بهمن 1397
شن یک دو سه چهار پنج جم
 << <   > >>
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


اللهم صل علی محمد وال محمدوعجل فرجهم ضمن عرض سلام وخوش امد گویی خدمت سروران گرامی هدفم از وبلاگ نویسی فقط رضای خداوند است شاید بتوانم در این راستا عماری برای سید علی زمان باشم از نظرات وپیشنهادات وانتقادات شما گرامیان به گرمی استقبال میکنم ومتشکرم یاعلی(عمار)


 موضوعات 

 • همه
 • سبک زندگی اسلامی
 • طوفان جاهلیت
 • یاد شهدا
 • بیانات حکیمانه حضرت اقا
 • تزکیه نفس
 • جنگ نرم
 • معارف اهل بیت
 • مناسبتهای ملی
 • تزکیه نفس
 • اسلام ستیزی
 • موضوعات اخلاقی
 • احکام
 • تربیت فرزند(تاثیرپاداشهای اجتماعی دررفتار فرزند
 • باشهدا(اخلاص شهیدبروجردی)
 • انتخابات
 • پزشکی درمانی
 • دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران
 • 8سال دفاع مقدس
 • حقوق بشرامریکایی


 •  نوای وبلاگ رهبرمن 


   روزشمار عیدغدیر 

  روزشمار غدیر روزشمارعیدغدیر

   دعای عظم البلا 

  دعای عظم البلا

   دفاع مقدس 

  جنگ دفاع مقدسجنگ

   روزشمارفاطمیه 

  روزشمار فاطمیهفاطمیه


   روزشمارمحرم 

  روزشمار محرم عاشوراروزشمارمحرم

   مرگ بر امریکا 

  مرگ بر آمریکا

   یادگار انقلاب 

  انقلاب اسلامی

   ذکرایام هفته 

  ذکر روزهای هفته

   انس با قران 

  آیه قرآن تصادفی

   دانشنامه مهدویت 

  مهدویت امام زمان (عج)

   پخش زنده حرمها 

  پخش زنده حرم

   زیارت عاشورا 

  زیارت عاشورا

   دعای سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه 

  دعای فرج

   جانم فدای رهبر 

  اللهم صل علی محمد وال محمدوعجل فرجهم ما را به غیر داغ تو گریان نمیکنند جز در هوای روضه بریشان نمیکنن انان که مومنن امتحان شده اند هر چه کنند بشت به ایمان نمیکنند تا برچم حسین رو بام خانه هاست باور کنید حمله به ایران نمیکنند یاد شهیدان یاد ولایت میاورد بیهوده نیست یاد شهیدان نمیکنند پیران مدعی همین انقلاب ما کاری که میکنند جوانان نمیکنند با نهضت حسینی دوران مخالفند حفظ حریم بیر جماران نمیکنند اسلام زنده است ببینید دشمنان دیگر هوای حمله به لبنان نمیکنند این گردباد های به غیرت درامده تسلیم رهبرند که طوفان نمیکنند صد شکرکه دستان ولی برسرماست دستان ابوالفضل علی یاور ماست ما فاتح فتنه های دورانیم چون سید علی خامنه ای رهبر ماست ما از الست طایفه ای سینه خسته ایم ما بچه های مادر پهلو شکسته ایم امروز اگر سینه و زنجیر میزنیم فردا به عشق فاطمه شمشیر میزنیم ما را نبی قبیله سلمان خطاب کرد روی غرور و غیرت ما هم حساب کرد از ما بترسید طایفه ای پر اراده ایم ما مثل کوه پشت سید علی ایستاده ایم مردم همیشه نور خدا منجلـی شود / در سینه ای که مملو مهر ولــی شود من افتخار می کــــنم آری خـــدا کــنـد / جـانم فــــدای حضرت سیدعلــــــی شود

   مرگ بر امریکا 

  -->

   نوای وبلاگ 

   
    سیره وسنن نبوی(مصافحه) ...


  در سیره ی پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله آمده است ، زمانی که کسی با ایشان دست می داد ، تا او دستش را نمی کشید ، ایشان دست مبارکشان را در دست او نگه می داشتند.
  بیاییم ، با همین سنت ساده شبیه رسول اکرم شویم و از همین جا شروع نماییم.

