فتلك عبادة الأحرار و هي أفضل العبادة .

  عبادت كنندگان سه دسته اند : گروهي خداي متعال را از ترس عبادت كنند و اين عبادت بردگان است ، گروهي خداي متعال را به طمع ثواب عبادت كنند و اين عبادت مزدوران است . دسته اي خداي متعال را براي دوستيش عبادت كنند و اين عبادت آزادگان و بهترين عبادت است .

  اصول كافي ، ج 3 ، ص 131

  موضوعات: امام صادق علیه السلام  لینک ثابت

   [ 03:11:00 ب.ظ ]      میلاد پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص)وامام جعفرصادق(ع)مبارک باد ...


  ستاره اى بدرخشيد و ماه مجلس شد
  دل رميــــــده ما را انيس و مونس شد

  حلول ماه ربيع الاول ، ماه ميلاد پيامبر اكرم ( ص )
  و فرزند بزرگوارشان امام جعفر صادق ( ع ) بـــــر
  وليعصر امام زمان وعاشقانشان تبريك و تهنيت باد

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [جمعه 1395-09-26] [ 04:44:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(تواضع) ...

  ابوذر غفاری نقل می کند: رسول خدا (ص) میان اصحاب می نشست و گاهی که فردی غریب و ناشناس می آمد و آن حضرت را نمی شناخت از جمع می پرسید: محمد کدام یک از شماست. آن بزرگوار همواره در میان اصحابش حلقه وار می نشست تا امتیازی پیدا نکند، می فرمود: «ان الله یکره من عبده ان یراه متمیزاً بین اصحابه خداوند کراهت دارد از آن بنده ای که خود را برجسته تر از اصحابش بنگرد.»مکارم الاخلاق ص16

  آن حضرت در مسجد سازی و حفر خندق در میادین جنگ، شخصاً شرکت می کرد، احدی از بستگان اسیر خود را بدون اجازه رزمندگان و گذشت صاحبان حق، آزاد نمی کرد. داستان اسارت شوهر دخترش زینب و هم چنین خواهر رضاعی اش دختر حلیمه، شاهد گویایی بر این حقیقت است. هرگز به مردم وعده های کذایی نمی داد، همواره قانون مدار و منظم و منضبط بود و دیگران را نیز به آن تشویق می کرد.

  این موارد و نمونه های بسیاری دیگر از سیره عملی پیامبر عظیم الشأن (ص) که بیان نشد، فراتر از آن چیزی است که این مقال بتواند آن را به تمام و کمال بازگو کند. اما همین بس که محمد (ص) اسوه کامل و حسنه اخلاق و نمونه عملی و عینی بنده خالص خداست که مؤمنان خداجو باید او را سرمشق دین و دنیای خود قرار دهند تا سعادت ابدی را نصیب خویش گردانند.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 04:39:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(مدارا ودوستی) ...

  رسول معظّم (ص) مطابق جهان بینی اسلامی، بندگان خدا را مظهر آیات الهی می دانست و آنان را بسیار دوست می داشت و بر سعادت و هدایت آنها حریص بود. سختی های زندگی مادی و ضلالت و گمراهی قومش برای وی غم انگیز و مصیبت بار بود. به همین دلیل وقتی یک یهودی به دروغ ادعای طلب کاری می کند و او را از حرکت باز می دارد و عمامه اش را به گردن وی می پیچاند، آن حضرت عکس العمل خشونت باری نشان نمی دهد و اصحابش را نیز از تعرض به وی نهی می نماید و همین مهربانی، آن یهودی را شرم سار می کند به طوری که بی اختیار شهادتین را می گوید.(یادداشتهای شهید مطهری)

  امام سجاد (ع) در خطابه شورانگیز شام می فرماید: من فرزند آن رادمردی هستم که وقتی مردم پابرهنه بودند او هم پابرهنه راه می رفت و هنگامی که آنان کفش پوش شدند او هم نعلین برای خود انتخاب نمود.

  وقتی در مکه و طائف پیشانی او را شکستند، پیامبر (ص) به جای نفرین، آنان را دعا کرد و فرمود: «بار پروردگارا! قوم من لیاقت دارند و نمی فهمند، آنان را هدایت فرما». در جنگ احد پیشانی اش را شکستند، از مکه اخراجش کردند، ولی پس از فتح مکه، از ابوسفیان ها گذشت و فرمود: «انتم الطلقا؛ شما آزاد هستید.»

  از شعب ابوطالب که آزاد شد باز هم به سراغ مردم رفت و آنان را به اسلام دعوت کرد، چرا که او طبیب دل سوزی بود که به سراغ مریض هایش می رفت و به درمان آنان می پرداخت. اینها همه نشان دهنده شرح صدر و اوج مهربانی کسی است که هیچ گاه کینه کسی را به دل نگرفت و هیچ کسی را از خود نرنجاند.

  به قول امام راحل (ره) «در شدت شفقت و رأفت آن بزرگوار بر همه عائله بشری همین بس که قرآن در آیات اول سوره شعراء می فرماید: «لعلّک باخعٌ نفسک الاّ یکونوا مؤمنین؛(شعراء(26)ایه 3)

  ای رسول ما! تو چنان در اندیشه هدایت خلقی که می خواهی جان عزیزت را از غم ایمان نیاوردن آنان هلاک سازی.»


  لبیک یاخامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 04:35:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(رفتاربازنان) ...

   

  رسول اکرم (ص) با آیات قرآن و سیره عملی خویش، عکس العمل مناسبی را در عصر جاهلیت از خود بروز دادند و به بانوان، شخصیت و حیات تازه ای بخشیدند و فرمودند: از دنیای شما سه چیز را دوست دارم: زن و عطر و نماز که نور چشم من است.

  امام صادق (ع) درباره سیره آن حضرت می فرماید: «و کان رسول اللّه یسلّم علی النّساء و یردّون علیه السلام؛خط مشی رسول خدا (ص) این گونه بود که به زنان سلام می داد و آنان نیز پاسخ می دادند.»اصول کافی ج2 ص648

  رسول اکرم (ص) بارها به اصحابش می فرمودند: «الا خیرکم خیرکم لنسائه و انا خیرکم لنسائی؛محجه البیضاء ج2 ص95

  آگاه باشید بهترین شما کسانی اند که با زن ها نیکورفتار باشند و من برای زن هایم بهترین شما می باشم».

  و  فرمودند: «انسان با شخصیت، زنش را محترم می شمارد ولی آدم پست آن را بی مقدار می داند.»

  از علائم خوش رفتاری آن حضرت با همسرانش این بود که در محیط خانه کار می کرد، لباس و کفش خود را می دوخت، گوسفند و شتر را می دوشید و در گرفتاری های خانوادگی آنان را یاری می کرد. گاهی که خدمت گزار خانه خسته می شد شخصاً گندم و جو را دستداس می کرد.سنن النبی ص 73


  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 04:29:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(اداب زندگی جمعی) ...

  رسول گرامى اسلام‏ صلى الله علیه و آله روى فرش ساده و حصیر مى‏خوابید، كفش و لباس خود را وصله مى‏ زد، گاهى كه به او توهین مى‏ شد با تبسّم یا عفو برخورد مى‏ نمود، شخصاً به بازار مى‏ رفت و نیازمندى‏هاى خود را به خانه مى‏ آورد و در كارهاى خانه كمك مى كرد.

  «اَنس» مى‏گوید: سال‌ها در خانه پیامبرصلى الله علیه و آله بودم و هرگز از من انتقاد و گلایه‏ اى نكرد. به دست خود شیر مى‏ دوشید. به اطفال سلام مى ‏كرد. دعوت برده ‏ها را مى‏ پذیرفت. از غذایى كه میل نداشت مذمّت نمى‏ كرد. درباره مسواك و استفاده از عطر و به جاى آوردن غسل جمعه و اصلاح سر و صورت خود و پوشیدن لباس سفید، عنایت و دقّت خاصّى داشت.

  در حال غذا خوردن به چیزى تكیه نمى‏ داد تا در كنار نعمت‏هاى خدا قیافه متكبّرانه به خود نگیرد.

  از حشمت‏هاى ظاهرى تنفّر داشت، لذا اجازه نمى‏داد كسى پشت سر او به عنوان همراه، راه بیفتد.

  هرگاه سواره بود و كسى مى‏ خواست دنبال او بیاید، مى ‏فرمود: یكى از این سه كار را بكن یا جلوتر از من برو و من پشت سر تو بیایم یا من مى ‏روم و شما بعداً بیایید و یا این كه دو نفرى سوار مركب مى‏ شویم.