   

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

  [شنبه 1395-09-27] [ 03:19:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(تواضع) ...

  ابوذر غفاری نقل می کند: رسول خدا (ص) میان اصحاب می نشست و گاهی که فردی غریب و ناشناس می آمد و آن حضرت را نمی شناخت از جمع می پرسید: محمد کدام یک از شماست. آن بزرگوار همواره در میان اصحابش حلقه وار می نشست تا امتیازی پیدا نکند، می فرمود: «ان الله یکره من عبده ان یراه متمیزاً بین اصحابه خداوند کراهت دارد از آن بنده ای که خود را برجسته تر از اصحابش بنگرد.»مکارم الاخلاق ص16

  آن حضرت در مسجد سازی و حفر خندق در میادین جنگ، شخصاً شرکت می کرد، احدی از بستگان اسیر خود را بدون اجازه رزمندگان و گذشت صاحبان حق، آزاد نمی کرد. داستان اسارت شوهر دخترش زینب و هم چنین خواهر رضاعی اش دختر حلیمه، شاهد گویایی بر این حقیقت است. هرگز به مردم وعده های کذایی نمی داد، همواره قانون مدار و منظم و منضبط بود و دیگران را نیز به آن تشویق می کرد.

  این موارد و نمونه های بسیاری دیگر از سیره عملی پیامبر عظیم الشأن (ص) که بیان نشد، فراتر از آن چیزی است که این مقال بتواند آن را به تمام و کمال بازگو کند. اما همین بس که محمد (ص) اسوه کامل و حسنه اخلاق و نمونه عملی و عینی بنده خالص خداست که مؤمنان خداجو باید او را سرمشق دین و دنیای خود قرار دهند تا سعادت ابدی را نصیب خویش گردانند.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

  [جمعه 1395-09-26] [ 04:39:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(مدارا ودوستی) ...

  رسول معظّم (ص) مطابق جهان بینی اسلامی، بندگان خدا را مظهر آیات الهی می دانست و آنان را بسیار دوست می داشت و بر سعادت و هدایت آنها حریص بود. سختی های زندگی مادی و ضلالت و گمراهی قومش برای وی غم انگیز و مصیبت بار بود. به همین دلیل وقتی یک یهودی به دروغ ادعای طلب کاری می کند و او را از حرکت باز می دارد و عمامه اش را به گردن وی می پیچاند، آن حضرت عکس العمل خشونت باری نشان نمی دهد و اصحابش را نیز از تعرض به وی نهی می نماید و همین مهربانی، آن یهودی را شرم سار می کند به طوری که بی اختیار شهادتین را می گوید.(یادداشتهای شهید مطهری)

  امام سجاد (ع) در خطابه شورانگیز شام می فرماید: من فرزند آن رادمردی هستم که وقتی مردم پابرهنه بودند او هم پابرهنه راه می رفت و هنگامی که آنان کفش پوش شدند او هم نعلین برای خود انتخاب نمود.

  وقتی در مکه و طائف پیشانی او را شکستند، پیامبر (ص) به جای نفرین، آنان را دعا کرد و فرمود: «بار پروردگارا! قوم من لیاقت دارند و نمی فهمند، آنان را هدایت فرما». در جنگ احد پیشانی اش را شکستند، از مکه اخراجش کردند، ولی پس از فتح مکه، از ابوسفیان ها گذشت و فرمود: «انتم الطلقا؛ شما آزاد هستید.»

  از شعب ابوطالب که آزاد شد باز هم به سراغ مردم رفت و آنان را به اسلام دعوت کرد، چرا که او طبیب دل سوزی بود که به سراغ مریض هایش می رفت و به درمان آنان می پرداخت. اینها همه نشان دهنده شرح صدر و اوج مهربانی کسی است که هیچ گاه کینه کسی را به دل نگرفت و هیچ کسی را از خود نرنجاند.

  به قول امام راحل (ره) «در شدت شفقت و رأفت آن بزرگوار بر همه عائله بشری همین بس که قرآن در آیات اول سوره شعراء می فرماید: «لعلّک باخعٌ نفسک الاّ یکونوا مؤمنین؛(شعراء(26)ایه 3)

  ای رسول ما! تو چنان در اندیشه هدایت خلقی که می خواهی جان عزیزت را از غم ایمان نیاوردن آنان هلاک سازی.»