  وقتى برخى از زنان پیامبر از او درخواست كردند كه از غنائم به دست آمده به ما هم بدهید و به او عرض كردند: تا كى وضع ما باید این قدر ساده باشد؟ پیامبر ناراحت شد و فرمود: زندگى من زندگى ساده‏اى است اگر مى ‏خواهید با من زندگى كنید، صبر كنید و اگر نمى‏ خواهید، من حاضرم شما را طلاق دهم.

  یك بار وارد خانه دخترش فاطمه شد، دید او دستبندى به دست كرده و پرده جدیدى آویخته، پیامبر بدون آن كه حرف بزند برگشت. فاطمه زهرا علیهاالسلام متوجه قضیه شد و فوراً پرده و دستبند را خدمت پیامبر فرستاد و پیام داد كه به هر نحو صلاح مى‏دانید، به مصرف برسانید.

  رسول خداصلى الله علیه و آله در حضور كسى لباس خود را از تن بیرون نمى‏كرد.

  پیش كسى پاى خود را دراز نمى‏ كرد. با گشاده‏رویى صحبت مى‏كرد و به همه افراد توجه مى‏فرمود.

  گاهى براى فهماندن مطلب، آن را تا سه بار تكرار مى‏فرمود.

  صدا زدن و جواب دادن او هر دو همراه با احترام بود، حتى نسبت به زنان و كودكان.

  از بیماران عیادت و دلجویى مى‏كرد.

  هنگام خروج از خانه، خود را آماده و زینت مى‏كرد.

  نیكوكاران را پاداش مى‏داد، روزى شخصى را در حال نماز دید كه با جمله‏هایى بسیار پر مغز و زیبا با خداى متعال راز و نیاز مى‏كند. فرمود: نمازش كه تمام شد او را نزد من آورید. وقتى به حضور حضرت رسید، حضرت سكّه طلایى به او هدیه داد و فرمود: «و هبت لك الذهب لحسن ثنائك على الله»؛ چون حال خوشى داشتى و خدا را به نیكویى حمد و سپاس مى‏كردى این سكه را به تو بخشیدم.

  هنگام خوردن آب و غذا، «بسم اللّه» و بعد از آن «الحمدللّه» مى‏گفت.

  نمى ‏نشست و بر نمى‏ خواست جز با ذكر خدا.

  روزى به كارگرى برخورد كه بر اثر كار بسیار پینه بر دست داشت، دست‏هاى او را در دست گرفت و بر آنها بوسه زد.

  به اشخاصى كه مورد احترام واعتماد مردم بودند، احترام مى‏ گذارد و گاهى مسئولیت امور را به همان شخص مورد نظر واگذار مى‏ كرد.

  نسبت به كارهاى نیك و بد بى تفاوت نبود بلكه هم اهل تشویق  بود و هم اهل انتقاد.

  به خاطر شدّت علاقه‏اى كه به هدایت مردم داشت به قدرى مى‏ سوخت كه آیه نازل شد ما قرآن را نفرستادیم كه تو خود را به دردسر و مشقت اندازى: «ما انزلنا علیك القرآن لتشقى.»

  در مجلس چنان با یك یك مردم گرم مى‏ گرفت كه هر كدام خیال مى‏ كردند نزدیك‏ترین افراد به پیامبرصلى الله علیه و آله تنها اوست.

  گاهى بعضى از یاران آن حضرت از ایشان درخواست مى‏ كردند كه به دشمنان خود نفرین كند اما او حاضر نمى ‏شد و دعاى او این بود كه خداوندا! این مردم را هدایت فرما.

  چون با كسى دست مى‏ داد تا او دست پیامبر را رها نمى‏ كرد. پیامبرصلى الله علیه و آله دست خود را عقب نمى‏ كشید.

  تا آنجا كه ممكن بود سائل را رد نمى‏ كرد حتى روزى زنى فرزند خود را نزد پیامبرصلى الله علیه و آله فرستاد و گفت: به حضرت بگو پیراهن خود را به من عطا كن. فرزندش خدمت حضرت رفت و تقاضاى پیراهن نمود، پیامبر پیراهن خود را به او داد ولى آیه نازل شد كه: «لا تبسطها كل البسط»؛ حق ندارى هر چه دارى در راه خدا انفاق كنى.

  وارد مجلس كه مى‏ شد، در قسمت پائین مى ‏نشست؛ هدیه را هر چند كم بود مى‏ پذیرفت.

  هرگاه یكى از مسلمانان و اصحاب خود را نمى‏ دید فوراً سراغ او را مى‏ گرفت و اگر در مسافرت بود برایش دعا مى‏ كرد، و اگر مریض بود به عیادتش مى‏ رفت.

  در جلسات، دایره ‏وار مى ‏نشست كه بالا و پائین آن معلوم نباشد.

  در اجراى قانون، میان هیچ كس فرقى نمى‏ گذاشت و لذا وقتى یكى از یارانش واسطه شد كه قانون و حدّ خدا در مورد زنى از قبیله‏ هاى معروف و سرشناس اجرا نشود، فرمود: به خدا سوگند اگر دخترم دزدى كند حد خدا را در مورد او جارى مى‏كنم و در اجراى قانون میان انسان‏ها هرگز فرقى نمى ‏گذارم.

  پیامبر درباره اُسرا و بردگان فوق‏ العاده سفارش مى‏كرد. او با زن اسیرى ازدواج نمود كه این عمل سبب محبّت مردم به اُسرا و شخصیّت آنان شد. و به همین خاطر مسلمانان، بسیارى از اسیران را آزاد كردند. رسول‏ خداصلى الله علیه و آله مى‏ فرمود: از همان لباس و غذاى خود به آنان بدهید و نام آنها را با كلمه جوانمرد صدا بزنید، تا احساس ناراحتى نكنند.

  با غنى و فقیر یكسان برخورد مى‏ نمود. در گفتگوها از جدال و سخنان غیر لازم خوددارى مى‏ كرد. هرگز دنبال عیبجویى و بدگویىِ این و آن نبود و از قهقهه و خنده بلند دورى مى‏ كرد.

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-09-25] [ 11:30:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(همدردی وکمک) ...


  پیش از بعثت پیامبرصلى الله علیه و آله زندگى بر مردم سخت شد و كم كم كار به قحطى كشید، مردم به وحشت افتاده بودند، از جمله حضرت ابوطالب پدر بزرگوار حضرت على علیه السلام كه پیرمردى عیالمند و كم درآمد بود، نیاز شدیدى به كمك داشت.

  پیامبرصلى الله علیه و آله با عموى خود(عباس) بنا گذاشتند خدمت ابوطالب برسند و هر یك، یكى از فرزندان او را به خانه خود بیاورند و بدین وسیله مخارج زندگى او را سبك كنند. این تصمیم عملى شد. عباس، جعفر را به خانه خود برد و پیامبرصلى الله علیه و آله هم على علیه السلام را به منزل آورد و از همان اوان كودكى مربّى او گردید.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:59:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(بخشش وزهد) ...

   


  روزى پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله دوازده درهم به حضرت على علیه السلام داد و فرمود: لباسى براى من تهیّه كن. على علیه السلام به بازار رفت و لباسى به همان قیمت تهیّه كرد و خدمت رسول اكرم صلى الله علیه و آله آورد. پیامبر فرمود: اگر لباس ارزان‏تر یا ساده‏ترى بود بهتر بود. اگر فروشنده حاضر است لباس را به او برگردان. حضرت على ‏علیه السلام لباس را برگرداند و پول را پس گرفت و خدمت پیامبرصلى الله علیه و آله برگشت.

  رسول ‏خداصلى الله علیه و آله با على علیه السلام به سوى بازار راه افتادند، در راه كنیزى را دیدند كه گریه مى‏كند، از حالش جویا شدند. گفت: چهار درهم پول براى خرید جنس به من داده‏اند ولى پول را گم كرده‏ام و اكنون مى‏ترسم كه به خانه برگردم. پیامبرصلى الله علیه و آله چهار درهم از دوازده درهم را به او داد و آنگاه به بازار رفتند و پیراهنى به قیمت چهار درهم خریدند.

  هنگام بازگشت برهنه‏اى را دیدند، لباس را به او بخشیدند و دوباره به بازار برگشته و پیراهن دیگرى خریدند. در راه بازگشت به منزل دوباره همان كنیز را دیدند كه ناراحت است و مى‏گوید: چون برگشتن به خانه طول كشیده مى‏ترسم مرا بزنند. پیامبرصلى الله علیه و آله همراه كنیز به منزل صاحبش رفت، صاحب خانه به احترام تشریف فرمایى پیامبرصلى الله علیه و آله كنیز را بخشید و او را آزاد نمود. رسول اكرم فرمود: چه دوازده درهم با بركتى كه دو برهنه را پوشاند و یك نفر را آزاد كرد.