  لبیک یاخامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 04:35:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(رفتاربازنان) ...

   

  رسول اکرم (ص) با آیات قرآن و سیره عملی خویش، عکس العمل مناسبی را در عصر جاهلیت از خود بروز دادند و به بانوان، شخصیت و حیات تازه ای بخشیدند و فرمودند: از دنیای شما سه چیز را دوست دارم: زن و عطر و نماز که نور چشم من است.

  امام صادق (ع) درباره سیره آن حضرت می فرماید: «و کان رسول اللّه یسلّم علی النّساء و یردّون علیه السلام؛خط مشی رسول خدا (ص) این گونه بود که به زنان سلام می داد و آنان نیز پاسخ می دادند.»اصول کافی ج2 ص648

  رسول اکرم (ص) بارها به اصحابش می فرمودند: «الا خیرکم خیرکم لنسائه و انا خیرکم لنسائی؛محجه البیضاء ج2 ص95

  آگاه باشید بهترین شما کسانی اند که با زن ها نیکورفتار باشند و من برای زن هایم بهترین شما می باشم».

  و  فرمودند: «انسان با شخصیت، زنش را محترم می شمارد ولی آدم پست آن را بی مقدار می داند.»

  از علائم خوش رفتاری آن حضرت با همسرانش این بود که در محیط خانه کار می کرد، لباس و کفش خود را می دوخت، گوسفند و شتر را می دوشید و در گرفتاری های خانوادگی آنان را یاری می کرد. گاهی که خدمت گزار خانه خسته می شد شخصاً گندم و جو را دستداس می کرد.سنن النبی ص 73


  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 04:29:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(اداب زندگی جمعی) ...

  رسول گرامى اسلام‏ صلى الله علیه و آله روى فرش ساده و حصیر مى‏خوابید، كفش و لباس خود را وصله مى‏ زد، گاهى كه به او توهین مى‏ شد با تبسّم یا عفو برخورد مى‏ نمود، شخصاً به بازار مى‏ رفت و نیازمندى‏هاى خود را به خانه مى‏ آورد و در كارهاى خانه كمك مى كرد.

  «اَنس» مى‏گوید: سال‌ها در خانه پیامبرصلى الله علیه و آله بودم و هرگز از من انتقاد و گلایه‏ اى نكرد. به دست خود شیر مى‏ دوشید. به اطفال سلام مى ‏كرد. دعوت برده ‏ها را مى‏ پذیرفت. از غذایى كه میل نداشت مذمّت نمى‏ كرد. درباره مسواك و استفاده از عطر و به جاى آوردن غسل جمعه و اصلاح سر و صورت خود و پوشیدن لباس سفید، عنایت و دقّت خاصّى داشت.

  در حال غذا خوردن به چیزى تكیه نمى‏ داد تا در كنار نعمت‏هاى خدا قیافه متكبّرانه به خود نگیرد.

  از حشمت‏هاى ظاهرى تنفّر داشت، لذا اجازه نمى‏داد كسى پشت سر او به عنوان همراه، راه بیفتد.

  هرگاه سواره بود و كسى مى‏ خواست دنبال او بیاید، مى ‏فرمود: یكى از این سه كار را بكن یا جلوتر از من برو و من پشت سر تو بیایم یا من مى ‏روم و شما بعداً بیایید و یا این كه دو نفرى سوار مركب مى‏ شویم.

  وقتى برخى از زنان پیامبر از او درخواست كردند كه از غنائم به دست آمده به ما هم بدهید و به او عرض كردند: تا كى وضع ما باید این قدر ساده باشد؟ پیامبر ناراحت شد و فرمود: زندگى من زندگى ساده‏اى است اگر مى ‏خواهید با من زندگى كنید، صبر كنید و اگر نمى‏ خواهید، من حاضرم شما را طلاق دهم.

  یك بار وارد خانه دخترش فاطمه شد، دید او دستبندى به دست كرده و پرده جدیدى آویخته، پیامبر بدون آن كه حرف بزند برگشت. فاطمه زهرا علیهاالسلام متوجه قضیه شد و فوراً پرده و دستبند را خدمت پیامبر فرستاد و پیام داد كه به هر نحو صلاح مى‏دانید، به مصرف برسانید.