  آرى، اگر ما هم كمى از زندگى خود بكاهیم بسیارى از برادران ما به نوائى مى‏رسند.

  یك نفر یهودى چند درهم از پیامبرصلى الله علیه و آله طلب داشت. روزى مطالبه كرد ولى پیامبرصلى الله علیه و آله چیزى نداشت كه به او بپردازد. یهودى گفت: همین جا در كنار تو مى‏مانم تا بدهى خود را بپردازى و پیامبرصلى الله علیه و آله را در جاى خود نگه داشت. ظهر شد، مردم نماز ظهر را خواندند، عصر هم گذشت و وقت نماز مغرب و عشا فرا رسید و آن یهودى همچنان پیامبرصلى الله علیه و آله را عملاً بازداشت كرده بود. مردم از رفتار آن مرد یهودى عصبانى شدند اما پیامبرصلى الله علیه و آله فرمود: ما حق ظلم نداریم. این رفتار پیامبر باعث شد تا آن یهودى به خاطر صبر، متانت و خوش اخلاقى پیامبر مسلمان شد و مقدارى از مال خود را نیز در راه خدا داد و گفت: این كار من نسبت به رسول خدا جنبه آزمایشى داشت نه جسارت.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

   

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:53:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(عبادات) ...

  عبادت پیامبر
  چون پاسى از شب مى‏گذشت رسول‏ خداصلى الله علیه و آله از بستر برمى‏خاست و پس از گرفتن وضو و زدن مسواك و تلاوت آیاتى چند از قرآن كریم، در گوشه‏اى به عبادت مى‏پرداخت و اشك مى‏ریخت. بعضى از همسرانش كه او را به این حال مى‏دیدند مى‏گفتند: تو كه گناهى ندارى چرا این قدر اشك مى‏ریزى؟ مى‏فرمود: آیا بنده شاكر خدا نباشم؟

  امّ سلمه مى‏گوید: شبى پیامبر در خانه من بود، نیمه شب، او را نیافتم به سراغش شتافتم، دیدم در تاریكى ایستاده، دست‏ها را بلند كرده، اشك مى‏ریزد و مى‏گوید: خدایا! هرچه نعمت به من داده‏اى از من مگیر، دشمنم را خشنود مكن، به بلاهایى كه مرا از آنها نجات دادى گرفتارم مكن، حتى به اندازه چشم بر هم زدنى مرا به خود وامگذار. به او گفتم پدر و مادرم فدایت شوند، شما كه بخشوده شده‏اى! فرمود: هیچ كس از خدا بى‏نیاز نیست. حضرت یونس آنى به خودش واگذار شد، در شكم ماهى زندانى شد.

  چون ماه رمضان مى‏رسید، پیامبر همه بردگان خود را آزاد مى‏كرد، به هنگام نماز مى‏لرزید و هرگاه نماز را به تنهایى مى‏خواند ركوع و سجود آن را طول مى‏داد ولى هرگاه با مردم به جماعت نماز مى‏خواند بسیار عادّى و ساده برگزار مى‏كرد. به یكى از یارانش كه امام جماعت سایر مسلمانان شده بود سفارش فرمود: هرگاه با مردم به نماز مى‏ایستى سعى كن بعد از حمد، سوره كوچكى قرائت كنى و نماز را طول ندهى.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:49:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی ...

  پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد بن عبدالله صلوات الله علیه واله


  دائماً متفکر بود

  اکثر اوقات ساکت بود

  خلقش نرم بود

  کسي را تحقير نمي‌‌کرد

  دنيا و ناملايمات هرگز او را به خشم نمي‌آورد

  حقي پايمال مي‌شد از شدت خشم کسي او را نمي‌‌شناخت تا اينکه حق را ياري کند

  هنگام اشاره به تمام دست اشاره مي‌فرمود

  وقتي خوشحال مي‌شد چشمها را به ‌هم مي‌نهاد

  بيشتر خنده‌هاي آن حضرت تبسم بود

  مي‌فرمود حاجت کساني که به من دسترسي ندارند را ابلاغ کنيد

  هر کس را به مقدار فضيلتي که در دين داشت احترام مي‌کرد

  با مردم انس مي‌گرفت و آنان را از خود دور نمي‌کرد

  در همه امور اعتدال داشته و افراط و تفريط نمي‌کرد

  زبان خويش را از بيان سخنان غيرضروري کنترل مي‌کرد

  در انجام وظيفه به هيچ وجه کوتاهي نمي‌کرد

  بافضيلت‌ترين فرد نزد پيامبر خيرخواه‌ترين آنان براي مردم بود

  پيامبر در هيچ محفل و انجمني نمي‌نشست و برنمي‌خاست جز آنکه به ياد خدا باشد

  در مجالس جايگاه خاص براي خود برنمي‌گزيد

  هنگامي که بر جمعي وارد مي‌شد در جاي خالي مي‌‌نشست و به ياران خويش دستور مي‌داد اين گونه عمل کنند.

  هر کس براي رفع نياز رجوع مي‌کرد نيازش را برآورده مي‌کرد يا با کلام دلنشين آن حضرت قانع مي‌شد.

  رفتار پيامبر آنقدر نرم بود که مردم او را همچون پدري دلسوز و مهربان مي‌دانستند و حق همه مردم نزد آن بزرگوار يکسان بود

  مجلسش مجلس بردباري، حيا، صدق و امانت بود

  عيب‌جو نبود و از کسي هم تعريف زياد نمي‌کرد

  پيامبر نفس خود را از سه چيز پرهيز مي‌داد جدال، پرحرفي و سخنان غيرضروري

  هرگز کسي را سرزنش نمي‌کرد

  در پي لغزش‌هاي مردم نبود

  سخن نمي‌گفت مگر در جايي که اميد ثواب در آن وجود داشت

  سخن کسي را قطع نمي‌کرد مگر اين که از حد متعارف تجاوز مي‌کرد

  به آرامي و متانت گام برمي‌داشت

  کلامش مختصر، جامع، آرام و شمرده بود و آهنگ صدايش از همه مردم زيباتر بود

  رسول خدا (ص) شجاع‌ترين، بهترين و سخاوتمندترين مردم بود

  پيامبر در تمام حالات و در برابر همه مشکلات شکيبا بود

  پيامبر بر روي زمين مي‌نشست و غذا مي‌خورد

  با دست خويش کفش خود را وصله مي‌زد و جامه خود را با دست خود مي‌دوخت

  آنقدر از ترس خدا مي‌گريست که جاي نماز آن حضرت نمناک مي‌‌شد

  هر روز هفتاد بار استغفار مي‌کرد

  لحظه‌اي از عمر بابرکت خويش را بيهوده نمي‌گذرانيد

  ديرتر از همه مردم به خشم مي‌‌آمد و زودتر از همه راضي مي‌گشت

  با ثروتمندان و تهيدستان يکسان دست مي‌داد و مصافحه مي‌کرد وقتي به کسي دست مي‌داد بيش از او دست خويش را باز نمي‌کشيد

  با مردم شوخي مي‌کرد تا مردم را خوشحال سازد

  امام صادق(ع)فرمودند:

  اني لاکره للرجل ان يموت و قد بقي خلة من خلال رسول الله صلي الله عليه و اله لم يات بها.

  من خوش ندارم کسي بميرد در حالي که هنوز برخي از آداب پيامبر (ص) را به جا نياورده است.  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:44:00 ب.ظ ]      کدام نگاه ثواب یک حج کامل مقبول را دارد؟ ...

   قال رسول الله(ص):
  ما ولد بار نظر الی ابویه برحمة الا کان له بکل نظرة حجة مبرورة.
  فقالوا: یا رسول الله و ان نظر فی کل یوم مائة نظرة؟
  قال: نعم، الله اکبر و اطیب.

  پیامبر خدا(ص) فرمود:
  هر فرزند نیکو کاری که با مهربانی به پدر و مادرش نگاه کند در مقابل هر نگاه، ثواب یک حج کامل مقبول باو داده می شود، سؤال کردند، حتی اگر روزی صد مرتبه به آنها نگاه کند؟
  فرمود: آری خداوند بزرگتر و پاکتر است.

  بحار الانوار، ج 74، ص 73.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:36:00 ب.ظ ]      25گنج بزرگ دنیا؟ ...

   25 گنج بزرگ دنیا از زبان امام صادق (ع)

  امام صادق علیه السلام فرمودند:

  1- طلبتُ الجنة، فوجدتها فی السخأ : بهشت را جستجو نمودم، پس آن را در بخشندگی و جوانمردی یافتم.

  2- و طلبتُ العافیة، فوجدتها فی العزلة:و تندرستی و رستگاری را جستجو نمودم، پس آن را در گوشه گیری (مثبت و سازنده) یافتم.

  3- و طلبت ثقل المیزان، فوجدته فی شهادة «ان لا اله الا الله و محمد رسول الله»: و سنگینی ترازوی اعمال را جستجو نمودم، پس آن را در گواهی به یگانگی خدا تعالی و رسالت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) یافتم.

  4- و طلبت السرعة فی الدخول الی الجنة، فوجدتها فی العمل لله تعالی: سرعت در ورد به بهشت را جستجو نمودم، پس آن را در کار خالصانه برای خدای تعالی یافتم.

  5- و طلبتُ حب الموت، فوجدته فی تقدیم المال لوجه الله: و دوست داشتن مرگ را جستجو نمودم، پس آن را در پیش فرستادن ثروت (انفاق) برای خشنودی خدای تعالی یافتم.

  برگ عیشی به گور خویش فرست کس نیارد ز پس، تو پیش فرست

  6- و طلبت حلاوة العبادة، فوجدتها فی ترک المعصیة: و شیرینی عبادت را جستجو نمودم، پس آن را در ترک گناه یافتم.

  7- و طلبت رقة القلب، فوجدتها فی الجوع و العطش: و رقت (نرمی) قلب را جستجو نمودم، پس آن را در گرسنگی و تشنگی (روزه) یافتم.

  8- و طلبت نور القلب، فوجدته فی التفکر و البکأ: و روشنی قلب را جستجو نمودم، پس آن را در اندیشیدن و گریستن یافتم.

  9- و طلبت الجواز علی الصراط، فوجدته فی الصدقة: و (آسانی) عبور بر صراط را جستجو نمودم، پس آن را در صدقه یافتم.

  10- و طلبت نور الوجه، فوجدته فی صلاة اللیل: و روشنی رخسار را جستجو نمودم، پس آن را در نماز شب یافتم.

  11- و طلبت فضل الجهاد، فوجدته فی الکسب للعیال: و فضیلت جهاد را جستجو نمودم، پس آن را در به دست آوردن هزینه زندگی زن و فرزند یافتم.

  12- و طلبت حدب الله عزوجل، فوجدته فی بغض اهل المعاصی: و دوستی خدای تعالی را جستجو کردم، پس آن را در دشمنی با گنهکاران یافتم.

  13- و طلبت الرئاسة، فوجدتها فی النصیحة لعبادالله: و سروری و بزرگی را جستجو نمودم، پس آن را در خیرخواهی برای بندگان خدا یافتم.

  14- و طلبت فراغ القلب، فوجدته فی قلة المال: و آسایش قلب را جستجو نمودم، پس آن را در کمی ثروت یافتم.

  15- و طلبت عزائم الامور، فوجدتها فی الصبر:و کارهای پر ارزش را جستجو نمودم، پس آن را در شکیبایی یافتم.

  16- و طلبت الشرف، فوجدته فی العلم: و بلندی قدر و حسب را جستجو نمودم، پس آن را در دانش یافتم.

  17- و طلبت العبادة فوجدتها فی الورع: و عبادت را جستجو نمودم، پس آن را در پرهیزکار یافتم .

  18- و طلبت الراحة، فوجوتها فی الزهد: و آسایش را جستجو نمودم، پس آن را در پارسایی یافتم.

  19- و طلبت الرفعة، فوجدتها فی التواضع: برتری و بزرگواری را جستجو نمودم، پس آن را در فروتنی یافتم.

  20- و طلبت العز، فوجدته فی الصدق: و عزت (ارجمندی) را جستجو نمودم، پس آن را در راستی و درستی یافتم.

  21- و طلبت الذلة، فوجدتها فی الصوم: و نرمی و فروتنی را جستجو نمودم، پس آن را در روزه یافتم.

  22- و طلبت الغنی، فوجدته فی القناعة: و توانگری را جستجو نمودم، پس آن را در قناعت یافتم.

  قناعت توانگر کند مرد را خبر کن حریص جهانگرد را

  23- و طلبت الانس، فوجدته فی قرائة القرآن: و آرامش و همدمی را جستجو نمودم، پس آن را در خواندن قرآن یافتم.

  24- و طلبت صحبة الناس، فوجدتها فی حسن الخلق: و همراهی و گفتگوی با مردم را جستجو نمودم، پس آن را در خوشخویی یافتم.

  25- و طلبت رضی الله، فوجدته فی برالوالدین: و خوشنودی خدا تعالی را جستجو نمودم، پس آن را در نیکی به پدر و مادر یافتم.

  منبع: مستدرک الوسائل، ج 12، ص 173 - 174، ح 13810

  موضوعات: احادیث اهل بیت(ع)  لینک ثابت

   [ 06:31:00 ب.ظ ]      عذابی دردناک برای .............. ...

   تصدیق خوبی ها

  محمد بن فضیل از حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) روایت کرده که به امام عرض کردم: فدایت شوم! گاهی از برخی برادرانم چیزی که من اکراه دارم، به من می رسد. وقتی از خود او می پرسم، انکار می کند؛ در حالی که برخی از افراد مورد اطمینان برایم همان( عیب) را نقل کرده اند!
  امام (علیه السلام) در پاسخ فرمود: ای محمد! گوش و چشم خویش را درباره برادرت تکذیب کن. اگر پنجاه نفر نزد تو شهادت دادند که وی چنین گفته، ولی او گفت چنین چیزی نگفتم، او را تصدیق و آن پنجاه نفر را تکذیب کن. مبادا چیزی را که به برادرت آسیب برساند، منتشر کنی؛ چرا که از جمله افرادی خواهی بود که خداوند درباره آنان فرموده است:
  « ان الذین یحبونَ ان تشیع الفاحشةُ فی الذین آمنوا لهم عذابٌ الیمٌ فی الدنیا و الاخرة»(نور/19.)؛
  « کسانی که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکی برای آنان در دنیا و آخرت است»(وسائل الشیعه، ج8، ص 609.).


  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: احادیث اهل بیت(ع)  لینک ثابت

   [ 06:17:00 ب.ظ ]      غیبتی که غیبت نیست؟ ...

   

   پیامبر اسلام صلوات الله علیه فرمود:

  چـهار كسند كـه غيبت كردن از آنها غـيبت نيست

  فاسقى كه فسق خودرا آشكارمى سازد،
  پيشواى دروغگويى كه اگر خوبى كنى، سپاسگزارى نمى كند و اگر بدى كنى، نمى بخشد،
  كسانى كه از سر خنده و شوخى فحش مادر مى دهند
  و كسى كه از جماعت مسلمانان كناره گيرد و بر امّت من عيب گيرد و به روى آنها شمشير كشد.
  بحار الانوار ج75ص261  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [چهارشنبه 1395-09-24] [ 11:26:00 ق.ظ ]      گشایش درهای رحمت ...

  رسول خدا(ص)فرمودند:
  درهاي رحمت آسمان در چهار هنگام گشوده ميشود:
  هنگام بارش باران،
  هنگام نگاه فرزند به صورت پدر و مادر،
  هنگام گشوده شدن درب كعبه
  هنگام عقد ازدواج

  جامع الاخبار، ص101

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

   

  موضوعات: احادیث اهل بیت(ع)  لینک ثابت

   [ 11:20:00 ق.ظ ]      دوگروه کمر مرا شکستند؟ ...

  إمامُ عليٌّ عليه السلام:

  قَصَمَ ظَهري عالِمٌ مُتَهَتِّكٌ، وجاهِلٌ مُتَنَسِّكٌ ، فالجاهِلُ يَغُشُّ النّاسَ بِتَنَسُّكِهِ ، والعالِمُ يُنَفِّرُهُم بِتَهَتُّكِهِ.

  دو گروه، کمر مرا شکستند؛ دانشمند بی شرم و حیا و پرده در ، و نادان مقدس مآب زاهدنما،

  نادان با تزهد خود و تظاهر به پارسایی مردم را فریب می دهد،

  و عالم دریده و بی پروا، با پرده دری خود انسان ها را از دین و مذهب گریزان می کند.

  (منية المريد : ۱۸۱ )

  موضوعات: احادیث اهل بیت(ع)  لینک ثابت

  [دوشنبه 1395-09-22] [ 01:44:00 ب.ظ ]  
    شهادت امام حسن عسکری علیه السلام تسلیت باد ...