  رسول خداصلى الله علیه و آله در حضور كسى لباس خود را از تن بیرون نمى‏كرد.

  پیش كسى پاى خود را دراز نمى‏ كرد. با گشاده‏رویى صحبت مى‏كرد و به همه افراد توجه مى‏فرمود.

  گاهى براى فهماندن مطلب، آن را تا سه بار تكرار مى‏فرمود.

  صدا زدن و جواب دادن او هر دو همراه با احترام بود، حتى نسبت به زنان و كودكان.

  از بیماران عیادت و دلجویى مى‏كرد.

  هنگام خروج از خانه، خود را آماده و زینت مى‏كرد.

  نیكوكاران را پاداش مى‏داد، روزى شخصى را در حال نماز دید كه با جمله‏هایى بسیار پر مغز و زیبا با خداى متعال راز و نیاز مى‏كند. فرمود: نمازش كه تمام شد او را نزد من آورید. وقتى به حضور حضرت رسید، حضرت سكّه طلایى به او هدیه داد و فرمود: «و هبت لك الذهب لحسن ثنائك على الله»؛ چون حال خوشى داشتى و خدا را به نیكویى حمد و سپاس مى‏كردى این سكه را به تو بخشیدم.

  هنگام خوردن آب و غذا، «بسم اللّه» و بعد از آن «الحمدللّه» مى‏گفت.

  نمى ‏نشست و بر نمى‏ خواست جز با ذكر خدا.

  روزى به كارگرى برخورد كه بر اثر كار بسیار پینه بر دست داشت، دست‏هاى او را در دست گرفت و بر آنها بوسه زد.

  به اشخاصى كه مورد احترام واعتماد مردم بودند، احترام مى‏ گذارد و گاهى مسئولیت امور را به همان شخص مورد نظر واگذار مى‏ كرد.

  نسبت به كارهاى نیك و بد بى تفاوت نبود بلكه هم اهل تشویق  بود و هم اهل انتقاد.

  به خاطر شدّت علاقه‏اى كه به هدایت مردم داشت به قدرى مى‏ سوخت كه آیه نازل شد ما قرآن را نفرستادیم كه تو خود را به دردسر و مشقت اندازى: «ما انزلنا علیك القرآن لتشقى.»

  در مجلس چنان با یك یك مردم گرم مى‏ گرفت كه هر كدام خیال مى‏ كردند نزدیك‏ترین افراد به پیامبرصلى الله علیه و آله تنها اوست.

  گاهى بعضى از یاران آن حضرت از ایشان درخواست مى‏ كردند كه به دشمنان خود نفرین كند اما او حاضر نمى ‏شد و دعاى او این بود كه خداوندا! این مردم را هدایت فرما.

  چون با كسى دست مى‏ داد تا او دست پیامبر را رها نمى‏ كرد. پیامبرصلى الله علیه و آله دست خود را عقب نمى‏ كشید.

  تا آنجا كه ممكن بود سائل را رد نمى‏ كرد حتى روزى زنى فرزند خود را نزد پیامبرصلى الله علیه و آله فرستاد و گفت: به حضرت بگو پیراهن خود را به من عطا كن. فرزندش خدمت حضرت رفت و تقاضاى پیراهن نمود، پیامبر پیراهن خود را به او داد ولى آیه نازل شد كه: «لا تبسطها كل البسط»؛ حق ندارى هر چه دارى در راه خدا انفاق كنى.

  وارد مجلس كه مى‏ شد، در قسمت پائین مى ‏نشست؛ هدیه را هر چند كم بود مى‏ پذیرفت.

  هرگاه یكى از مسلمانان و اصحاب خود را نمى‏ دید فوراً سراغ او را مى‏ گرفت و اگر در مسافرت بود برایش دعا مى‏ كرد، و اگر مریض بود به عیادتش مى‏ رفت.

  در جلسات، دایره ‏وار مى ‏نشست كه بالا و پائین آن معلوم نباشد.