  زندگی نامه امام

  یازدهمین پیشوای متقیان، امام حسن عسگری علیه السلام در سال 232 ه. ق چشم به جهان گشود. پدرش امام دهم، حضرت هادی علیه السلام و مادرش بانویی پارسا و شایسته به نام حدیثه است که برخی از او با نام سوسن یاد کرده اند. از آن جایی که امام حسن علیه السلام به دستور خلیفه عباسی در سامرا در محله عسکر سکونت اجباری داشتند «عسکری» نامیده می شود. از مشهورترین القاب حضرت نقی و زکی و کنیه اش ابومحمد است. او 22 ساله بود که پدر ارجمندش به شهادت رسید. مدت امامتش شش سال و عمر شریفش 28 سال بود و در سال 260 ه. ق به شهادت رسید و در خانه خود در شهر سامرا کنار مرقد پدر بزرگوارش به خاک سپرده شد.


  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [چهارشنبه 1395-09-17] [ 05:27:00 ب.ظ ]      شهادت امام حسن عسکری علیه السلام ...


  روز هشتم ربیع الاول سال 260 هجری، روز دردآلودی برای شهر سامرا بود؛ زیرا خبر شهادت امام عسکری در عنفوان جوانی همه جا را فرا گرفت. بازارها تعطیل شد و توده های محرومی که محبت خود را نسبت به امام، از ترس سرکوب نظام، نهان می داشتند، امروز عنان عواطف خروشان خویش را از کف دادند و شتابان وگریان به سوی خانه امام حرکت کردند.  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

   [ 05:22:00 ب.ظ ]      دهه محسنیه واقعیت یا بدعت1 ...

  پرسش: آیا عزاداری دهه محسنیه پس از دو ماه محرم و صفر که مومنین برای اهل البیت علیهم السلام عزاداری کرده اند، مورد سفارش است؟

  « به صورت دقیق در تاریخ و یا در روایات به روز شهادت حضرت محسن علیه السلام اشاره ای نشده است تا بتوان گفت بیست و هشت صفر تا هشت ربیع ایام محسنیه باشد! و این تاریخ گمانه زنی بیش نیست!. طبق گزارش‌های تاریخی، هجوم به بیت حضرت فاطمه(س) چندین بار اتفاق افتاده‌است و نمی توان به ضرس قاطع شهادت حضرت محسن را چند روز پس از رحلت نبی مکرم اسلام دانست!. طبق نقل مشهور سه روز پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) یک حمله اتفاق افتاده است، و مشهور است که رحلت پیامبر 28 صفر می باشد اما برخی 12 ربیع را سالروز رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) دانسته اند.


  پس از اینکه بیت حضرت زهرا سلام الله علیها مورد هجوم نا اهلان قرار گرفت، از منابع بر می آید که ایشان پیوسته در بستر بیماری بودند، از سوی دیگر گزارشهایی هست که شبها حضرت زهرا سلام الله علیها همراه با فرزندان خود به در خانه مهاجر و انصار می رفتند و به تبیین گری درباره حق خلافت علی علیه السلام می پرداخته اند، و همین تبیین گری و بازگو کردن و به یاد آوردن وصیت های رسول گرامی اسلام یکی از عوامل زمینه ساز نقشه هجوم ناجوانمردانه دشمن به خانه ایشان شد. با توجه به این نقل و قراین شاید بتوان گفت حمله اصلی که سبب آسیب جدی منجر به شهادت حضرت زهرا (علیهاالسلام) و شهادت حضرت محسن شد در اوایل رحلت پیامبر نبوده است و در حمله نهایی که تاریخ آن دقیق مشخص نیست، این هجوم و جنایت تاریخی ناگوار رخ داده است!. برخی از منابع هم حمله به بیت شریف علوی را پس از برگشت سپاه اسامه که حدود یک ماه در سفر بود دانسته اند!، در هر حال آنچه برای ما مسلم هست اصل جنایت و حمله به خانه حضرت زهرا سلام الله که منجر به شهادت حضرت و فرزندشان می باشد.
  عزاداری در دهه اول ربیع نه دارای سابقه تاریخی از جهت عزاداری هست و نه در سیره و سنت شیعیان این رسم دیده می شود!، آنچه در بین علما و مومنان از دیرباز مرسوم بوده و هست این است که در ایام فاطمیه اول و دوم به بیان مرثیه می پردازند و بر مصائب ایشان گریه و عزاداری می کنند. ایجاد جریانی برای زیاد کردن عزاداری از سوی عده ای محل تردید است و مورد تذکر جدی مراجع عظام تقلید نیز قرار گرفته و باید مراقب بود زیاد کردن ایام عزاداری از جهت روانی جامعه را از حالت احترام به اصل عزاداری خارج می کند و آسیب زاست! و این درحالی هست که برای سایر ائمه اطهار به صورت دهه عزاداری صورت نمی گیرد چون بدیهی است که از نظر اجتماعی رسمی و زیاد کردن ایام عزاداری به نفع خود عزاداری نیست!.


  آنچه باید مورد تاکید شیعیان در غیر ایام عزاداری رسمی باشد، مجالس ذکر، خطابه و توسل های هفتگی هیئتها و یا جلسات مذهبی هست که فرصت خوبی برای بیان فضایل و مصائب اهل البیت علیهم السلام می باشد و این همان سیره مراجع و متشرعین در طول این قرنهای متمادی می باشد».

   


  در ادامه نظر دو تن از مراجع عظام تقلید را در مورد ایام محسنیه بخوانید:
  استفتائات حضرت آيت الله مكارم شيرازي : توسل به ذیل عنایت معصومین (علیهم السلام) و فرزندان آنها کار بسیار خوبی است، ولی بهتر این است که برنامه های جدیدی که در میان شیعه سابقه نداشته است ترتیب داده نشود تا برنامه های موجود کم رنگ نگردد.  آیت الله شبیری زنجانی : همین طور پشت سر هم دهه درست کردن،توسط جامعه قابل پذیرش نیست و به مرور زمان زمینه انکار مجموعه عزاداری ها را به وجود می آورد.افراط در عزاداری ها به تفریط می انجامد


  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: محسنیه, دهه محسنیه یابدعت شیعه انگلیسی1  لینک ثابت

  [شنبه 1395-09-13] [ 09:32:00 ق.ظ ]      نیکی به والدین ...

   

  نیکی به والدین

  عَنْ أَبِي الْحَسَنِ مُوسَى( الامام الكاظم) عليه السلام قَالَ‏ :
  سَأَلَ رَجُلٌ رَسُولَ اللَّه صلي الله عليه و آله - مَا حَقُّ الْوَالِدِ عَلَى وَلَدِهِ قَالَ
  لَا يُسَمِّيهِ بِاسْمِهِ وَ لَا يَمْشِي بَيْنَ يَدَيْهِ وَ لَا يَجْلِسُ قَبْلَهُ وَ لَا يَسْتَسِبُّ لَه‏

  از امام كاظم (عليه السلام) كه مردى از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) پرسيد، حقّ پدر بر فرزند چيست؟
  فرمود:
  او را به نام صدا نزند
  جلو او راه نرود
  پيش از وى ننشيند
  وسيله دشنام به او را فراهم نكند

  منبع:
  الكافي جلد ‏2 صفحه 159 باب البربالوالدين ….

  داستانك
  آیت الله مرعشی نجفی، احترام خاصی برای والدین قائل بودند؛ خودشان می‌فرمودند: “وقتی مادرم مرا می‌فرستاد تا پدرم را برای خوردن غذا صدا کنم، بعضی وقت‌ها می‌دیدم پدر به خاطر خستگی، در حال مطالعه خوابش برده است. دلم نمی‌آمد ایشان را بیدار کنم، همان‌طور که پایش دراز بود، صورت خودم را به کف پای پدرم می‌مالیدم تا ایشان بیدار می‌شد.
  در این حال که بیدار می‌شد، برایم دعا می‌کرد و عاقبت‌بخیری می‌خواست، من خیلی از توفیقاتم را از دعای پدر و مادر دارم. “

  برگرفته از خاطرات فرزند مرحوم…

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

   

  موضوعات: احادیث اهل بیت(ع), نیکی به والدین  لینک ثابت

   [ 09:22:00 ق.ظ ]      گناهی گه زندگی را تیره وتار میکند ...

   

  امام صادق علیه السلام:

  الذُّنوبُ الَّتى تُغَيِّيرُ النِّعَمَ البَغىُ وَ الذُّنوبُ التَّى تورِثُ النَّدَمَ القَتلُ وَ الَّتى تُنزِلُ النِّقَمَ الظُّلمُ وَالَّتى تَهتِكُ السُّتورَ شُربُ الخَمرِ وَ الَّتى تَحبِسُ الرِّزقَ الزِّنا وَ الَّتى تُعَجِّلُ الفَناءَ قَطيعَةُ الرَّحِمِ وَالَّتى تَرُدُّ الدُّعاءَ وَ تُظلِمُ الهَواءَ عُقوقُ الوالِدَينِ؛

  گناهی كه نعمت ها را تغيير مى دهد، تجاوز به حقوق ديگران است. گناهى كه پشيمانى مى آورد، قتل است. گناهى كه گرفتارى ايجاد مى كند، ظلم است. گناهى كه آبرو مى بَرد، شرابخوارى است. گناهى كه جلوى روزى را مى گيرد، زناست. گناهى كه مرگ را شتاب مى بخشد، قطع رابطه با خويشان است. گناهى كه مانع استجابت دعا مى شود و زندگى را تيره و تار مى كند، نافرمانى از پدر مادر است.

  علل الشرايع، ج 2، ص584

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

   

  موضوعات: احادیث اهل بیت(ع), نیکی به والدین  لینک ثابت

   [ 09:14:00 ق.ظ ]      عوامل بدبختی ودوری ازولایت ...

   

  ‍ مکاتبه یکی از راههای ارتباط شیعیان با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) بوده است . بی شک یکی از شامخ ترین این مکاتبات ، نامه هایی است که از سوی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) به شیخ مفید ، این عالم جلیل القدر قرن پنجم رسیده و در کتب متعددی نقل شده است . در قسمتی از نامه اول چنین آمده است :

  ما از تمام حوادث و ماجراهایی که بر شما می گذرد ، کاملا مطلع هستیم و هیچ چیزی از اخبار شما بر ما پوشیده نیست. از خطاها و گناهانی که بندگان صالح خداوند از آنها دوری می کردند ، ولی اکثر شما مرتکب شدید ،با خبریم . اگر عنایات و توجهات ما نبود ، مصائب و حوادث ، زندگی شما را در بر می گرفت و دشمنان ، شما را از بین می بردند.

  از عهد شکنی ها و پشت سر گذاشتن عهد و پیمان ها با اطلاعیم (که همین عوامل موجب بدبختی و دوری شما از حریم ولایت شده است ). گویی این ها از لغزشهای خود خبر ندارند. با همه گناهان ، ما هرگز امور شما را مهمل نگذاشته ، شما را فراموش نمی کنیم. پس ، از خداوند بترسید و تقوا پیشه کنید و به خاندان رسالت مدد رسانید.

  بحار الانوار ، ج53، ص175

  لبیکیاخامنه ای لبیک یاحسین است

   

  موضوعات: اللهم عجل لولیک الفرج, غفلت  لینک ثابت

   [ 08:52:00 ق.ظ ]      حکمت مطهر ...

  حکمت ها و اندرزها در کلام استاد مطهری 

   ساده‌زیستی و پرهیز از تکلّف

    از خصایص رسول اکرم صلی الله علیه و آله یکی این بود که ساده و بی‌تکلّف زندگی می‌کرد، ساده و بی‌تکلّف سخن می‌گفت، ساده و بی‌تکلّف غذا می‌خورد. در عین اینکه مقید بود همیشه پاکیزه و نظیف و معطر باشد، بسیار ساده و بی‌تکلّف جامه می‌پوشید. یکی از اصول زندگی آن حضرت سادگی و پرهیز از تکلّف بود. رسول اکرم(ص) اجازه نمی‌داد که مجلس او صدر و ذیل و بالا و پایین داشته باشد؛ مخصوصاً دستور می‌داد که اصحاب و یاران حلقه و دایره‌وار بنشینند که مجلس بالا و پایین نداشته باشد.    به طور کلی مقید شدن به زندگی متکلّفانه ناشی از کوچکی روح و نداشتن شخصیت است. بعضی افراد در خود احساس حقارت می‌کنند و بعد می‌خواهند این حقارت را جبران کنند و برای خود در نظر دیگران شخصیتی اثبات کنند. این گونه  افراد بیشتر خود را به تظاهر به یک سلسله قیود وادار می‌کنند. مردم عالِم که همان مقام علمی و شخصیت علمی آنها گواه راستین آنهاست، احتیاجی نمی‌بینند که تظاهر کنند. برعکس، افرادی که از این جهت احساس عقب‌ماندگی می‌کنند بیشتر به القاب و عناوین و تظاهر اهمیت می‌دهند.  استاد مطهری، حکمت‌ها و اندرزها، ج1، ص93-90 (با تلخیص) حکمتها اندرزها لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: عیدغدیر, حکمت مطهر  لینک ثابت

  [جمعه 1395-09-12] [ 10:26:00 ق.ظ ]      پند های حکیمانه ...

   

  امام خامنه ای(حفظه الله)  درس یک عبادت است. درس در حوزه‌های علمیه یک عبادت محسوب می‌شود. تربیت طلبگی از اوّل این است، درس یک عمل عبادی است. لازمه‌اش این است که این کار مقدس به حساب بیاید. اساتیدی که قبل از درس وضو می‌گیرند تا با وضو بروند سر درس و طلابی که پیش از رفتن به جلسه‌ی درس وضو می‌گیرند تا با وضو در درس حاضر بشوند، در حوزه‌ها کم نیستند. این یکی از چیزهای معمولی و رائج است که وضو بگیرند بروند درس. درس را آن روزی که در حوزه‌ها هیچ امتحانی وجود نداشت و هیچکس از کسی نمی‌پرسید که شما چقدر درس خواندید و بیا ببینم چی خواندید، درس را در همان روزها هم طلبه‌ی حوزه با شوق و رغبت و به صورت خستگی‌ناپذیر و با فراموش کردن بسیاری از جلوه‌های زندگی دنبال می‌کرد هیچ انگیزه‌ای جز انگیزه‌ی معنوی و اخروی و الهی نمی‌تواند یک طالب علم را آن وقتی که از او نمی‌پرسند آقا شما چی خواندید و پیش کی خواندی؟ اینجور وادار به درس خواندن نمی‌کند.  ۱۳۶۴/۰۹/۲۶

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

  موضوعات: عیدغدیر, بیانات حکیمانه حضرت اقا  لینک ثابت

   [ 09:16:00 ق.ظ ]      با شهدا ...

   

  ????سردار شهید احمد سلیمانی بردار سردار سرلشگر حاج قاسم سلیمانی نام؛حاج احمد سلیمانی محل ولادت:روستای قنات ملک از توابع شهرستان بافت سمت:معاون اطلاعات عملیات و جانشین لشگر ۴۱ ثارالله شهادت؛۱۳۶۳ارتفاعات میمک سردارشهید احمدسلیمانی به روایت برادرش حاج قاسم سلیمانی: وقتی که در شب شهادتش مشغول دعای کمیل بود حال عجیبی داشت از اول تا اخر دعا سر به سجده بود و انگار الهام شده بود که قرار است فردا ساعت ۱۰صبح به شهادت برسد. چهره او رو که پس از شهادت دیدم نصف صورتش را خون پوشانده بود و نصف صورتش مثل مهتاب میدرخشید و حقیقتا آرامش خاصی در چهره او پیدا بود که باعث شد این صحنه جزو دیدنی ترین صحنه عمرم در دفاع مقدس باشد. فرازی از وصیت نامه شهید سردار حاج احمد سلیمانی: این دنیا سرابی است که ما در آن چند روزی بیش نیستیم .این دنیا پراز رنگ ها و نیرنگ ها و وابستگی های پوچ میباشد که مانند ماری خوش خط و خال انسان را به خود مشغول میکند .و ما دو راه بیشتر نداریم یا ماندن و غوطه ور شدن در این منجلاب دو روزه و یا دل کندن و جهش کردن و روح را پرواز دادن به ملکوت اعلی و کمک خواستن از معبود که ما را از این غربت تنهایی نجات دهد.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-09-11] [ 03:59:00 ب.ظ ]      علت صلح امام حسن علیه السلام ...

   

  سوال ، چرا اما حسن ( علیه السلام ) با معاویه صلح کرد ؟ و مانند امام حسین (علیه السلام ) نجنگید ؟ پاسخ ۱. فساد معویه برای همه مردم مشخص نبود    معاویه ظاهر دین را نگه می داشت ، اما فساد یزید برای همه مشخص بود و جایی برای صلح نبود . ۲. حفظ اصل اسلام و دین     با توجه به لشگر کشی سپاه روم و خطر حمله آن ها ، جنگ داخلی اصلا به صلاح اسلام و مسلمین نبود . و از طرفی خستگی مسلمانان از جنگ ها پی در پی باعث شد امام حسن( علیه السلام)  صلح کند تا به گفته خویش اصل اسلام و دین حفظ شود .      ۳. نداشتن یاران با وفا      امام حسن (علیه السلام) حتی به اندازه یاران امام حسین(علیه السلام ) یار نداشت . تا جایی که فرماندهان سپاه امام به او خیانت کردند . ۴. و ….        

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است.       

   

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

   [ 03:55:00 ب.ظ ]      حکم آتش زدن پرچم امریکا ...