  در اجراى قانون، میان هیچ كس فرقى نمى‏ گذاشت و لذا وقتى یكى از یارانش واسطه شد كه قانون و حدّ خدا در مورد زنى از قبیله‏ هاى معروف و سرشناس اجرا نشود، فرمود: به خدا سوگند اگر دخترم دزدى كند حد خدا را در مورد او جارى مى‏كنم و در اجراى قانون میان انسان‏ها هرگز فرقى نمى ‏گذارم.

  پیامبر درباره اُسرا و بردگان فوق‏ العاده سفارش مى‏كرد. او با زن اسیرى ازدواج نمود كه این عمل سبب محبّت مردم به اُسرا و شخصیّت آنان شد. و به همین خاطر مسلمانان، بسیارى از اسیران را آزاد كردند. رسول‏ خداصلى الله علیه و آله مى‏ فرمود: از همان لباس و غذاى خود به آنان بدهید و نام آنها را با كلمه جوانمرد صدا بزنید، تا احساس ناراحتى نكنند.

  با غنى و فقیر یكسان برخورد مى‏ نمود. در گفتگوها از جدال و سخنان غیر لازم خوددارى مى‏ كرد. هرگز دنبال عیبجویى و بدگویىِ این و آن نبود و از قهقهه و خنده بلند دورى مى‏ كرد.

   

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

  [پنجشنبه 1395-09-25] [ 11:30:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(همدردی وکمک) ...


  پیش از بعثت پیامبرصلى الله علیه و آله زندگى بر مردم سخت شد و كم كم كار به قحطى كشید، مردم به وحشت افتاده بودند، از جمله حضرت ابوطالب پدر بزرگوار حضرت على علیه السلام كه پیرمردى عیالمند و كم درآمد بود، نیاز شدیدى به كمك داشت.

  پیامبرصلى الله علیه و آله با عموى خود(عباس) بنا گذاشتند خدمت ابوطالب برسند و هر یك، یكى از فرزندان او را به خانه خود بیاورند و بدین وسیله مخارج زندگى او را سبك كنند. این تصمیم عملى شد. عباس، جعفر را به خانه خود برد و پیامبرصلى الله علیه و آله هم على علیه السلام را به منزل آورد و از همان اوان كودكى مربّى او گردید.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:59:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(بخشش وزهد) ...

   


  روزى پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله دوازده درهم به حضرت على علیه السلام داد و فرمود: لباسى براى من تهیّه كن. على علیه السلام به بازار رفت و لباسى به همان قیمت تهیّه كرد و خدمت رسول اكرم صلى الله علیه و آله آورد. پیامبر فرمود: اگر لباس ارزان‏تر یا ساده‏ترى بود بهتر بود. اگر فروشنده حاضر است لباس را به او برگردان. حضرت على ‏علیه السلام لباس را برگرداند و پول را پس گرفت و خدمت پیامبرصلى الله علیه و آله برگشت.

  رسول ‏خداصلى الله علیه و آله با على علیه السلام به سوى بازار راه افتادند، در راه كنیزى را دیدند كه گریه مى‏كند، از حالش جویا شدند. گفت: چهار درهم پول براى خرید جنس به من داده‏اند ولى پول را گم كرده‏ام و اكنون مى‏ترسم كه به خانه برگردم. پیامبرصلى الله علیه و آله چهار درهم از دوازده درهم را به او داد و آنگاه به بازار رفتند و پیراهنى به قیمت چهار درهم خریدند.

  هنگام بازگشت برهنه‏اى را دیدند، لباس را به او بخشیدند و دوباره به بازار برگشته و پیراهن دیگرى خریدند. در راه بازگشت به منزل دوباره همان كنیز را دیدند كه ناراحت است و مى‏گوید: چون برگشتن به خانه طول كشیده مى‏ترسم مرا بزنند. پیامبرصلى الله علیه و آله همراه كنیز به منزل صاحبش رفت، صاحب خانه به احترام تشریف فرمایى پیامبرصلى الله علیه و آله كنیز را بخشید و او را آزاد نمود. رسول اكرم فرمود: چه دوازده درهم با بركتى كه دو برهنه را پوشاند و یك نفر را آزاد كرد.

  آرى، اگر ما هم كمى از زندگى خود بكاهیم بسیارى از برادران ما به نوائى مى‏رسند.

  یك نفر یهودى چند درهم از پیامبرصلى الله علیه و آله طلب داشت. روزى مطالبه كرد ولى پیامبرصلى الله علیه و آله چیزى نداشت كه به او بپردازد. یهودى گفت: همین جا در كنار تو مى‏مانم تا بدهى خود را بپردازى و پیامبرصلى الله علیه و آله را در جاى خود نگه داشت. ظهر شد، مردم نماز ظهر را خواندند، عصر هم گذشت و وقت نماز مغرب و عشا فرا رسید و آن یهودى همچنان پیامبرصلى الله علیه و آله را عملاً بازداشت كرده بود. مردم از رفتار آن مرد یهودى عصبانى شدند اما پیامبرصلى الله علیه و آله فرمود: ما حق ظلم نداریم. این رفتار پیامبر باعث شد تا آن یهودى به خاطر صبر، متانت و خوش اخلاقى پیامبر مسلمان شد و مقدارى از مال خود را نیز در راه خدا داد و گفت: این كار من نسبت به رسول خدا جنبه آزمایشى داشت نه جسارت.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

   

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:53:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی(عبادات) ...

  عبادت پیامبر
  چون پاسى از شب مى‏گذشت رسول‏ خداصلى الله علیه و آله از بستر برمى‏خاست و پس از گرفتن وضو و زدن مسواك و تلاوت آیاتى چند از قرآن كریم، در گوشه‏اى به عبادت مى‏پرداخت و اشك مى‏ریخت. بعضى از همسرانش كه او را به این حال مى‏دیدند مى‏گفتند: تو كه گناهى ندارى چرا این قدر اشك مى‏ریزى؟ مى‏فرمود: آیا بنده شاكر خدا نباشم؟

  امّ سلمه مى‏گوید: شبى پیامبر در خانه من بود، نیمه شب، او را نیافتم به سراغش شتافتم، دیدم در تاریكى ایستاده، دست‏ها را بلند كرده، اشك مى‏ریزد و مى‏گوید: خدایا! هرچه نعمت به من داده‏اى از من مگیر، دشمنم را خشنود مكن، به بلاهایى كه مرا از آنها نجات دادى گرفتارم مكن، حتى به اندازه چشم بر هم زدنى مرا به خود وامگذار. به او گفتم پدر و مادرم فدایت شوند، شما كه بخشوده شده‏اى! فرمود: هیچ كس از خدا بى‏نیاز نیست. حضرت یونس آنى به خودش واگذار شد، در شكم ماهى زندانى شد.

  چون ماه رمضان مى‏رسید، پیامبر همه بردگان خود را آزاد مى‏كرد، به هنگام نماز مى‏لرزید و هرگاه نماز را به تنهایى مى‏خواند ركوع و سجود آن را طول مى‏داد ولى هرگاه با مردم به جماعت نماز مى‏خواند بسیار عادّى و ساده برگزار مى‏كرد. به یكى از یارانش كه امام جماعت سایر مسلمانان شده بود سفارش فرمود: هرگاه با مردم به نماز مى‏ایستى سعى كن بعد از حمد، سوره كوچكى قرائت كنى و نماز را طول ندهى.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:49:00 ب.ظ ]      سیره وسنن نبوی ...

  پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد بن عبدالله صلوات الله علیه واله