   

  سوال ، اگر ما پرچم آمریکا و اسرائیل را آتش میزنیم ، و لگدمال می کنیم توهین به یک ملت است!؟ پاسخ یک روز بود که تنها در یک نقطه‌ی دنیا، پرچم امریکا سوزانده و شعار مرگ بر امریکا داده میشد؛ اما شما امروز ببینید در چند نقطه دنیا پرچم امریکا سوزانده میشود و شعار مرگ بر امریکا داده میشود! در خود امریکا پرچم امریکا را آتش زدند؛ این پدیده‌ی مهمّی است. چه عاملی باعث این کار شد؟  مقام معظم رهبری این به معنای اعتراض به سیاست های ظالمانه و اسکتباری آمریکا و اسرائیل است . واین کار به معنای توهین به ملت آمریکا و اسرائیل نیست زیرا اگر این کار توهین بود  خود ملت آنان پرچمشان  را نمی سوزاندند و لگدمال نمی کردند

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

   [ 03:50:00 ب.ظ ]      باشهدا ...

   

   

  سرکلاس استاد از دانشجویان پرسید: این روزها شهدای زیادی رو پیدا میکنن و میارن ایران… به نظرتون کارخوبیه؟؟ کیا موافقن؟؟؟ کیامخالف؟؟؟؟ اکثر دانشجویان مخالف بود!!بعضی ها میگفتن: کارناپسندیه….نباید بیارن… بعضی ها میگفتن: ولمون نمیکنن …گیر دادن به چهار تا استخوووون… ملت دیوونن!!” بعضی ها میگفتن: آدم یاد بدبختیاش میفته!!! تا اینکه استاد درس رو شروع کرد ولی خبری از برگه های امتحان جلسه ی قبل نبود!  همه  سراغ برگه ها رو می گرفتند، ولی استاد جواب نمیداد.????  یکی از دانشجویان با عصبانیت گفت:استاد برگه هامون رو چیکارکردی؟؟؟ شما مسئول برگه های مابودی؟؟؟  استاد روی تخته ی کلاس نوشت: من مسئول برگه های شما هستم…استاد گفت: من برگه هاتون رو گم کردم و نمیدونم کجا گذاشتم؟ همه ی دانشجویان شاکی شدن. استاد گفت: چرا برگه هاتون رو میخواین؟ ✍گفتند: چون واسشون زحمت کشیدیم، درس خوندیم، هزینه دادیم، زمان صرف کردیم…  هر چی که دانشجویان میگفتند استاد روی تخته مینوشت… . استاد گفت: برگه های شما رو توی کلاس بغلی گم کردم هرکی میتونه بره پیداشون کنه؟ یکی از دانشجویان رفت و بعداز چند دقیقه با برگه ها برگشت … استاد برگه ها رو گرفت و تیکه تیکه کرد. صدای دانشجویان بلند شد. استاد گفت: الان دیگه برگه هاتون رو نمیخواین! چون تیکه تیکه شدن! دانشجویان گفتن: استاد برگه ها رو میچسبونیم. برگه ها رو به دانشجویان داد و گفت:شما از یک برگه کاغذ نتونستید بگذرید و چقدر تلاش کردید تا پیداشون کردید، پس چطور توقع دارید مادری که بچه اش رو با دستای خودش بزرگ کرد و فرستاد جنگ؛ الان منتظره همین چهارتا استخونش نباشه!!؟؟بچه اش رو میخواد، حتی اگه خاکستر شده باشه.چند دقیقه همه جا سکوت حاکم شد! و همه ازحرفی که زده بودن پشیمون شدن!! تنها کسی که موافق بود …. فرزند شهیدی بود که سالها منتظر باباش بود. شهدا را یاد کنیم با عمل به وصیت هاشون …  ❣برای شادی روح شهدا صلوات❣


  لبیک یا خامنه ای لبیک یاحسین است

   

   

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

   [ 03:36:00 ب.ظ ]      اعمال خرافی دراخر ماه صفر ...

   

  ???? س 583: در شب اول ماه ربيع‌الاول از حدود نيمه‌شب تا اذان صبح افرادى با در دست داشتن شمع پشت درب مساجد مراجعه و با كوبيدن به درب مساجد و خواندن اذكارى توسل جسته و حاجات خود را طلب مى‌نمايند، البته اين عمل را تا هفت مسجد ادامه مى‌دهند و خصوصاً اين حال توسل در هنگام اذان صبح به اوج خود مى‌رسد و معتقد هستند بدين وسيله اتمام ماه صفر و آمدن ماه ربيع‌الاول را خبر مى‌دهند. نظر حضرتعالى در اين باره چيست؟

  ✅ج: عمل مذكور مستند روايى ندارد و شيوه‌اى قابل تأييد نيست. اگر چه اصل اذكار و ادعيه و طلب حاجات از خداوند متعال عمل پسنديده‌اى است، لكن اشكال در شيوه عمل به نحو ياد شده است، آقايان علماى اعلام (دامت افاضاتهم) و مؤمنين (ايدهم الله تعالى) با پند و اندرز و موعظه و نصيحت از رواج چنين رفتارهايى كه چه بسا ممكن است منتهى به وَهْن مذهب گردد جلوگیری نمایید.

   

  استفتائات جدید رهبری

   

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [چهارشنبه 1395-09-10] [ 09:58:00 ب.ظ ]      شهادت امام رضا علیه السلام ...

  - بزنطى عليه الرحمة نقل مى‏كند: مردى از ماوراء نهر بلخ خدمت امام رضا (ع) آمد و گفت: از شما سؤالى مى‏كنم اگر جواب داديد به امامتان معتقد خواهم بود، حضرت فرمود: از هر چه مى‏خواهى بپرس.

  گفت: مرا از خدايت خبر بده، در كجا بوده و چطور بوده و بر چه چيز تكيه كرده بوده است؟ امام (ع) فرمود:

  «انّ اللّه اَيّنَ الأَينَ بلاأينٍ و كَيّفَ الكْيفَ بلا كيفٍ و كان اعتمادُه على قدرته» .

  يعنى خداوند به وجود آوردنده مكان است بى آنكه مكانى داشته باشد و به وجود آورنده كيفيت است بى آنكه كيفيتى داشته باشد و اعتمادش بر قدرتش بود، (خدا لامكان است، مكان از عوارض جسم است، خدا جسم نيست، كيفيت، مخلوق خداست، لازمه‏اش محدود بودن است، خدا بى انتها است، خدا بر قدرت خود ايستاده، هستى را از جايى دريافت نكرده است).

  آن مرد چون اين جواب را شنيد برخاست، سر مبارك امام را بوسيد و گفت: «اشهد ان لا اله الا الله و ان محمداً رسول الله و ان عليا وصى رسول الله والقيّمُ بعده بما أَقام به رسول الله و انّكم الائمة الصادقون و انك الخلف بعدهم»

  ظاهراً آن مرد از فلاسفه بوده و از جواب امام (ع) پى‏به دانايى و امامت آن حضرت برده استَ

  موضوعات: اهل بیت  لینک ثابت

  [سه شنبه 1395-09-09] [ 03:27:00 ب.ظ ]      شهادت امام رضا علیه السلام ...

  - ثامن الائمه صلوات الله عليه فرمود: مؤمن، مؤمن (واقعى) نمى‏شود مگر آن كه در وى سه سنت (عادت و كار) باشد: سنتى از پروردگارش ،سنتى از پيامبرش و سنتى از امامش. اما خصلتش از پروردگار آن است كه اسرار مردم را مخفى بدارد و افشا نكند و اما خصلتش از پيامبر آن است كه با مردم مدارا كند، و امام خصلتش از امام آن است كه در ضررهاى بدنى و مالى صبر و استقامت داشته باشد.

  «قال الرضا (ع) لايكون المؤمن مؤمناً حتّى يكونَ فيه ثلاث خصالٍ: سنةٌ من ربه و سنة من نبيه و سنة من وليّه، فاما السّنةُ من ربه فكتمان السر و اما السنة من نبيه فمداراة الناس و اما السنة من وليّه فالصبر فى الباساء والضراء» تحف العقول: ص 442.

   

  موضوعات: امام رئوف 7, امام رئوف1, امام رئوف2  لینک ثابت

   [ 03:24:00 ب.ظ ]      شهادت امام رضا علیه السلام ...

  - رسول خدا (ص) فرمود: بزودى پاره‏اى از بدن من در زمين خراسان دفن مى‏شود، هيچ غمگينى او را زيارت نمى‏كند، مگر آن كه خدا غمش را زايل مى‏كند و هيچ گناهكارى او را زيارت نمى‏كند، مگر آن كه خدا گناهانش را مى‏آمرزد.