  دائماً متفکر بود

  اکثر اوقات ساکت بود

  خلقش نرم بود

  کسي را تحقير نمي‌‌کرد

  دنيا و ناملايمات هرگز او را به خشم نمي‌آورد

  حقي پايمال مي‌شد از شدت خشم کسي او را نمي‌‌شناخت تا اينکه حق را ياري کند

  هنگام اشاره به تمام دست اشاره مي‌فرمود

  وقتي خوشحال مي‌شد چشمها را به ‌هم مي‌نهاد

  بيشتر خنده‌هاي آن حضرت تبسم بود

  مي‌فرمود حاجت کساني که به من دسترسي ندارند را ابلاغ کنيد

  هر کس را به مقدار فضيلتي که در دين داشت احترام مي‌کرد

  با مردم انس مي‌گرفت و آنان را از خود دور نمي‌کرد

  در همه امور اعتدال داشته و افراط و تفريط نمي‌کرد

  زبان خويش را از بيان سخنان غيرضروري کنترل مي‌کرد

  در انجام وظيفه به هيچ وجه کوتاهي نمي‌کرد

  بافضيلت‌ترين فرد نزد پيامبر خيرخواه‌ترين آنان براي مردم بود

  پيامبر در هيچ محفل و انجمني نمي‌نشست و برنمي‌خاست جز آنکه به ياد خدا باشد

  در مجالس جايگاه خاص براي خود برنمي‌گزيد

  هنگامي که بر جمعي وارد مي‌شد در جاي خالي مي‌‌نشست و به ياران خويش دستور مي‌داد اين گونه عمل کنند.

  هر کس براي رفع نياز رجوع مي‌کرد نيازش را برآورده مي‌کرد يا با کلام دلنشين آن حضرت قانع مي‌شد.

  رفتار پيامبر آنقدر نرم بود که مردم او را همچون پدري دلسوز و مهربان مي‌دانستند و حق همه مردم نزد آن بزرگوار يکسان بود

  مجلسش مجلس بردباري، حيا، صدق و امانت بود

  عيب‌جو نبود و از کسي هم تعريف زياد نمي‌کرد

  پيامبر نفس خود را از سه چيز پرهيز مي‌داد جدال، پرحرفي و سخنان غيرضروري

  هرگز کسي را سرزنش نمي‌کرد

  در پي لغزش‌هاي مردم نبود

  سخن نمي‌گفت مگر در جايي که اميد ثواب در آن وجود داشت

  سخن کسي را قطع نمي‌کرد مگر اين که از حد متعارف تجاوز مي‌کرد

  به آرامي و متانت گام برمي‌داشت

  کلامش مختصر، جامع، آرام و شمرده بود و آهنگ صدايش از همه مردم زيباتر بود

  رسول خدا (ص) شجاع‌ترين، بهترين و سخاوتمندترين مردم بود

  پيامبر در تمام حالات و در برابر همه مشکلات شکيبا بود

  پيامبر بر روي زمين مي‌نشست و غذا مي‌خورد

  با دست خويش کفش خود را وصله مي‌زد و جامه خود را با دست خود مي‌دوخت

  آنقدر از ترس خدا مي‌گريست که جاي نماز آن حضرت نمناک مي‌‌شد

  هر روز هفتاد بار استغفار مي‌کرد

  لحظه‌اي از عمر بابرکت خويش را بيهوده نمي‌گذرانيد

  ديرتر از همه مردم به خشم مي‌‌آمد و زودتر از همه راضي مي‌گشت

  با ثروتمندان و تهيدستان يکسان دست مي‌داد و مصافحه مي‌کرد وقتي به کسي دست مي‌داد بيش از او دست خويش را باز نمي‌کشيد

  با مردم شوخي مي‌کرد تا مردم را خوشحال سازد

  امام صادق(ع)فرمودند:

  اني لاکره للرجل ان يموت و قد بقي خلة من خلال رسول الله صلي الله عليه و اله لم يات بها.

  من خوش ندارم کسي بميرد در حالي که هنوز برخي از آداب پيامبر (ص) را به جا نياورده است.  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:44:00 ب.ظ ]      کدام نگاه ثواب یک حج کامل مقبول را دارد؟ ...

   قال رسول الله(ص):
  ما ولد بار نظر الی ابویه برحمة الا کان له بکل نظرة حجة مبرورة.
  فقالوا: یا رسول الله و ان نظر فی کل یوم مائة نظرة؟
  قال: نعم، الله اکبر و اطیب.

  پیامبر خدا(ص) فرمود:
  هر فرزند نیکو کاری که با مهربانی به پدر و مادرش نگاه کند در مقابل هر نگاه، ثواب یک حج کامل مقبول باو داده می شود، سؤال کردند، حتی اگر روزی صد مرتبه به آنها نگاه کند؟
  فرمود: آری خداوند بزرگتر و پاکتر است.

  بحار الانوار، ج 74، ص 73.

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

   

  موضوعات: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص)  لینک ثابت

   [ 10:36:00 ب.ظ ]