  «قال رسول اللّه (ص) ستّد فَنُ بضعةٌ منى بخراسان مازارها مكروب الا نفس الله كربه و لا مذنب الا غفرالله ذنوبه

  زيارت ائمه عليهم السلام مانند توبه از مكفرات است و مصداق: «ان الحسنات يذهبن السيئات» (هود: 114) مى‏باشد، رسول خدا (ص) اين كلام را در وقتى فرموده كه هنوز پدر و مادر امام هم به دنيا نيامده بودند.

  امام جواد صلوات الله عليه به داوود صرمى فرمود: «من زار ابى فله الجنة» .

  و در روايت ديگرى فرمود: هر كس قبر پدرم را عارفاً بحقه زيارت كند ازطرف خدا بهشت او را ضمانت مى‏كنم: «قال ابوجعفر محمد بن على الرضا (ع) ضمنت لمن زار قبر ابى (ع) بطوس عارفاً بحقه الجّنةَ على اللّه عزوجل»

   

  موضوعات: امام رئوف1  لینک ثابت

   [ 03:20:00 ب.ظ ]      شهادت امام صادق (ع)تسلیت باد ...

  عبَدُ الناس مَن أقامَ الفرائِض و اَسْخَی النّاس مَن اَدّیٰ زکاتَ مالِه و اَزهَدُ النّاس مَن اِجتَنَبَ الحرام و اَتقَی الناس مَن قالَ الحق فی ما لَهُ و علیه

  امام صادق (ع) از جد بزرگوار خویش نقل میفرماید: عابدترین مردم کسی است که فرائض را به جا میآورد. سخیترین آن کسی است که زکات مال را میدهد. پارساترین مردم آن کسی است که از حرام اجتناب کند و پرهیزگارترین مردم هم آن کسی است که حق را بگوید؛ چه آن جایی که این حق بر او است یا برای او است.

  الامالی شیخ صدوق، صفحه ۷۲

   

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [یکشنبه 1395-05-10] [ 08:20:00 ق.ظ ]      احکام روزه ...

  هنگام اذان مغرب، افطار كردن بهتره، يا خوندن نماز مغرب و عشا؟

   همه مراجع:
  خوندن نماز مغرب و عشا بهتره؛ ولى اگر كسى منتظر شماست يا خیلی گرسنه هستید و به خاطر گرسنگی نمى ‏تونید نماز رو با حضور قلب بخونید، اول افطار كنید.

  توضیح المسائل مراجع، م 1750 ؛ وحيد، توضيح المسائل، م 1758.

   

  موضوعات: عیدغدیر, احکام روزه  لینک ثابت

  [سه شنبه 1395-04-01] [ 07:09:00 ب.ظ ]      میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی مبارک باد ...

   


  مولود رمضان

  پیشواى دوم، نه تنها از نظر علم، تقوى، زهد و عبادت، مقامى برگزیده و ممتاز داشت، بلكه از لحاظ بذل و بخشش و دستگیرى از بیچارگان و درماندگان نیز در عصر خود زبانزد خاص و عام بود. وجود گرامى آن حضرت آرام بخش دل هاى دردمند، پناهگاه مستمندان و تهیدستان، و نقطه امید درماندگان بود. هیچ فقیرى از در خانه آن حضرت دست خالى برنمى گشت.

   

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

   [ 07:04:00 ب.ظ ]      میلاد ارباب پاسدار بزرگ دین اسلام امام حسین علیه السلام مبارک ...


  بسم ربـــ الحسین علیه السلام

  ولادت فرخنده مهتر جوانان بهشت و آموزگار شهادت،
  آقا امام حسین (علیه السلام)
  بر آنان که از جنس شهیدان و هم پیمان با حسین(علیه السلام )
  و از نسل فصل سرخ استقامتند ،
  مبارک و خجسته باد . . .

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

  [سه شنبه 1395-02-21] [ 12:03:00 ب.ظ ]      معارف اهل بیت ...

  انسانهای_نالایق

  جمعی از اصحاب در محضر رسول خدا بودند، حضرت فرمود: می خواهید کسل ترین، دزدترین، بخیل ترین، ظالم ترین و عاجزترین مردم را به شما نشان دهم؟
  اصحاب: بلی یا رسول الله!
  فرمود:
   کسل ترین مردم کسی است که از صحت و سلامت برخوردار است ولی در اوقات بیکاری با لب و زبانش ذکر خدا نمی گوید.
  - دزدترین انسان کسی است که از نمازش می کاهد، چنین نمازی همانند لباس کهنه در هم پیچیده به صورتش زده می شود.
  بخیل ترین آدم کسی است که گذرش بر مسلمانی می افتد ولی به او سلام نمی کند.
  ظالم ترین مردم کسی است که نام من در نزد او برده می شود، ولی بر من صلوات نمی فرستد.
  و عاجزترین انسان کسی است که از دعا درمانده باشد.

  موعظه های تکان دهندهج 84، ص 257.

  موضوعات: اهل بیت  لینک ثابت

  [دوشنبه 1395-02-06] [ 01:41:00 ب.ظ ]      معارف اهل بیت ...

   

  امام کاظم علیه السلام میفرمایند:

  حدیث سنگینی است واقعا❗️

  اگر شیعیانم را زیر و رو کنم، جز ادعا چیزی دیگری ندارند و اگر آنان را آزمایش کنم سر از ارتداد درآورند و اگر ایشان را تصفیه نمایم از هزار نفر جز یک نفر خالص وبی غش نباشد و اگر غربالشان کنم با من جز خواص و نزدیکانم نمانند ، فراوانند افرادی که برپشتی ها تکیه می زنند و می گویند:
  ما شیعه علی علیه السلام هستیم⁉️
  شیعه علی علیه السلام کسی است که کردارش گواه رفتارش باشد.

  روضه کافی ج1 ص471

   

  موضوعات: اهل بیت, شبهات  لینک ثابت

   [ 01:33:00 ب.ظ ]  

    پندهای حکمت اموز ...

   

  آیت الله بهاء الدینی(ره) : سه ‌چیز برای حل معضلات و گرفتاری خیلی مؤثر است. 1⃣ کشتن گوسفند، کسانی که تمکن مالی دارند، گوسفند ذبح کنند و به فقرا بدهند. کشتن گوسفند و خون ‌ریختن خیلی از بلاها را رفع می‌‌کند. 2⃣ حدیث کساء است. «و ادفعوا أمواج البلاء بالدّعاء» پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) چند بار قسم ‌خوردند که اگر کسی این حدیث را بخواند، اگر غمگین باشد، غمش برداشته می‌‌شود، صاحب حاجت حاجتش برآورده می‌‌شود. 3⃣ چهارده‌ هزار مرتبه صلوات فرستادن است. حالا چهارده ‌هزار مرتبه را چند نفر یا در چند جلسه بفرستند فرقی نمی‌کند. ذکر صلوات برای اموات خیلی خاصیت دارد. گاهی من برای اموات صلوات را هدیه می‌‌کنم و اثرات عجیبی هم دیدم. خواب دیدم فردی به چند نوع عذاب گرفتار است مقداری صلوات برایش هدیه کردم دوباره در خواب دیدم، الحمدلله صلوات‌ها او را نجات داده‌اند. کسی می‌‌گفت: مادرم چند‌ سال قبل مرده بود، یک شب خوابش را دیدم، گفت: پسرم! هیچ‌ چیزی مثل صلوات روح من را شاد نمی‌کند؛ بهترین هدیه که به من می‌‌دهی، این ذکر است. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  منبع : آیت بصیرت

   

  موضوعات: عیدغدیر  لینک ثابت

   [ 01:47:00 ب.ظ ]      معارف اهل بیت ...

  موضوع حدیث: اهمیت دعای پدر

   

  پیامبر اعظم (ص)می فرمایند:

  دعای پدر برای فرزند مانند اب برای زراعت مفید و لازم است.


  منبع حدیث: الفردوس ج2 ص 213

   

  موضوعات: اهل بیت  لینک ثابت

   [ 01:43:00 ب.ظ ]      معارف اهل بیت ...

  موضوع حدیث: پاداش اموزش قران به فرزند

   

  پیامبر اعظم (ص)می فرمایند:
  کسی که به فرزندش قران بیاموزد در روز قیامت بر سر پدر و مادرش تاج پادشاهی گذاشته می شود.


  منبع حدیث: کنزالعمال ج 1 ص 540

   

  موضوعات: اهل بیت  لینک ثابت

   [ 01:41:00 ب.ظ ]      میلاد امام جواد (ع)مبارک باد ...

   

  موضوعات: اهل بیت  لینک ثابت

  [یکشنبه 1395-01-29] [ 02:11:00 ب.ظ ]    1 2